Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Trikotajci Kimdir, Ne İş Yapar, Trikotajci Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriTrikotajciTANIM 
Kadın, erkek ve çocuk giyim eşyaları ve ev tekstilinin endüstriyel (makine ile) örgü ve dikimini yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Makineye ve örgüye uygun iplikleri hazırlar, Yapılacak örgüye göre trikotaj makinesini ayarlar, 
Makinede örgü işlemini gerçekleştirir. Örülen kımaş parçalarının dikimini yapar, Ütü ve kalite kontrolünü yapar, Makinelerin basit onarım ve bakımlarını yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Makine ve örgüye göre iplikler, Trikotaj makineleri(Mekanik ve elektronik) Koruyucu iğneler, Aktarma aletleri, Boş desen kartları, makineye ait dolu desen kartları, Tarak, makas vs. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Trikotajcı olmak isteyenlerin; İşini yapmasına engel bedensel ve zihinsel özrü olmayan, Çok dikkatli, Göz ve el koordinasyonu gelişmiş, Çizim yeteneği olan, Aynı işi yapmaktan bıkmayan, sabırlı, 
İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen,girişken Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş kimseler olması gerekir. Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar Boyun fıtığı, bel fıtığı, astım gibi hastalıklar, elkol gibi ortopedik özürlerin bulunması bu mesleğin yapılmasını engeller. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Trikotajcılar; kapalı, tozlu, gürültülü mekanlarda çalışırlar. Atölyeler sürekli olarak aydınlıktır. Makinelerden kaynaklanan titreşim vardır. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Trikotaj, hazır giyim endüstrisinin bir parçasıdır. Giysiler, insanların kendileri ve çevreleri hakkındaki duygularını yansıtır. Giyim bireyin kişisel bir parçası gibidir. Son yapılan araştırmalar bireyde giyinmenin önemini; başarılarına, başarısızlıklarına, toplumdaki yerine bağlı olduğunu göstermektedir. Giyim, bireyin iç dünyasını oluşturan ve kendine güven duygusunu destekleyen önemli bir güç oluşmasını sağlar. Bu çerçevede trikotajcılar, kamu ve özel işletmelerde, atölyelerde, moda merkezlerinde iş bulabilirler. Konfeksiyon mağazalarına sipariş iş yapabilir ve kendi iş yerlerini kurabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi; Yeterli başvuru olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde, Anadolu kız meslek/Anadolu Meslek liseleri ile Kız Meslek Liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanının Düz Örme (Triko) Konfeksiyon ve Çorap Örme dallarında, Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ve pratik kız sanat okullarında, Halk eğitim merkezlerinde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Anadolu Kız Meslek ve Anadolu Meslek Liselerine girmek için İlköğretim okulu mezunu olmak ve Merkezi sınavla yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanmak gerekmektedir.Kız Meslek Liselerine giriş için ise İlköğretim Okulu mezunu olmak yeterlidir. Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri ve Pratik Kız Sanat okullarında gruplar oluşturulması halinde ilköğretim yaşını tamamlamış kişiler bu alanda eğitim alabilirler. Halk eğitim merkezlerinde trikotaj kursu açılabilmesi için 10 kişilik grupların oluşması gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleki eğitim merkezlerinde mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise ve dengi okul mezunları için 1 yıldır. Öğrenciler teorik eğitimlerini haftada bir gün mesleki eğitim merkezlerinde; pratik eğitimlerini ise beş gün işyerinde görürler. Eğitim süresince; Matematik ve Mesleki Matematik, Türkçe, Teknik Resim, İş Güvenliği, Meslek Bilgisi, Meslek Resmi, İşletme Bilgisi ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi derslerini alırlar. Anadolu Kız Meslek, Kız Meslek Liselerinde ve Anadolu Meslek Liselerinde eğitim 4 yıl sürelidir. Pratik kız sanat okullarında ve halk eğitim merkezlerinde mesleğin eğitim süresi programlara göre, okulun fiziki yapısı vb. nedenlerle değişiklikler göstermektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 1 yıl süreli olup, bu eğitimde insan sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, çalışma hukuku, işletme bilgisi, sigorta ve vergi mevzuatı, muhasebe ve ekonomi derslerinin yanı sıra ileri meslek bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Bu mesleğin pratik eğitimi esnasında 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre işletmede beceri eğitimi gören öğrenci asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere bir ücret almaktadır. Eğitim gören çırak adaylarının iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sağlık sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. Kalfalık belgesi alan kişilerin alacakları ücret piyasa fiyatları ve pazarlığa bağlı olarak değişmektedir. Aylıklı olarak çalışabilecekleri gibi parça başı ücret yahut prim sistemi ile çalışmaktadırlar. İşinde uzmanlaşan ve kendi atölyesini kurmuş kişiler, kalite, reklam, pazarlama konularındaki başarılarına göre daha yüksek gelir elde edebilirler. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Trikotajci tanıtımı sayfasından Trikotajci Ne İş Yapar? Trikotajci Çalışma Alanları, Trikotajci Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Trikotajci Mezunları Ne İş Yaparlar? Trikotajci Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Trikotajci mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Trikotajci meslek tanımı 3155 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi