Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Yönetici Sekreteri Kimdir, Ne İş Yapar, Yönetici Sekreteri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriYönetici SekreteriTANIM 
Yöneticinin kurum veya kuruluş içindeki dışındaki kişilerle iletişimini, günlük, haftalık çalışma programının uygulanmasını sağlayan, yöneticinin günlük işlerini organize eden, yazışma ve dosyalama işlemlerini yürüten kişidir.

GÖREVLER 
Yöneticiye daha önce programlanan işleri hatırlatır,Gelen haber ve bilgileri kaydeder, yöneticiye ulaştırır,Telefon görüşmelerinin yapılmasını sağlar,Randevuları ayarlar, misafirleri karşılar,Gelen yazıları (Fax, posta vb.) alır, sınıflandırır, kaydeder, büro içi evrak akışını sağlar,Mektup, rapor, tablo vb. dokümanları yazar, çoğaltır, dağıtır ve dosyalar,Dosyalardan istenen bilgileri bulur,Bir toplantı yapılacaksa gündemini yazıp, ilgililere gönderir, salonu ve kullanılacak materyali hazırlatır,Yönetici seyahat edeceği zaman ulaşım aracında, kalacağı otelde yer ayırtır. Pasaport, vize vb. işlemleri yapar, ilgili kişilere durumu haber verir, seyahat materyali hazırlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Kırtasiye malzemeleri (kağıt, kalem vb.),Bilgisayar, fax, telex, daktilo, fotokopi ve hesap makinesi,
Telefon ve diğer büro malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Yönetici sekreteri olmak isteyenlerin;Ayrıntılara dikkat edebilme yeteneğine,Güçlü görsel ve işitsel belleğe sahip,Sır saklayabilen, sorumluluk sahibi,Düzgün ve akıcı bir dille konuşabilen,Nazik, güler yüzlü,Problemler karşısında çabuk ve doğru karar verebilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Yönetici sekreteri büroda görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak, birlikte çalıştığı kişinin iş yoğunluğuna bağlı olarak hafta sonu veya akşam geç saatlere kadar çalışma söz konusu olabilir. Çalışmalarında hem veriler (yazılar vb.), hem de insan ilişkileriyle ilgilidir. Çalışırken yöneticilerle ve ziyaretçilerle iletişimde bulunurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olduğundan iş bulma olanağı oldukça geniştir. İş hayatının her alanında ve özel sektör işletmelerinin hemen hemen büyük çoğunluğu bünyesinde sekreter çalıştırılmaktadır. Özellikle yurtdışı bağlantılı çalışan işyerleri yabancı dil bilen, nitelikli elemanlara ihtiyaç duymaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Bu mesleğin eğitimi;Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Yönetim ve Ticaret Sekreterliği bölümünde, Anadolu Kız Meslek Lisesi ve Kız Meslek Liselerinin Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanının yönetici sekreterliği dalında verilmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Anadolu kız meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik bölümü ile Anadolu ticaret meslek lisesi Yönetim ve Ticaret Sekreterliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Kız Meslek Liselerinde eğitim süresi de 4 yıldır.Eğitimde genel kültür dersleri ile meslek dersleri birlikte verilmektedir. Meslek dersleri ile ilgili uygulamalar işyerlerinde yapılmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Anadolu kız meslek lisesi "Büro Yönetimi ve Sekreterlik" alanı ile Anadolu ticaret meslek lisesine girebilmek için, ilköğretimden sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak,

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek Liselerinin bu alan/bölüm veya dallarından mezun olanlar istedikleri takdirde, Büro yönetimi ve sekreterlik, Orta kademe yöneticilik, İnsan kaynakları ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip Büro Yönetimi Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BENZER MESLEKLER: 
Daktilograf, Zabıt Katibi, Tıbbi Sekreter, Hukuk Sekreteri.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Anadolu kız meslek liseleri ve Anadolu sekreterlik meslek liselerinde öğrenciler son sınıfta 3308 Sayılı Kanun hükümleri gereğince haftada iki gün teorik eğitimlerini okulda, üç gün uygulamalı eğitimlerini işyerinde görmektedirler. İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilere ilgili işyerince asgari ücretin en az %30'u oranında ücret ödenmektedir.Eğitim sonrası kazanç, çalışılan işyerinin büyüklüğüne ve kişinin tecrübesine vb. göre değişir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Yönetici Sekreteri tanıtımı sayfasından Yönetici Sekreteri Ne İş Yapar? Yönetici Sekreteri Çalışma Alanları, Yönetici Sekreteri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Yönetici Sekreteri Mezunları Ne İş Yaparlar? Yönetici Sekreteri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Yönetici Sekreteri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Yönetici Sekreteri meslek tanımı 3712 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi