Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Otomotiv Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Otomotiv Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriOtomotiv TeknikeriTANIM 
Tarımda ve karayolu taşımacığında kullanılan motorlu araçların, motor ve taşıt gövdesinin yapımı ile bakım ve onarımını yapan, otomotiv veya makine mühendisiyle işçi arasındaki iletişimi sağlayan kişidir. 

GÖREVLER 
Motorlu taşıt aracı üreten fabrikalarda otomotiv veya makine mühendisi tarafından planlanan işleri uygulamaya koyar, Parçaların üretimi, birleştirilmesi (montaj), ürünün kalite yönünden kontrolü ve denenmesi aşamalarında ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesine çalışır, Üretim ve servis ünitelerinde kullanılan makine ve parçaların hizmete hazır durumda olması ile ilgili önlemleri alır. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Teknik resim çizim gereçleri, Bilgisayar, İşin yapılışı ile ilgili kullanılan tezgahlar (Torna, freze ve taşlama tezgahları ve bunların nümerik kontrollü (CNC) olan tipleri, planya, CNC işleme merkezleri, takım taşlama ve bileme tezgahları, özel makineler vb.), Üniversal ölçü aletleri olarak da üç boyutlu ölçme cihazları vb. (Mihengir, komparator takımları, mikrometre ve kumpas, mastarlar ve işe özel gereçler). 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Otomotiv teknikeri olmak isteyenlerin; Matematik, fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, Teknik konularda başarılı ve otomotiv endüstrisi konularında hoşlanan, Teknolojiyi izleyebilen, Dikkatli ve sorumluluk duygusuna sahip, Başkaları ile iletişim kurabilen ve ekip çalışmasına uygun kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Otomotiv teknikerleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Çalışırken otomotiv mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Otomotiv teknikerlerinin her türlü yerli ve yabancı kuruluşlara ait otomotiv sanayii ve yan sanayide iş bulma olanakları vardır. Satış sonrası tamir ve bakım servislerinde çalışabilme olanağına sahip oldukları gibi, gerekli sermayesi olanlar kendi işyerlerini de açabilmektedirler. Otomotiv sektörünün en yoğun olduğu illerin başında Bursa gelmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların "Otomotiv" bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin; Bilgisayarlı nümerik Kontrol (CNC), Endüstriyel Mekanik, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Metal işleri, Metalurji, Metalurji (Demir Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik Kontrollü Makineler (CNC), Tesviye, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Mekanik), Elektrik, Elektrik – Elektronik, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektroniği, Uçak Bakımı Teknisyenliği ve elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği, Uçak Elektroniği, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Elektronik), Motor//Motor(Benzinli) Motor(Dizel), İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü,Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği (Gövde Motor), Uçak motorları,Uçak Motorları Bakım ve Onarımı, Makine Model, Makine Ressamlığı, Model, Modelcilik bölümlerinden mezun olanlar "Otomotiv" ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde YÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi liseden sonra iki yıldır. Dersler kuramsal (teorik), uygulamalı (atölye) ve laboratuar da olmak üzere üç bölümde verilmektedir. Eğitim süresince öğrencilere; Matematik, Teknik Resim, Otomotiv Teknolojisi, Bilgisayar Programlama, Temel Elektrik ve Elektronik, Benzin Motorları Teknolojisi, Otomotiv Elektrik ve Elektroniği, Meslek Resmi, Dizel Motorları Teknolojisi, Güç Aktarma Organları, Fren Sistemleri, Motor Test Ayar Bakım, Hareket Kontrol Sistemleri gibi dersler okutulmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği, Uçak Gövde – Motor, Uçak Gövde – Motor Bakım, Uçak Mühendisliği Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Otomotiv üretimi yapan fabrikalardan, oto yan sanayinde ve satış sonrası servislerde iş hayatına atılanlar tecrübe ve yeteneğine göre kısım şefi veya servis şefi olarak da çalışabilmektedirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Makine Teknikerliği, otomotiv öğretmenliği 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nun kredisinden yararlanabilirler. Mesleki eğitimini tamamladıktan sonra kazanç durumu çalışma şekline (kendi işletmesi veya ücretli çalışma), çalışılan işyerine ve çalışma deneyim ve yeteneğine göre değişiklikler göstermektedir. Kamu kurumlarında çalışanlar teknik hizmet sınıfının faydalandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Otomotiv Teknikeri tanıtımı sayfasından Otomotiv Teknikeri Ne İş Yapar? Otomotiv Teknikeri Çalışma Alanları, Otomotiv Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Otomotiv Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Otomotiv Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Otomotiv Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Otomotiv Teknikeri meslek tanımı 5565 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi