Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Kaloriferci Kimdir, Ne İş Yapar, Kaloriferci Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriKaloriferciTANIM 
Kalorifer tesisatının bakım, onarım gibi çalışmalarını yapan kişiye kaloriferci denir. 

GÖREVLER 
Kurulu veya kurulacak kalorifer tesisatının çalışma sistemini, projesinin okunmasını, diğer şartnameleri, tesisat yapımını, işletmeye almayı, bakım ve onarımını bilir, 
Düzgün ölçü alır ve kesme yapar. Borulara diş açar, her türlü boruyu istenilen ölçüde ve şekilde büker, oksi asetilen ve elektrik ark kaynağı ile birleştirmeyi yapar. Isıtıcı elemanlar için gerekli konsol, kelepçe ve askıları usulüne göre yerlerine monte eder. Duvar ve tavanlara delik açar. Kalorifer kazanı üzerinde bulunan otomatik ve mekanik kontrol elemanlarını bilir, Mesleki gelişmeleri izler. Kalorifer dairesinin temizlik ve düzenini sağlar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Kömür, motorin, fueloil, doğal gaz, Kalorifer kazanı, ateşçi küreği (Foryap Küreği), çekiç, çelik tel, fırça, üstüpü tornavida ve pensler, anahtar takımları, yağdanlık ve el arabası. 
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Kaloriferci olmak isteyenlerin; Uzun süre ayakta kalmayı engelleyecek bedensel özürü, kronik bronşit, tüberküloz, akciğer ve kalp hastalıkları bulunmayan, Kapalı bir ortamda tek başına çalışabilecek kadar sabırlı ve sorumluluk sahibi Kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Kapalı, sıcak ve havasız ortamlarda çalışılır. Çalışma anında sürekli ayakta bulunulur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Her zaman ve her yerde, her türlü binalarda iş bulma imkanı vardır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca Halk Eğitim Merkezleri ve Türkiye Mimarlar ve Mühendisler odasının da kaloriferci kursları düzenledikleri olmaktadır. 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Kaloriferci mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Bu program her çıraklık eğitimi programında ortak olarak alınan genel bilgi derslerinin yanı sıra, teknik resim, meslek resmi, meslek bilgisi gibi derslerden meydana gelmektedir. Çıraklık eğitimini tamamlayanlara, eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda "Kalfalık Belgesi" ve "Kalfa" unvanı verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Kaloriferci mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. 

BENZER MESLEKLER: 
Sıhhi tesisatçı, gemi ateşçisi, ateşçi, brülörcü. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
3308 sayılı yasa gereği, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrenciler, asgari ücretin %30'ndan az olmamak üzere işveren tarafından bir ücret ödenmektedir. 
Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. 
Eğitim sonrasında genellikle asgari ücretten işe başlanır. Daha sonra işyerinin veya işverenin uygulamasına göre ücrette artış olmaktadır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, 
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Kaloriferci tanıtımı sayfasından Kaloriferci Ne İş Yapar? Kaloriferci Çalışma Alanları, Kaloriferci Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kaloriferci Mezunları Ne İş Yaparlar? Kaloriferci Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Kaloriferci mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kaloriferci meslek tanımı 5216 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi