Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriTarım Alet Ve Makineleri TeknikeriTANIM 
Tarım alanlarında kullanılacak çeşitli alet ve makinelerin tasarlanması, projelendirilmesi ve üretiminin gerçekleştirilmesi aşamalarında mühendis ile ustabaşı ve teknisyen arasında çalışan meslek elemanıdır. 

GÖREVLER 
Ziraat mühendisinin (tarım teknolojisi) veya makine mühendisinin gözetiminde; tarımda gerekli alet ve makineler konusunda araştırma yapar, Mühendise, makine ve ekipmanların tasarlanmasında, üretimlerinin planlanmasında ve bunların amaca uygunluğunun saptanmasında yardımcı olur, Üretim aşamalarında mühendis adına üretimin kalitesini kontrol eder, Gerektiğinde tamir işlerini ve makinelerin periyodik bakımlarını yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Aydınger kağıdı, Rapido kalemleri, Çeşitli test araçları (ampermetre, mikrometre vb.), Bütün zirai alet, makine ve ekipmanları. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Tarım alet ve makineleri teknikeri olmak isteyenlerin; Matematik kavramlarla düşünebilme ve problem çözebilme yeteneğine, Şekil ve uzay ilişkileri görebilme , Makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilme, mekanik kavramlarla akıl yürütme, Yönergeyi izleyebilme yeteneğine, Elgöz koordinasyonuna sahip, Bir işi plana uygun olarak yürütebilen kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Meslek elemanları, tarım alet ve makineleri üreten kamu ve özel kuruluşlara ait fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışırken; ziraat mühendisleriyle, makine mühendisleriyle, makine teknisyenleriyle, çiftçilerle, meslektaşlarıyla ve işçilerle iletişim halindedirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Ülkemizde tarımda mekanizasyon, teknolojik gelişme ile birlikte gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Bu gelişmeye verilen öneme paralel olarak; tarım alet ve makineleri üretiminde aktif olarak görev alacak ara elaman olan bu meslek elemanlarına özel sektörde istihdam olanakları artacaktır. Tarım alet ve makineleri teknikeri, kamu kesiminde Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda, T.C. Zirai Donatım Kurumu fabrika ve bölge müdürlüklerinde, pancar ve tarımkredi kooperatiflerinde görev alırlar. Öğrenim sırasında aldığı genel konstrüksiyon, imalat ve malzeme bilgisi nedeniyle serbest çalışma, tarım alet ve makineleri imal eden özel kuruluşlarda da iş bulma olanağına sahiptir. Çalışma koşullarından dolayı meslekte erkekler kadınlara oranla daha kolay iş bulma şansına sahiptirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri mesleğinin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Tarım Alet ve Makinaları bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Endüstriyel Mekanik, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi,İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine Metal İşleri, Metalurji, Metalurji (Demir Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik Kontrollü Makineler (CNC), Tesviye, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Mekanik),Genel Ziraat, Makine(Tarım meslek Lisesi), MakineTarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi, Motor,Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor,Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği (Gövde Motor), Uçak Motorları,Uçak Motorları Bakım ve Onarımı, Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Motor/Motor(Benzinli)Motor(Dizel), Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği(Gövde Motor), Uçak Motorları, Uçak Motorları Bakım ve Onarım bölümlerinden mezun olanlar "Tarım Alet ve Makineleri" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almaları gerekir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; I. Yıl: Bilgisayar, Matematik, Teknik Resim, Mekanik, Malzeme Bilgisi, Termik Motorlar, Yönlendirme Çalışmaları, Toprak Bilgisi, Makine Mukavemet, Mekanik Teknoloji, Tarım Traktörleri, Bitki Yetiştirme Teknikleri, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce, II. Yıl: Bilgisayar, Toprak İşleme Makineleri, Makine Elemanları, EkimDikim GübrelemeBakım Makineleri, Tarımsal Elektrifikasyonu, Tarım Traktörleri BakımOnarımı, Kültür Teknik, İstatistik, HasatHarman Makineleri, Sulama Makineleri, Tarımsal Savaş Makineleri, Hayvansal Üretim, Tarım Makineleri İşletimi, İngilizce gibi dersler verilmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
"Tarım Alet ve Makineleri" programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde "Tarım Teknolojisi" lisans programına dikey geçiş yapabilirler. 
Kamu kurum ve kuruluşlarında teknik kadroda, şef ve müdür unvanlarında görev alabilirler. Özel kuruluşlarda ise, işyerinin kapasitesi ve çalışma durumuna göre zaman içerisinde formen, atölye şefi, ustabaşı ve baş tekniker olarak istihdam edilebilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Ziraat makine ve aletleri yapımcı ve tamircisi, Makine teknisyeni, Makine teknikeri, Ziraat mühendisi (tarım teknolojisi). 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince, öğrenciler isterlerse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun eğitim sonrasında taksitle geri ödemek koşuluyla verdiği öğrenim kredisi ve öğrenim harcından faydalanmaktadırlar. Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı ucuz barınma ve yemek olanakları da mevcuttur. 
Ayrıca öğrencilerin staj döneminde, işletmenin durumuna göre azda olsa gelir temin etmeleri de söz konusu olabilir. Eğitimini tamamlayarak kamu sektöründe görev alan teknikerler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 10. derecenin 1. kademesinden göreve başlayarak aylık ücret alırlar. Özel sektörde ücret, işletmenin ekonomik büyüklüğüne, çalışma şartlarına, işverenle yapılan bireysel pazarlığa, toplu iş sözleşmesi ve piyasa koşullarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak alınan bu ücret asgari ücretin 2-3 katının altında değildir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri tanıtımı sayfasından Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri Ne İş Yapar? Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri Çalışma Alanları, Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Tarım Alet Ve Makineleri Teknikeri meslek tanımı 1674 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi