Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Sıcak Demirci Kimdir, Ne İş Yapar, Sıcak Demirci Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriSıcak DemirciTANIM 
Kancalar, zincirler, tarım araçları ve benzeri metal yapılı eşya ile demir ve benzeri maden parçalarını el ve iş tezgahları yardımı ile bükerek, döverek veya kalıpla biçimlendirerek işleyen ve onaran kişidir.

GÖREVLER 
Metali seçer ve ocakta ısıtarak tavlar. Örsün üzerine yerleştirir, çekiçle döverek, keserek ve zımparalayarak biçim verir,Parçaları yeniden ısıtır, katalizör maddeleri koyar ve çekiçleyerek birleştirir, Son şekli verilen parçaları tekrar ısıtarak tavları sertleştirmek için su verir (suyun içine atarak sertleştirir).

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Tav araçları, Çekiçler, Varyozlar, Kısaçlar, Örs ve altlığı,Delikli pleyt, Yığma pleyt, Demirci konisi, Şahmerdan (hava çekiçleri),Presler, Ölçü aletleri (çap kumpası, metre, mastar ve şablonlar), Testere tezgahı ve profil makas tezgahı, Elektrik kaynak makinesi,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Sıcak demirci olmak isteyenlerin;Bedence güçlü, dayanıklı, ayakları ve kolları sağlam,Zihinde canlandırma,Şekilleri doğru algılama,Elleri ustalıkla kullanabilme,El ve gözü eşgüdümle kullanabilme yeteneklerine sahip,Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Sıcak demirci atölyede ve ayakta çalışır. Çalışma ortamı çok sıcak, gürültülü ve kısmen kirlidir. Kişi çalışırken bağımsızdır. Müşterilerle ve diğer çalışanlarla kısa süreli iletişim dışında genellikle alet ve makinelerle ilgilidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Sıcak demirciler, tarımda kullanılan araç ve gereçler ile bazı aletlerin yedek parçalarını üretmektedirler. Özel sektöre ait fabrikalarda, atölyelerde çalışabilirler. Üretilen mamullerin çoğunun seri üretimi olmadığı için bu aşamada sıcak demircilere iş imkanı doğmaktadır. Ancak, bu mesleğin geleceğini tehdit eden başlıca iki unsur vardır.Birincisi tarımda makineleşme sürecinde modern araçgereçlerin hızla artması sonucu sıcak demircilerin işlerinin giderek azalabileceği gerçeğidir. Bilindiği gibi sıcak demircilik ilkel tarımla başlayan ve azalarak devam eden bir meslektir. Karasaban, orak, kazma, at nalı vb. parçaların üretilme ihtiyacıyla sıcak demircilik doğmuştur. Ama bugün artık sayıları oldukça azalmıştır.İkincisi sıcak demircilikte insan gücü yerine şahmerdan gibi aletlerin kullanılmasıdır. İnsan gücü yerine yeni makinelerin kullanılması bu meslekte çalışan (istihdam edilen) kişilerin sayılarını azaltmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde, çok programlı liseler ve endüstri meslek liselerinin "Metal İşleri" bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;En az ilköğretim okulu mezunu olmak,14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.Endüstri meslek liselerine girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okulların giriş şartlarına uygun olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Endüstri meslek ve çok programlı liseleri eğitim süresi 4 yıldır.Mesleki eğitim merkezlerinde eğitimin süresi lise ve daha üst düzeyde genel eğitim almış olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır.Meslek Bilgisi Derslerinde; şekillendirmenin TANIMı, sıcak şekillendirme atölyesinin TANIMı, demir ve çelik hakkında kısa bilgi, ocakta yakılan kömürler hakkında bilgi, taş fırınlarda yakılan yakıtlar, güvenli ve verimli çalışma, sıcak şekillendirme takım ve araçları, sıcak şekillendirme, ölçme ve kontrol, çekiçle düz çekme, sivriltme, yığma, boğma, kesme, delme, eğme, örste sıcak şekillendirme, sıcak şekillendirme makineleri,Mesleki ve Teknik Resim derslerinde; teknik ve meslek resminin önemi, çizim aletleri, çizim gereçleri, teknik resimde kullanılan yazı normları, çizgi, çizgi çeşitleri, özellikleri, geometrik çizimler, izdüşüm, görünüş çıkartma, ölçülendirme, yüzey işaretlerinin okunması, ölçekli resmin gereği, büyültme ve küçültme ölçekleri, görünüş çıkarma, ölçülendirme, kesit alma, perspektif, ara kesit ve açınımları, kroki çiziminin önemi ve faydaları, birleştirme resimleri, perçinler, kaynaklı birleştirmeler, kalıp resimleri,

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Sıcak demircilik mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 1 yıldır.Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.Meslek lisesi mezunları da doğrudan ustalık sınavına girebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar bağımsız işyeri açabilirler.

BENZER MESLEKLER: 
Soğuk demirci, sac işçisi

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
Bu mesleğin pratik eğitimi sırasında öğrenciye göre asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere ücret ödenir.Alınan ücret, asgari ücretin 2 katı olmakla birlikte kalfanın kariyerine ve işverenin kazancına paralel olarak artabilmektedir.Usta ya da işyeri sahibinin geliri de yine ustanın maharetine ve işin kapasitesine göre değişmekle birlikte ortalama aylık ücret asgari ücretten az olmamak üzere asgari ücretin 2 katıdır.İşverenlerin geliri tarım araçları ve aletleri yapmaları sebebiyle yaz aylarında artarken, kış aylarında gelir seviyesi düşmektedir. Yani gelir tarımsal faaliyetlerle doğru orantılıdır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Sıcak Demirci tanıtımı sayfasından Sıcak Demirci Ne İş Yapar? Sıcak Demirci Çalışma Alanları, Sıcak Demirci Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sıcak Demirci Mezunları Ne İş Yaparlar? Sıcak Demirci Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Sıcak Demirci mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Sıcak Demirci meslek tanımı 9625 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi