Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Taş Ve Metal İşleme Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Taş Ve Metal İşleme Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriTaş Ve Metal İşleme TeknikeriTANIM 
Değerli metalleri ve değerli taşları işleyerek takı ve süs eşyasının tasarımını ve üretimini yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Takı ve süs eşyalarını tasarlar, Altın, platini bakır, pirinç ve gümüş gibi metalleri ergiterek, keserek, bükerek, modele göre şekillendirir, Süs eşyalarını kıymetli metallerle kaplama işini yapar, Hammadde arama ve maden ocağı işletmeciliği yapabilir. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Temel el aletleri (pense, kargaburnu çekiç, tornavida, testere, eğe, makas, fırça vb.), Çeşitli taş, metal işleme makineleri, Cilalama makineleri, cila bezleri, Çeşitli tamamlayıcı makine parçaları, Çeşitli kimyasal maddeler (sülfürik asit, nitrik asit vb.), Altın, gümüş, platin, bakır, pirinç ve her türlü kıymetli ve yarı kıymetli süs taşı, mücevher gibi maddeler, Boraks hassas terazi, Kalem makinesi (kuyumcular için). 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Taş ve metal işleme teknikeri olmak isteyenlerin; El ve parmak becerisi gelişmiş, Gözlerinde herhangi bir özrü olmayan (renk körlüğü, şaşılık vb.), Sanatsal konularda yetenekli ve yaratıcı, 
Şekilleri tasarlayabilen ve bunları çizimle ifade edebilen, Estetik görüş sahibi, Renk, şekil ve desen algısı yüksek, Başkaları ile işbirliği yapabilen kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Taş ve metal işleme teknikeri mesleğini; kuyumcu atölyelerinde, gümüş işleme atölyelerinde, süs taşı işleme atölyelerinde, dekoratif obje yapan mermer atölyelerinde yapabilir. 
Çalışmalarını daha çok kapalı yerlerde, kirli, tozlu, gürültülü ortamlarda yürütür. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Mesleğin günümüzdeki istihdam durumu oldukça iyidir. Zira öğrenciler işlerini daha staj döneminde bulmakta ve işverenlerden yoğun talep gelmektedir.Gelecekteki istihdam durumunun da iyi olacağı söylenebilir. Çünkü süslenme takı takma merakı oldukça taş ve metal işlemeciliği kaybolmayacaktır. Hatta turizm geliştikçe talep daha da artacaktır. Kendi işyerini kurmadaki kolaylık da istihdam sorununun çözümüne olumlu katkı sağlamaktadır. Bu gün için çok küçük bir sermaye ile belli branşlarda işyeri açmak mümkündür. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokulunun Taş ve Metal İşlemeciliği bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin, Kuyumculuk, Kuyumculuk Takı Tasarımı, Kuyumculuk Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar "Taş ve Metal İşlemeciliği" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Eşit Ağırlıklı (EA1)" puanı almaları gerekir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 2 yıldır. Programda okutulan belli başlı dersler şunlardır; Sanat Tarihi, Genel Malzeme ve Üretim Teknikleri, Genel Estetik, Teknik Resim, Endüstriyel Tasarım, Kuyumculuk ve Meslek Atölyesi. Özellikle atölye uygulamalarına büyük ağırlık verilmekte ve beceri isteyen konularda tamamen bireysel olarak çalışılmaktadır. Birçok üretim ve imalat yöntemleri uygulama yaptırılarak tanıtılmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
"Taş ve Metal işlemeciliği" programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde "Gemoloji, Kuyumculuk, Takı Tasarımı" lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde idareci konumuna yükselebilirler.

BENZER MESLEKLER: 
Seramik teknisyeni, Kuyumculuk teknisyeni. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Yüksekokul eğitimi süresince öğrenciler kredi ve burs olanağından yararlanabilmektedirler. Ayrıca, bu bölüm öğrencilerinin staj yapma zorunluluğu vardır. Bu sırada işletmenin durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte az da olsa gelir elde etme olanağı bulunmaktadır. Eğitim sonrası kazanç ise farklılıklar göstermektedir. Kamu sektöründe çalışma alanı olmayan ve özel sektörde çalışma alanı bulunan teknikerler genellikle asgari ücretle işe başlamaktadır. Bu ücret çalışılan işyerine, yapılan üretime ve kişinin yeteneğine göre artmaktadır. Kendi işletmesini kuran veya kendi hesabına çalışan teknikerler ise yaptığı üretim ve pazarlama oranında kazanç elde etmektedirler. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Taş Ve Metal İşleme Teknikeri tanıtımı sayfasından Taş Ve Metal İşleme Teknikeri Ne İş Yapar? Taş Ve Metal İşleme Teknikeri Çalışma Alanları, Taş Ve Metal İşleme Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Taş Ve Metal İşleme Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Taş Ve Metal İşleme Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Taş Ve Metal İşleme Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Taş Ve Metal İşleme Teknikeri meslek tanımı 1410 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi