Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Tütün Eksperi Kimdir, Ne İş Yapar, Tütün Eksperi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriTütün EksperiTANIM 
Tütünün üretimi konusunda üreticiye yol gösteren, üretilen tütünün önceden belirlenmiş olan standartlara uygun olup olmadığını saptayan ve bağlı bulunduğu kurum adına tütün alımını gerçekleştiren kişidir. 

GÖREVLER 
Tütünün tarlada yetiştirilmesi, kırımı ve kurutma işlemlerini kontrol eder, Tütünün standartlara uygun olup olmadığını saptar, Tütünün fermantasyonunun takibini ve bakımını yapar, Bağlı bulunduğu kurum adına tütün alımını gerçekleştirir, Tütünün kalitesini ve fiyatını belirler, Alımı yapılan yaprak tütünün işleme atölyelerinde cins ve kalitesine göre ayırımını denetler ve yönlendirir, Alınan tütünde, tüketici isteklerine ve piyasaya uygun olarak sigara, pipo, puro, enfiye veya çiğneme tütünü haline gelinceye kadar geçirdiği tüm aşamalarda bilimsel yöntemleri uygular, 
Kaliteli tütün üretimi sağlamak amacıyla ekicilere aydınlatıcı bilgiler verir. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Tütünün kalitesini anlamak için kullanılan çeşitli aletler. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Tütün eksperi olmak isteyenlerin; Açık havada çalışmaktan hoşlanan, Arazi koşullarına uyum sağlayabilen, Tarım ekonomisine ilgi duyan, Renk algısı, tat ve koku alma duyuları gelişmiş Dikkatli 
kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Tütün eksperleri görevlerini kısmen büroda, kısmen arazide ayakta, yürüyerek, tırmanarak, eğilerek yürütürler. Çalışmalar çoğunlukla açık havada ve değişik iklim koşullarında yapılır. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Tütün eksperleri, Tekel Genel Müdürlüğü'ne bağlı kuruluşlarda, özel sektör tütün işletmelerinde, kamu ve özel sigara fabrikalarında, tütün ticareti (ihracatithalat) yapan kuruluşlarda, tütün üretimi yapanişletmelerde, tütün kredisi veren finans kuruluşlarında çalışabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi; Celal Bayar Üniversitesi (Manisa) Tütün Eksperliği Yüksekokulunda verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
İlgili bölüme liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli "Sayısal (SAY1)" puan alarak girilmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresi içinde; Temel fen bilimlerine dayalı dersler (Matematik, Fizik, Kimya, Botanik vb.) Teknik dersler (Malzeme, Mukavemet, Statik, Dinamik, Makine Bilgisi, Elektro Teknik, Klima ve Isı Tekniği, İş Etüdü ve Planlaması, Bilgisayar Planlaması vb.) Sosyal dersler (İş hukuku, Ticaret Hukuku, Genel Ekonomi, Pazarlama, İstatistik, Yönetim ve Organizasyon, Üretim Planlaması ve Kontrolü, Kalite Kontrolü vb.) Meslek dersleri (Tütün Kimya ve Teknolojisi, Tütün Tarımı, Bitki Yetiştirme ve Beslenme, Tütün Değerlendirme ve Ekspertiz, Tütün Bakımı, Tütün Hastalıkları, Genel Tütüncülük, Tütün Fabrikasyonu vb.) verilmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Tütün eksperliği yüksekokulunu bitirenlere lisans diploması ve tütün endüstri mühendisi unvanı verilir.Tütün işletme ve endüstri kuruluşlarında tütün eksperi olarak görev alabildikleri gibi teknik ve idari kadrolarda üst düzeyde yönetici olarak görev yapabilirler.Ayrıca tütün ithalatı ve ihracatı yapan kuruluşlarda yetkili uzman olarak çalışabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Çay eksperliği, pamuk eksperliği, Fındık eksperi. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Eğitim sonrası kazanç ise, kamu kesiminde görev alan tütün eksperleri, Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Özel işyerinde çalışanların ücreti işveren ile çalışan arasındaki anlaşma ile belirlenir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Tütün Eksperi tanıtımı sayfasından Tütün Eksperi Ne İş Yapar? Tütün Eksperi Çalışma Alanları, Tütün Eksperi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tütün Eksperi Mezunları Ne İş Yaparlar? Tütün Eksperi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Tütün Eksperi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Tütün Eksperi meslek tanımı 4032 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi