Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Aktüer Kimdir, Ne İş Yapar, Aktüer Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriAktüerTANIM 
Sigortacılık tekniği ile buna ilişkin yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayan, tablolar hazırlayan ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylayan kişidir.

GÖREVLER 
Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır.
Sigorta yapılan insan, mal, eşya vb. ortaya çıkan kayıp ve hasar miktarlarını hesaplar, Yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar, Sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir, Tablo ve grafiklere dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini tarifelerini belirler, Yedek kaynak ve kar paylarını hesaplar, Sigorta şirketinin finansal raporlarını hazırlar,

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Bilgisayar, Hesap makinesi, Diğer büro malzemeleri, Poliçeler, hasar ve kıymet raporları, Sigorta tarifeleri ve tabloları, Finansal analiz raporları ve finansal tablolar, Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Aktüer olmak isteyenlerin; Analitik düşünme gücüne sahip,
Matematik ve ekonomiyle ilgili ve bu alanlarda başarılı, Ayrıntı ve ilgilenmekten sıkılmayan, Dikkatli ve yeniliklere açık, Sabırlı, İnsanlarla iletişiminde sorun olmayan kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Aktüer; büro ortamında ve çeşitli kuruluşların sigortacılık işlemlerini gerçekleştirebilmek için aktif olarak diğer kuruluşlarda çalışan bireylerle ve çalışma arkadaşları ile iletişim halindedir. Birinci derecede sayısal verilerle uğraşır. Çalışma saatleri düzenli olup, hafta sonu çalışması ve fazla mesai yapılması söz konusudur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Sigortacılık ve risk yönetimi ülkemizde hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Hayatta oluşabilecek tüm risklere karşı koruyucu ve telafi edici önlemlerin alınmasına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve çeşitlenmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere talebi arttırmıştır. Buna paralel olarak bu alanda geniş bir istihdam alanı oluşmuştur. Bu piyasada çok önemli sayılabilecek rekabet yaşanmaktadır. Aktüerlik mesleğinde fazla eleman yetişmediği için meslek elemanlarının işsiz kalma riski yoktur. Meslek elemanları, sigorta şirketlerinde, bankacılık sektöründe ve sosyal güvenlik kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilirler. Sektörde bayanlar ve erkekler ayrım yapılmaksızın çalıştırılmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek Eğitimi; üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu "Aktüerya" bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) Aktüerya lisans programı için yeterli Sayısal Ağırlıklı (SAY1) puanı almak gerekmektedir.
Banka ve Sigorta Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Sigortacılık, ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde "Aktüerya" lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Meslek eğitim süresi 4 yıl olup, öğretim süresince; Hukuk, Matematik, Ekonomi, Muhasebe, Sosyal Politika ve Maliyenin yanı sıra Kaza, Hayat, Sağlık, Nakliyat vb. Sigortalar ile Sigorta Hukuku, Sigorta Mevzuatı, Sigorta İşletmeciliği ve Pazarlaması, Sigorta Muhasebesi gibi meslek derslerini alırlar.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek elemanları; gösterdikleri performansa bağlı olarak aktüerlikten bulundukları sigorta ya da banka sistemi ile şirketin büyüklüğü oranında finansal danışman, yönetici yardımcılığı ve müdürlüğe yükselebilirler. Ayrıca kendi işlerini de kurabilirler. "Lisans" eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilirler, araştırma görevlisi olabilirler ve akademik kariyer yapabilirler.

BENZER MESLEKLER: 
İktisatçı – Ekonomist, İstatistikçi.
BURS, KREDİ VE ÜCTRET DURUMU
Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler. Meslek mensupları çalıştıkları şirket yada kurumlar ile tecrübe ve pozisyonlarına bağlı olarak değişmek üzere asgari ücretin 47 katı ücret kazanırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Aktüer tanıtımı sayfasından Aktüer Ne İş Yapar? Aktüer Çalışma Alanları, Aktüer Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Aktüer Mezunları Ne İş Yaparlar? Aktüer Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Aktüer mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Aktüer meslek tanımı 2579 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi