Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Deri Konfeksiyon Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Deri Konfeksiyon Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriDeri Konfeksiyon TeknisyeniTANIM 
Teknolojik gelişmelere ve modaya uygun olarak, deri giysilerin (manto, ceket, etek vb.) modellerini geliştiren, kalıplarını hazırlayan, üretimin diğer aşamalarını düzenleyen ve denetleyen kişidir.
GÖREVLER
Üretilecek giysiye uygun derinin seçimini yapar, Değişik yaş ve cinsiyetten kişiler için deri giysi kalıbını hazırlar, Deri parçalarını keser ve birleştirir, Üretim sırasında yapılan işin kalitesini denetler. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Bilgisayar ve ilgili yazılım programları, Deri dikim makineleri, Deri spesial makineleri, Deri, iplik, düğme, astar, tela vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Deri konfeksiyon teknisyeni olmak isteyenlerin; El ve parmak becerisine sahip, Renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, Yeniliklere ilgi duyan, Kesmeyi, çizmeyi ve şekillendirmeyi seven, Şekil ilişkilerini görebilen, Yaratıcı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Deri konfeksiyon teknisyenleri, genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Ortam kokulu ve gürültülüdür. Çalışırken yöneticilerle, işçilerle ve meslektaşlarıyla iletişim halindedirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Bu meslekte çalışma alanları oldukça geniştir. Bu alanda eğitimli insan sayısı az olduğundan bu eğitimi alanlar kolayca ve yüksek ücretle iş bulabilmektedirler. Bu meslekteki kişiler, deri konfeksiyon işletmelerinde iş bulabildikleri gibi, örme ve hazır giyim sektöründe de rahatlıkla çalışabilmektedirler. Bu meslekte kendi işini kurma olanağı da vardır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi; Anadolu Kız Meslek /Anadolu Meslek Liseleri,Kız Meslek ve Çok Programlı Liselerin Tekstil Konfeksiyon alanı Deri Konfeksiyon dalında , Endüstri Meslek Liselerinin "Deri Konfeksiyon" bölümünde Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü " Deri Hazır Giyim" bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu mesleğin eğitimine girebilmek için: Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak, Endüstri Meslek, Kız Meslek/meslek liseleri , çok programlı liseler ve mesleğin eğitimini alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liselerinde 4 yıldır. Kız meslek/meslek liseleri /çok programlı liseler ve endüstri meslek liselerinde de eğitim 4 yıldır. Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsünde ise eğitim süresi 2 yıldır. 
Eğitim süresince öğrencilere; Genel kültür derslerinin yanı sırameslek dersleri okutulmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek Liselerinin "Deri Konfeksiyon" dalından/ bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Deri Konfeksiyon, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, Deri Teknolojisi Kostüm Tasarım ve Tekstil ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. 
Ayrıca meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, yapacakları tercihlerde, Giyim Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği ile Giyim Endüstrisi Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda Y.ÖSS puanları hesaplanırken ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir İşe başlayanlar belirli bir deneyimden sonra bant şefi, üretim şefi, işletmenin yapısına göre modelist, kalite kontrol, fason takibi, üretim müdürü gibi GÖREVLERe gelebilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Kadın Terzisi, Erkek Terzisi, Konfeksiyoncu (Hazır Giyim) 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek Liselerinde öğrenim gören öğrenciler son sınıfta, işletmelerde beceri eğitimi yaparlar. Bu eğitim sırasında öğrenciler asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere ücret alırlar.Eğitimini tamamlayıp işe başlayanlar asgari ücretin 2 katı, tecrübe kazandıktan sonra işletmelerin yapısı ve kendi pozisyonlarına göre asgari ücretin 46 katı arasında ücret alabilmektedirler. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Deri Konfeksiyon Teknisyeni tanıtımı sayfasından Deri Konfeksiyon Teknisyeni Ne İş Yapar? Deri Konfeksiyon Teknisyeni Çalışma Alanları, Deri Konfeksiyon Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Deri Konfeksiyon Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Deri Konfeksiyon Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Deri Konfeksiyon Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Deri Konfeksiyon Teknisyeni meslek tanımı 2818 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi