Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar, Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriTurizm ve Otelcilik Grubu ÖğretmeniTANIM 
Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, turizm ve otelcilik ile ilgili eğitim veren kişidir. 

GÖREVLER 
Turizm ve otelcilik ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Turizm ve otelcilik grubu öğretmeni, bu program çerçevesinde, Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder, 
Çevresindeki turizm işletmelerindeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır. 
KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ 
Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, ders kitapları, yardımcı kitaplar, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar. 
Eğitim araçları (Projeksiyon, tepegöz, TV., video, video bantları, slayt, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb.). 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Turizm ve otelcilik grubu öğretmeni olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel yeteneğe, sözel ve sayısal yeteneğe sahip, Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Turizm ve otelcilik grubu öğretmeni, sınıfta ve turizm işletmelerinde (otel, motel, restoran vb.) görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı genellikle sessiz ve temizdir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde, mesleki eğitim merkezlerinde meslek dersleri öğretmeni olarak görev yaparlar. Aynı zamanda üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışabilirler. Turizm ve Otelcilik öğretmeni olarak çalışmak istemeyenler ise, turizm işletmeleri, sosyal tesisler ve otellerde, seyahat acentelerinde turizm elemanı, işletmecisi ve yöneticisi olarak çalışabilmektedirler. Kendi işyerlerini açabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği ve Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği bölümlerinde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yeterli "Eşit Ağırlık (EA1)" puanı almak gerekmektedir. Ayrıca yabancı dille öğretim yapan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (Lisans) bölümü mezunlarından Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı"nı veya "Pedagojik Formasyon Programı"nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Genel Turizm, Genel Ekonomi, Genel Muhasebe, Genel İşletme, Turizm İşletmeciliği, Turizm Pazarlama, Turizm Ekonomisi, Servis Bilgisi, Turizm Mevzuatı, Türk Mutfağı, Halkla İlişkiler, İnsan Kaynakları Yönetimi, Kat Hizmetleri Yönetimi, Ön Büro Yönetimi, Animasyon, Turizm Yatırım Projeleri, Konaklama İşletmeleri, Yiyecekİçecek Yönetimi, Turizmde Dış Tanıtım, Turizm Politikası, Bar Bilgisi, Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Okul Deneyimi, Gelişim ve Öğrenme, vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar. 
BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU 
Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Ek ders ücreti alabilirler. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler. Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Seyahat acenteciliği, otel ve restoran işletmeciliği, ticaret öğretmenliği. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni tanıtımı sayfasından Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni Ne İş Yapar? Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni Çalışma Alanları, Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Turizm ve Otelcilik Grubu Öğretmeni meslek tanımı 5109 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi