Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Otomotiv Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar, Otomotiv Mühendisi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriOtomotiv MühendisiTANIM 
Kamyon, otobüs, minibüs, otomobil gibi motorlu kara taşıtlarını planlayan ve üretimini denetleyen kişidir

GÖREVLER 
Otomobil, kamyon, motosiklet, traktör gibi motorlu araçların projelerini yapar, Aracın kullanım yerine göre denge hesaplarını yapar ve uygun şasi yapısını belirler, Aracın güvenliğini azami duruma getirmek için teknik hesaplar yapar, Aracın çeşitli aksamlarının (fren takımı vb.) seçimini yapar, imalatını yaptırır, üretilen parçaların montaj denemelerini yapar, aksaklıkları tespit eder ve giderilmesini sağlar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Teknik resim çizim gereçleri, Bilgisayar, İşin yapılışı için kullanılan tezgahlar, Torna, freze, radyal taşlama işlem merkezleri, CNC tezgahları. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Otomotiv mühendisi olmak isteyenlerin; Üst düzeyde akademik yeteneğe, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, Matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, Mekaniğe karşı ilgi duyan, Yaratıcı ve tasarım gücü yüksek kimseler olmaları gerekir

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Otomotiv mühendisleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda, yönetici kadrolarında bulunmaları halinde büro ortamında çalışırlar. Otomotiv mühendisi çalışırken yöneticiler, işçiler, teknikerler ve diğer mühendislerle iletişim halindedir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Otomotiv sektörü ülkemizde en gelişmiş sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerimizde özel sektöre ait otomotiv motor ve cihazlarının üretimini yapan fabrikalar vardır. Bu nedenle özellikle otomotiv sanayiinin gelişmiş olduğu bölgelerde çalışabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
2007 itibari ile ülkemizde sadece Hacettepe Üniversitesinde otomotiv mühendisliği lisans programı bulunmaktadır. Ancak makine mühendisliğinin lisans eğitimi sırasında otomotiv sektöründeki tasarım ve üretimle ilgili dersler de verilmektedir. Makine mühendisliği bölümü mezunları otomotiv mühendisliği dalında lisansüstü eğitim alarak bu unvanı alabilmektedirler. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek eğitimine başlayabilmek için ÖSS Sınavında yeterli"Sayısal (SAY2)" puanı almak gereklidir. 
Lisans üstü eğitime başlayabilmek için bu alanda lisans eğitimini tamamlamak ve ÖSYM tarafından yapılan "Lisansüstü Eğitim Sınavında (LES)" başarılı olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir.2 ya da 2,5 yılı kapsayan lisansüstü eğitim sırasında; Otomotiv Mühendisliği, İçten Yanmalı Motorlar, Taşıt Tekniği, Raylı Taşıtlar, Arazi Taşıtları gibi zorunlu derslerin yanında Ulaşım Tekniği, Roket Motorları, Otomatik Kontrol, Güç İletimi, Ziraatte Mekanizasyon gibi seçmeli dersler de verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Otomotiv mühendisi işe ilk girdiğinde çalıştığı işletmede bir süre oryantasyon eğitimine tabi tutulur. Bundan sonra mühendis olarak işe başlar. Kişi belli bir süreye bağlı kalmaksızın, kişisel olarak göstereceği performansa bağlı olarak baş mühendis, bölüm müdürü, genel müdür yardımcısı veya koordinatör müdür olduktan sonra, genel müdürlüğe kadar yükselebilir. Günümüzde, mühendislik alanında mesleki eğitimlerini tamamlayanlar işletme alanında yüksek lisans yaptıkları takdirde yönetici kadrolarda daha fazla yer alabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Makine mühendisliği, uçak mühendisliği, gemi mühendisliği. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. Ayrıca, stajları sırasında ücret almaktadırlar. Otomotiv mühendislerinin çalıştıkları işyerlerinde aldıkları ücretler konusunda kesin rakamlar vermek güçtür. Deneyim, bilgi ve beceriyle işyerindeki pozisyonlar ücretler konusunda etkili olmaktadır. Bölüm müdürü, genel müdür yardımcısı gibi yönetim kademesinde çalışanlar tatminkar ücretler almaktadırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Otomotiv Mühendisi tanıtımı sayfasından Otomotiv Mühendisi Ne İş Yapar? Otomotiv Mühendisi Çalışma Alanları, Otomotiv Mühendisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Otomotiv Mühendisi Mezunları Ne İş Yaparlar? Otomotiv Mühendisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Otomotiv Mühendisi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Otomotiv Mühendisi meslek tanımı 2694 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi