Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Mermer Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Mermer Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriMermer TeknikeriTANIM 
Mermerin doğadan çıkarılmasıyla başlayan, yarı mamul veya mamul hale gelmesi aşamasında çalışan veya çalışmaları organize eden kişidir.

GÖREVLER 
Ocağın durumu, kalitesi, verimliliği konusunda etüt çalışması yapar, Mermer bloklarının çıkarılması için gerekli araç gereçleri hazırlar, Mermer bloklarının taşınmasını sağlar, Ham mermerden, isteğe bağlı olarak mamul veya yarı mamul parçaların istiflenmesini stoklanmasını ve ambalajlanmasını sağlar, Fabrika, atölye ve ocak sahasının düzenlenmesini sağlar, Çeşitli mermer ve taşları istenilen ölçülerde keser, deler ve şekillendirir, Mermer üzerine çeşitli şekiller ve yazılar yazar, Fabrika, atölye ve ocak sahasının düzenlenmesini sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Mermer kesme makineleri(Yan kesme makinesi, Baş kesme makinesi), Matkap (delme makinesi) ve çeşitli çaplarda matkap uçlar, Torna makinesi, Parlatma ve silim makineleri (Otomatik Bant Silme, Köprü Silme, Klasik Silme/Perdah makineleri), Çeşitli boyutta taş ve mermer kesicileri, Çekiç vb. aletler, Yazı makinesi (pantograf),

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Mermer teknikeri olmak isteyenlerin; Vücutça sağlam ve güçlü, Tasarım ve çizimde başarılı, yaratıcı ve estetik duygusuna sahip, Eksiksiz ve pürüzsüz iş yapabilmesi için geneli ve ayrıntıyı algılayabilen, Şekil algılama yeteneği olan, Ölçme ve hesaplama yapabilmesi için belli ölçüde sayısal yeteneğe sahip, Uzay ilişkileri yeteneğine ve mekanik yeteneğe sahip, El -parmak becerisine sahip, Gözlerini ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, Sabırlı, işbirliğine açık ve sorumluluk duygusu taşıyan Matematik ve geometri alanında başarılı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Mermer teknikerleri; mermer atölyelerinde çalışırlar. Açık ve kapalı alanda, soğukta, sıcakta, gürültülü bir ortamda çalışmaktadırlar. Çalışma ortamı tozlu, sulu ve rutubetlidir. Meslek elemanları diğer çalışanlar ve müşterilerle sürekli iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Mermer teknikerinin çalışma alanı daha çok özel sektör işletmeleridir. Mermer ocağı işletmesi, mermer işleme fabrikası veya atölyesi, mermer montaj işletmeleri belli başlı çalışma alanlarıdır.
Mermer Teknikerlerinin istihdam sorunu gibi bir sorunları yoktur. Mermer kullanımının artması , mermer ihracının artması nitelikli eleman ihtiyacını daha fazla arttırmakta ve öğrencilerin henüz birinci sınıf sonunda iş bağlantısı yapmasına neden olmaktadır.
Ülkemizin Ortadoğu'nun işletilmeyen en zengin mermer ocaklarına sahip olması bu mesleğin gelecekte de önemli bir istihdam alanı olacağını göstermektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, liseden sonra girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların "Mermercilik" ile "Mermer Teknolojisi" bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin Alt Yapı,Alt Yapı (İnşaat),İnşaat,Üst Yapı,Üst Yapı – İnşaat,Yapı,Yapı (Kagir – Ahşap),Yapı Ressamlığı,Yapıcılık, Mermer Teknolojisi,Mermer Teknolojisi (Süsleme Taşçılığı),Süsleme Taşçılığı bölümlerinden mezun olanlar "Mermer Teknolojisi" ve "Mermercilik" ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli "Eşit Ağırlık (EA-1)" puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Matematik, Fizik (mekanik-mukavemet), Tasarı Geometri, Teknik Resim, Jeoloji ve Kayaç Bilgileri, Topoğrafik ve Jeolojik Harita Bilgisi, Mermer İşleme Makineleri ve Teçhizat, Sondaj Bilgisi, Elektrik Motorları, İlkyardım ve Sağlık Bilgisi, İş Güvenliği, İç ve Dış Mekan Montajı, Mermer Sanatsal Tasarımı, Mimarlık ve Mermer Ekonomisi gibi meslek bilgisi derslerinin yanında Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Yabancı Dil ve Güzel Sanatlar gibi genel bilgi dersleri okutulmaktadır.
Dördüncü yarıyılda okutulan seçmeli derste öğrenciler Atölye eğitimi veya Ocak eğitiminden birini seçerler ve işyerlerinde veya okul atölyesinde uygulama yapmaktadırlar.

MESLEKTE İLERLEME 
Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, Jeoloji mühendisliği, Maden Mühendisliği Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Mesleki açıdan olamasa da idari açıdan ilerleme olabilir. Çalıştığı işyerinde ustabaşı, idareci konuma gelebilirler. Belli alanlarda çalışmalarını yoğunlaştırarak o alanda uzmanlaşabilirler. Örneğin taş yontu, mermerkarofayans döşeme, süsleme taşçılığı, ocak işletmeciliği vb. gibi. Mermer Teknikeri kendi işyerini açarak bağımsız da çalışabilir.
BENZER MESLEKLER
Maden Mühendisi, Jeoloji Mühendisi

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun kredisinden yararlanabilirler.
Mesleki eğitimini tamamladıktan sonra kazanç durumu çalışma şekline (kendi işletmesi veya ücretli çalışma), çalışılan işyerine ve çalışma deneyim ve yeteneğine göre değişiklikler göstermektedir. Yeni işe başlayan bir Mermer Teknikeri asgari ücretin 2-3 katı kadar bir ücret almaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Mermer Teknikeri tanıtımı sayfasından Mermer Teknikeri Ne İş Yapar? Mermer Teknikeri Çalışma Alanları, Mermer Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Mermer Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Mermer Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Mermer Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Mermer Teknikeri meslek tanımı 2640 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi