Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Otomatik Kumanda Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Otomatik Kumanda Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriOtomatik Kumanda TeknisyeniTANIM 
İş makineleri, takım tezgahları ve çeşitli otomasyon cihazların otomatik kumanda devrelerini kuran, işleten, bakım ve onarımını yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Kurulacak sistemin projesini inceler, Sistemin kurulacağı yeri inceler, Projeye göre malzemeleri temin eder, Otomatik kumanda sistemlerini kural, Söz konusu sistemlerin programlarını veya gerekli program değişikliklerini yapar ve sistemi devreye alır, Pilot üretim yaparak sistemi test eder, Otomasyon kumanda sisteminin bakım ve onarımını yapar, Olası arızaları belirler ve problemi ortadan kaldırır. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Otomasyon sahasında kullanılan çeşitli ölçü aletleri, Programlanabilir kumanda aletleri (Bilgisayar, PLC, Mikrokontrolör), Lehimleme gereçleri, Çeşitli el takımları, Çeşitli güç kaynakları, Elektronik devre elemanları. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Otomatik kumanda teknisyeni olmak isteyenlerin; Temel bilimlere özellikle fizikte mekanik ve elektronik konularına ilgi duyan, El ve parmak becerisine sahip, İnce ayrıntıları görebilen, dikkatli, Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, Yönergelere uyabilen kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Endüstride otomatik kumanda sistemlerinin uygulandığı ve otomatik makinelerle seri üretim yapan fabrikalarda çalışırlar. Birinci derecede alet ve malzemelerle ilgilidir. Çalışılan ortam gürültülü, kapalıdır. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Endüstride otomatik kumanda sistemlerinin uygulandığı alanlarda (gıda, otomotiv, tekstil vb.) teknoloji yoğun olarak üretim yapan kuruluşlarda çalışmaktadır. İş bulma olanakları oldukça geniş olmakla birlikte, kişinin sadece okul hayatında edindiği bilgilerle kalmayıp, iş hayatındaki uygulamanın içinde yer alarak çaba harcamasıyla daha fazla istihdam imkanına kavuşabileceği bir gerçektir. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, Anadolu Teknik Liseleri ve Anadolu Meslek Liselerinin “Otomatik Kumanda” bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
İlköğretim okulu mezunu öğrencilerin, Orta öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesinin “Otomatik Kumanda” bölümünü kazanmış olmaları gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Meslek eğitim süresi Anadolu Teknik Liselerinde 4 yıl, Anadolu Meslek Liselerinde de 4 yıldır.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin Otomatik Kumanda bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, meslek yüksekokullarının Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, ElektrikElektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca ÖSS sınavında başarı göstererek Elektronik öğretmenliği, Elektronik ve bilgisayar öğretmenliği, Elektronik haberleşme öğretmenliği programlarını tercih ettiklerinde ek puandan faydalanmaktadırlar. 
Deneyim süresinin artması, kişisel gayret ve başarıyla çalışması neticesinde Baş teknisyenlik, bölüm şefi, bölüm teknik amiri gibi şirketin bünyesinde var olan yönetim kademelerine getirilebilir. 

BENZER MESLEKLER: 
Kontrol ve enstrümantasyon teknolojisi teknisyeni, hidrolik, pnömatik teknolojisi teknisyeni, endüstriyel elektronik teknisyeni. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Öğrenciler işyerlerindeki uygulama stajını 2'nci sınıftan itibaren yapabilmektedirler. Bu süre içerisinde öğrencilere bazı işletmeler sigorta yaparak ücret vermektedirler. Meslek eğitimi sonrası kazanç, kişinin iş tecrübesi ve nitelik ve çalışma süresine göre değişmektedir. Asgari ücretin 34 katına kadar ücret alabilmesi mümkündür. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Otomatik Kumanda Teknisyeni tanıtımı sayfasından Otomatik Kumanda Teknisyeni Ne İş Yapar? Otomatik Kumanda Teknisyeni Çalışma Alanları, Otomatik Kumanda Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Otomatik Kumanda Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Otomatik Kumanda Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Otomatik Kumanda Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Otomatik Kumanda Teknisyeni meslek tanımı 2200 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi