Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Fizik Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar, Fizik Öğretmeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriFizik ÖğretmeniTANIM 
Çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere fizik konusunda eğitim veren kişidir. 

GÖREVLER 
Fizik ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Fizik öğretmeni, bu program çerçevesinde, Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar, bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır. 
KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ 
Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri, Ders kitapları, okul araç ve gereçleri, ders araç ve gereçleri. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Fizik öğretmeni olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,Matematiğe, fen bilimlerine ve özellikle fiziğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, Gözlemci, ayrıntıları algılama gücü gelişmiş, Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Fizik öğretmeni, sınıfta ve laboratuarda görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz gürültülü ve tozludur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı lise ve dengi okullarda, fizik öğretmeni olarak çalışırlar. Ayrıca ilköğretim okullarında fen bilgisi derslerine girebilirler. Fizik öğretmenleri, dershanelerde çalışabilir, özel dersler verebilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Eğitim Fakültelerinin "Fizik Öğretmenliği" bölümlerinde yapılmaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli "Sayısal (SAY2)" puan almak gerekmektedir. Ayrıca üniversitelerin Fizik, Fizik Mühendisliği programlarını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Fizik Öğretmeni olarak da çalışabilirler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Eğitim süresince: Genel kültür derslerinin yanı sıra; Genel Matematik, Genel Kimya, Fizik I (Mekanik ve Laboratuarı), Fizik II, Diferansiyel Denklemler, Fizik III (Dalgalar), Fizik IV (Isı ve Termodinamik), gibi meslek derslerini alırlar. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Bu programı ilk beş tercihinde gösteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan belirli sayıda olanlara Milli Eğitim Bakanlığı’nca burs verilmektedir. Ayrıca öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden yararlanabilirler. Meslek eğitimini tamamlayan öğrenciler 9. derecenin 1.kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Her yıl öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı alırlar.

MESLEKTE İLERLEME 
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Çalıştıkları okullarda veya Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde idari kademelere yükselebilirler. MEB’ ce yapılan müfettişlik sınavını kazanırlarsa müfettiş olabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
En bilgisi öğretmeni, kimya öğretmeni, biyoloji öğretmeni. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Fizik Öğretmeni tanıtımı sayfasından Fizik Öğretmeni Ne İş Yapar? Fizik Öğretmeni Çalışma Alanları, Fizik Öğretmeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Fizik Öğretmeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Fizik Öğretmeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Fizik Öğretmeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Fizik Öğretmeni meslek tanımı 5478 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi