Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Çelikhane İşletmecisi Kimdir, Ne İş Yapar, Çelikhane İşletmecisi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriÇelikhane İşletmecisiTANIM 
Yüksek fırından gelen sıvı piki (dökme demiri), istenilen kalitede çeliğe dönüştürmek için gerekli işlemleri yapan kişidir.
GÖREVLER
Ocaktan alınan ergimiş madeni, potalar vasıtasıyla döküm mahalline taşır, Potalar üzerindeki cürufu alır, Derecelerdeki tutucu yollukları tutuşturur, Madeni belli bir yükseklikten belli bir kalınlıkta ve seri olarak kalıba döker, Konvektörden çıkan artık maddeleri temizler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Konvektör, pota ve tandişler, kireç, ferro alyaylar, hurda, sıvı pik, döküm kalıpları, gezer pota kumanda tablası, vinç sapanı, ergimiş metal malzemeler, gözlük.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Çelikhane işletmecisi olmak isteyenlerin, Bedenen güçlü, dayanıklı , ayakları ve kolları sağlam, Ellerini ustalıkla kullanabilen, Gözel eşgüdümü ve tepki hızı yüksek, Alet, makine ve metallerle çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.
Çalışma ortamı kimyasal gazlı, tozlu ve nemlidir. Çalışırken alet, malzemelerle ve metallerle uğraşılır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Meslek ile ilgili hem kamu hem de özel sektörde iş bulma olanağı olup, erkeklere özgü bir meslektir. Meslekle ilgili maden cevherinin çıkarıldığı yerlere yakın ve belirli bölgelerde toplanmış durumdadır. Oldukça ağır iş koşulları olması sebebiyle meslek elemanları zor yetişmektedir. Meslek elemanlarının başlıca çalışma alanları: Demir Çelik Sanayii, Haddehaneler, 
Dökümhanelerdir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, Mesleki Eğitim Merkezlerinde verilmekte olup, yeterli sayıda çırak müracaatı olması durumunda tüm mesleki merkezlerinde bu alana yönelik eğitim programları düzenlenebilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Çelikhane işletmecisi mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Mesleki Eğitim Merkezlerinde haftada 1 gün teorik, işyerinde 5 gün pratik eğitim verilmektedir. Meslek eğitimi esnasında "Çıraklık Eğitimi Programı"nda yer alan genel bilgi dersleriyle beraber meslekle ilgili dersler alınmaktadır. Meslekle ilgili teorik ve pratik eğitim iç içe olup, öğrencilerin meslek dallarında yeterlilikleri bir bütünlük içinde sağlanmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Çelikhane işletmecisi mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. 

BENZER MESLEKLER: 
Haddeci, Dökümcü.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi sırasında, 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu gereğince öğrenciler, asgari ücretin %30 ‘ undan az olmamak üzere işverenden ücret alırlar. Meslek elemanları asgari ücretin 34 katı oranında kazanç temin edebilmektedirler. 
Alınan bu ortalama ücret işyerinin kapasitesine, iş yoğunluğu ve ilgili meslek elemanının iş başarısı ve tecrübesine göre artabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Çelikhane İşletmecisi tanıtımı sayfasından Çelikhane İşletmecisi Ne İş Yapar? Çelikhane İşletmecisi Çalışma Alanları, Çelikhane İşletmecisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Çelikhane İşletmecisi Mezunları Ne İş Yaparlar? Çelikhane İşletmecisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Çelikhane İşletmecisi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Çelikhane İşletmecisi meslek tanımı 3142 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi