Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Uzay Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar, Uzay Mühendisi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriUzay MühendisiTANIM 
Hava ve uzay araçlarının tasarımı ve yapımı, bunların uzaya gönderilmesi, araçların yerden izlenmesi, araçlarla haberleşme vb. işleri yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Sivil ve askeri kuruluşlarda; Yer çevresinde yörüngeye konulacak insanlı ve insansız uydu ve diğer uzay araçları ile bunları yörüngeye koyacak roketler üzerinde araştırmalar ve deneyler yapar, Uydularla haberleşme amacıyla çalışmalar yapar, Bunun yanında, akademik kuruluşlarda şu proje ve endüstriyel faaliyetleri yürütür: Sayısal akışkanlar dinamiği olanaklarının geliştirilmesi, Dış yapıgövde aerodinamiği etkileşimi, Yapay zeka geliştirme, Havauzay elektroniği ve optik sistemler, Telemanipülatör tasarımı ve kontrolü, Lazer ile ölçüm ve izleme sistemleri, Uydu dinamiği ve kontrolü , Paralel ve gerçek zamanda veri işleme, Robot tasarımı ve robot teknolojileri, Uydu izleme anteni vb, Gerçek zamanlı yapay zeka yazılım araçları, Robot projesi danışmanlığı. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Laboratuar araç ve gereçleri (mikroskop, kimyasal maddeler, deney tüpü, elektronik ölçü ve deney aletleri, mikroelektronik ve mikromekanik cihazlar), Teleskop, Bilgisayar vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Uzay mühendisi olmak isteyenlerin; Üstün bir akademik yeteneğe sahip, Matematik ve Fen bilimlerine, özellikle fizik ve astronomiye ilgi duyan ve bu alanda başarılı, Bilimsel meraka sahip, araştırmacı, Yeniliklere açık, Görme duyusu ve belleği güçlü, İnce ayrıntıları görebilen, yoğun dikkat gösterebilen kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Uzay mühendisleri, uydu yer istasyonlarında, uzay ve bilgi teknolojileri laboratuarlarında, akademik eğitim kurumlarında ve diğer sivil ve askeri kuruluşlarda, uzay teknolojisinin gereksinimi olan temiz ortamlarda görev yapmaktadırlar. Araştırma laboratuarlarında genellikle sayısal verilerle çalışılır. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Uzay mühendisleri, uydu yer istasyonlarında üniversitelerde, uzay ve bilgi teknolojileri laboratuarlarında, askeri kuruluşlarda, TÜBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN, Marmara Araştırma Enstitüsü, vb. kuruluşlarda, ileri teknoloji firmalarında kolayca çalışma imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca her zaman için serbest çalışma imkanları vardır. Uzay mühendislerinin iş bulma şansı ülkemizin uzay araştırmalarındaki ilerlemesine bağlı bulunmaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek Eğitimi; İstanbul Teknik Üniversitesi, "Uzay Mühendisliği" bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölüme liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)’nda yeterli "Sayısal (SAY2)" puan alınarak girilmektedir. 
EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Meslek eğitim süresi 4 yıl olup, yabancı dil hazırlık sınıfı okunması durumunda 5 yıl eğitim görülmektedir. Eğitim süresince mühendislik dersleri ağırlıklı bir eğitim verilmektedir. Teorik eğitimin yanı sıra laboratuar çalışmaları oldukça yoğundur. Öğrenciler ilk yıl; Matematik, Cebir, Fizik, Uzay Mühendisliğine Giriş gibi temel dersleri alırlar. İkinci sınıftan itibaren ise doğrudan uzay mühendisliğine yönelik dersleri almaya başlarlar. Ders konuları; Temel Bilimler, Temel Mühendislik, Temel Bilgisayar ve Programlama, Yapı, Akışkanlar, Elektronik ve Haberleşme, Yapay Zeka, Uzay Çevresi, Uydu ve Roketler hakkındadır. Lisans ders programındaki belli başlı temel dersler şunlardır; Matematik, Fizik, Kimya, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, İletişim Sistemleri, Uzay Mühendisliği, Mukavemet, Mekanik, Astronomi, Yabancı Dil ile diğer mühendislik dersleri. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek elemanlarından Üniversitede görev yapanlar, araştırma görevlisi, doktor, yardımcı doçent, doçent ve profesör gibi akademik unvanlar alabilirler. Ayrıca; gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında çeşitli projelerde ve endüstriyel faaliyetlerde görev alarak çeşitli pozisyonlarda çalışırlar. 
Yurt içi ve yurt dışındaki eğitim merkezlerinde mesleki bilgi ve deneyimleri geliştirerek mesleki ilerlemeleri mümkündür. Yüksek teknolojiye dayalı disiplinler arası bir eğitim içerdiğinden çeşitli uluslar arası kuruluşlarda nitelikli ve yüksek ekonomik getirili işlerde çalışma olanakları mevcuttur. Uzay mühendisliği uygulamaları sürekli gelişen ileri teknolojiler ile paralellik gösterdiğinden mesleki ilerleme kişinin sürekli yenilikleri izlemesiyle mümkündür. 2000’li yılların ileri teknoloji çağı olması nedeniyle Uzay Mühendisliği de araştırma konuları ve teknolojik gelişmeleri içermektedir. 

BENZER MESLEKLER: 
Astronom, Uçak mühendisi. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenciler geri ödemek koşulu ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenim ve harç kredi imkanlarından yararlanabilirler. Ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların ve üniversitelerin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler. Kamu kuruluşlarında çalışanlar, çalıştıkları kurumun statüsüne göre teknik hizmetler sınıfından ücret alırlar. Ayrıca devletin belirlediği zam oranında ücret artışı yapılmaktadır. Özel işyerinde çalışanlar ise, çalışma süresine, işyerinin ücret politikasına ve konumuna göre değişik ücret almaktadırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Uzay Mühendisi tanıtımı sayfasından Uzay Mühendisi Ne İş Yapar? Uzay Mühendisi Çalışma Alanları, Uzay Mühendisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Uzay Mühendisi Mezunları Ne İş Yaparlar? Uzay Mühendisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Uzay Mühendisi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Uzay Mühendisi meslek tanımı 5330 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi