Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Alt Yapı Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Alt Yapı Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriAlt Yapı TeknisyeniTANIM 
Bina, köprü, baraj, yol, sulama kanalları, kanalizasyon vb. inşaatların, sağlam temellerle inşa edilmesi için, inşaat işçileri, ve ustalarla birlikte çalışan, inşaat teknikeri ve inşaat mühendisi ile işçiler arasında görev yapan kişidir

GÖREVLER 
Değişik ölçme tekniklerini kullanarak zeminin (toprağın) yapıya uygunluğunu tespit etmede mühendise ve teknikere yardım eder, 
Ölçüm sonucunda ortaya çıkan bulguları raporlaştırarak inşaat mühendisine verir, Yol yapımında asfaltın hazırlanması, yolun doldurulması ve korunması çalışmalarında bulunur. Kullanılacak malzemenin cinsini, miktarını hesaplar ve kullanım sonunda kontrol ederek kontrol mühendisine yardımcı olur, Betonun çekme ve basıncını ölçerek kıvamını ve su miktarını belirler. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Zemin ölçme araçları, Her tür inşaat malzeme ve aletleri, Çizelgeler, formlar, defterler vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Alt yapı teknisyeni olmak isteyenlerin; El ve gözü uyumlu kullanabilen, Ayrıntılarla uğraşmaktan zevk alan, Sabırlı ve titiz, Ekip çalışmasından hoşlanan, Sorumluluk sahibi, Sağlığı her türlü iklim koşullarında çalışmaya uygun kimseler olması gerekmektedir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Alt yapı teknisyenleri, çoğunlukla açık havada, şantiyede çalışırlar. Zaman zaman da büroda görev yaparlar. Çalışırken mühendisler, teknikerler, ustalar ve işçilerle iletişim halindedir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Alt yapı Teknisyenlerinin çalışma alanları oldukça geniştir. İnşaat bölümünün her dalında çalışabilirler. Devlet Su İşleri, Bayındırlık, Köy Hizmetleri, Karayolları, İller Bankası, belediyeler ile özel sektöre ait inşaat projelerinde iş bulma olanakları mevcuttur. Ancak, ülkemizde alt yapı bölümünden mezun olanların ancak %30'unun kendi mesleklerinde çalıştıkları görülmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi aşağıdaki teknik liselerin ve Anadolu meslek liselerinin "Alt Yapı Bölümleri"nde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Teknik Liselere girebilmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak, Endüstri meslek lisesine devam ederek 1. sınıfta belli derslerden "Teknik Lise Yönetmeliği"nde belirlenen başarı ortalamasını sağlamak. Anadolu Meslek Liselerine girebilmek için ise Orta Öğretim Kurumları Öğrenci seçme ve Yerleştirme sınavını kazanmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
İlköğretim üzerine öğretim veren teknik liselerin öğretim süresi 4 yıldır. Teknik Liselerin Altyapı Bölümlerinde öğrencilere; Genel Kültür derslerinin yanı sıra; Meslek dersleri de okutulmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin Altyapı bölümünden mezun olanlar Harita Kadastro, İnşaat, Jeoteknik teknikerliği, Maden, Mermer teknolojisi, Mermercilik,Raylı Sistemler teknolojisi, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Sulama teknolojisi,Tarımsal sulama yönetimi, ön lisans proğramlarına istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirilebilirler. 
Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip Yapı Öğretmenliği proğramını tercih ettiklerinde ek puanlar da katılacaktır. 

BENZER MESLEKLER: 
İnşaat teknisyeni, İnşaat teknikeri, İnşaat mühendisi, Topograf. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
İşletmelerde yapılan staj sırasında aylık olarak asgari ücretin %30'u kadar kazanç elde ederler. Kamu sektöründeteknik hizmetler sınıfında 11. derecenin 3. kademesinde işe başlamakta ve yaklaşık olarak asgari ücretin 3 katı civarında ücret almaktadırlar. Özel sektörde ise kazanç, çalışan işyeri, deneyim ve pozisyona göre farklılıklar göstermektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Alt Yapı Teknisyeni tanıtımı sayfasından Alt Yapı Teknisyeni Ne İş Yapar? Alt Yapı Teknisyeni Çalışma Alanları, Alt Yapı Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Alt Yapı Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Alt Yapı Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Alt Yapı Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Alt Yapı Teknisyeni meslek tanımı 3572 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi