Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı Kimdir, Ne İş Yapar, Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriDeniz Ve Liman İşletme Meslek ElemanıTANIM 
Limanlara giren ve çıkan yüklerin gümrük işlemlerinin yapılması, gemilerin deniz ticaret hukuku kurallarına uygun işletilmesi ve denizcilikte çalışan personelin yönetimi alanında deniz işletmecisine yardımcı olan elemandır. 

GÖREVLER 
Deniz işletmecisinin gözetimi altında; Deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınmasını ve gümrük işlemlerini yapar, Gemilerin deniz ticaret hukuku kurallarına göre işletilmesini sağlar, Denizcilikte çalışan personeli yönetir, 
Gerektiğinde küçük gemilerde kaptanlık yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Ordino (Taşınan malın menşei), dürbün, teleskop, bilgisayar, puantaj kartları, manifesto (Alınan malın ayrıntılı olarak gösterildiği miktar, adet, ağırlık vb. belge), seyir defteri. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Deniz ve liman işletme meslek elemanı olmak isteyenlerin; Açık denizlerde çalışmaktan sıkılmayan, Ekonomi ve hukuka ilgili, Uzun süre evlerinden ayrı kalmaya alışkın, Dikkatli ve tedbirli, Yabancı dile ilgili, Sabırlı, işbirliğine açık ve sorumluluk taşıyabilen kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Çalışma ortamı açık alan ve sessizdir. Bazen kapalı ortamda da çalışırlar. Görev yaparken; Güverte teknikeri, Gemi kaptanı, 
Yolcular, Çalışma arkadaşları, Meslektaşlarıyla sürekli iletişim halinde bulunurlar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Deniz ve liman işletme meslek elemanı deniz nakliyat şirketinde, Özel denizcilik şirketlerinde,Turizm sektöründe görev alabilirler, Eğitimin verildiği okul sayısı sınırlı olduğundan ve üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde deniz ticareti gün geçtikçe önemini artırdığından dolayı iş bulma olanakları (yerli ve yabancı firmalarda) oldukça fazladır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının "Deniz ve Liman İşletme" programında verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek Liselerinin, A Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret bölümlerinden mezun olanlar ile Ticaret Liselerinin Kol Ayırımı Olmadığı Dönemde Bitirenler "Deniz ve Liman İşletme" ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve "Eşit Ağırlıklı (EA1)" puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde YÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Meslek Yüksekokullarında eğitim süresi 2 yıldır. Eğitimin 1. Yılında; Yabancı Dil (Denizcilik İngilizcesi), Temel Gemicilik, Gemi Yapısı ve Dengesi, Deniz Elektriği, Deniz Hukuku, Ekonomi, Beden Eğitimi, İş ve İşçi İlişkileri, Yönetim, Liderlik, Pazar Araştırmaları, İş Hukuku, İşletme Yönetimi, 2. Yılda; Deniz Acenteliği, Personel Yönetimi, Gümrük Mevzuatı, Liman İşletmeciliği, Seyir, Meteoroloji, Gemicilik, Elektrik, Oşinografi, Yük İşlemleri, Deniz Ulaşım Ekonomisi, Deniz Ticaret Hukuku, İşletme Ekonomisi, Gemi Elektroniği ve Gemi Mühendisliğine giriş dersleri ana derslerdir. Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Deniz ve Liman İşletme Ön Lisans Diploması" ve "Deniz ve Liman İşletme meslek elemanı" unvanı verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Deniz ve liman işletme önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde; Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi, 
Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Güverte Teknikeri/Uzakyol Güverte Zabiti, Turizm İşletmecisi.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Kamu sektöründe çalışanlar teknik hizmetler sınıfından ücret almakta ve yıllık artışlardan faydalanmaktadır. Özel sektörde çalışanların ücretleri firmalara göre değişiklik göstermektedir. İş deneyimi, yabancı dil, verimlilik gibi kıstaslar ücrette önemli rol oynamaktadır. Ayrıca sözleşmeye bağlı olarak bazı sosyal yardımlar da verilmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı tanıtımı sayfasından Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı Ne İş Yapar? Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı Çalışma Alanları, Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı Mezunları Ne İş Yaparlar? Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Deniz Ve Liman İşletme Meslek Elemanı meslek tanımı 2769 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi