Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Gemi İnşaa Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Gemi İnşaa Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriGemi İnşaa TeknisyeniTANIM 
Büyük tonajlı yük ve yolcu gemileri, tanker ve benzerlerinin yapımı ve montajından başlayıp kullanıma hazır hale getirilmesine kadar olan işlemlerde mühendis ve teknikerlere yardımcı olan kişidir.

GÖREVLER 
Gemi yapı elemanlarının, dış kaplama, genel yerleştirme resimlerinin çizimini yapar, çizilmiş imalat resimlerini okur, Gemi inşasında kullanılan malzemeleri sınıflandırır ve muayene eder, Çeliklere kullanılacak ısıl işlemlerin yapım tekniklerini uygular, Ölçme ve kontrol aletlerini kullanarak doğru ve hassas ölçme ve kontrol işlemlerini yapar, Soğuk şekillendirme makinelerinde kesme ve bükme uygulamaları yapar, Boru bağlantı elemanlarını kullanarak boru bağlantıları kurar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Kağıt, kalem, cetvel, gönye, pergel, mikrometre, kumpas mihengir, komperatör, şablon, rapido, ölçüm ve çizim aletleri, çeşitli büro malzemeleri, oksijenle kesme aleti, kaynak makine ve el takımları, montaj elemanları gerdirme, aparat, çekiç, balyoz, Bilgisayar ve hesap makinesi.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Gemi inşa teknisyeni olmak isteyenlerin; Matematik ve fiziğe ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı, Mekanik yeteneğe sahip, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip, Çizim yeteneğine sahip, El becerisi gelişmiş, Dikkatli, İnce ayrıntıları algılayan, Yönergeye uyabilen, Bedence sağlamkimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Gemi inşa teknisyeni kamu ve özel sektöre ait açık havada tersanelerde çalışabileceği gibi, büro ortamında da çalışabilir. Genellikle işini ayakta yapar. Çalışma ortamı nemli, gürültülü, kirli, titreşimli, tozlu olabilir. İşin yakıcı maddeler, patlayıcı maddeler, elektrik çarpması, kesici aletler ve makinelerden kaynaklanacak iş kazaları ile karşılaşılabilir. Tam gün ve hafta sonu çalışması olabilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, işçilerle, gemi inşaat mühendisleriyle etkileşim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Gemi inşa teknisyenleri, devlete veya özel sektöre ait tersanelerde görev alabilirler. Ülkemizde son yıllarda denizcilik faaliyetleri hızla artmıştır. İş bulma olanağı oldukça fazladır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi Anadolu Denizcilik Meslek Liselerinin "Gemi İnşa" bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Eğitim kurumuna girebilmek için; Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 4 yıldır.Eğitim süresince; Genel kültür dersleri yanında; Gemi Resmi, Gemi Donanım, Malzeme Bilgisi, Ölçme ve Kontrol, Atölye, Bilgisayar Uygulamaları derslerinialırlar.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin "Gemi İnşa ve Gemi Yapımı" bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Gemi İnşaatı ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Ayrıca Usta, ustabaşı, formen, şef vb pozisyonlara yükselebilirler.

BENZER MESLEKLER: 
Gemi İnşa Teknikerliği, Metal İşleri Teknisyenliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
3308 sayılı "Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu" gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30'ndan, az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.Değişik firma ve iş kollarına göre ücret değişiklik göstermekle beraber, En az asgari ücretin 2 katı, en çok asgari ücretin 4 katı tutarında ücret alınmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Gemi İnşaa Teknisyeni tanıtımı sayfasından Gemi İnşaa Teknisyeni Ne İş Yapar? Gemi İnşaa Teknisyeni Çalışma Alanları, Gemi İnşaa Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Gemi İnşaa Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Gemi İnşaa Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Gemi İnşaa Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Gemi İnşaa Teknisyeni meslek tanımı 2978 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi