Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Sağlık Memuru Kimdir, Ne İş Yapar, Sağlık Memuru Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriSağlık MemuruTANIM 
Bireyleri hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgilendiren beden veya ruh sağlığının bozulması halinde hekim tarafından verilen tedaviyi uygulayan, hasta bakımını planlayan, uygulayan, denetleyen ve izleyen kişidir. Hemşirelerle eş görev, yetki ve sorumluluğa sahiptir. 

GÖREVLER 
Hastanın tedavisinde doktorla işbirliği içinde tedaviyi uygular, Enjeksiyon ve pansuman yapar, tansiyon ölçer, Fizik tedavisi uygulamasında uzmanlara yardımcı olur,, Kültür hazırlar, kan grubunu belirler, gebelik testi yapar, Sünnet yapar, Boğulma, yaralanma vb. durumlarda ilk yardım hizmeti verir, Aşı faaliyetlerini yürütür, İşletmede çalışıyorsa işçilerin günlük ve periyodik sağlık kontrollerini takip eder, İşletmeye gelen sağlıkla ilgili yazıları ilgili yerlere sunar, incelendikten sonra dosyalanması işlemlerini yerine getirir, Sağlıkla ilgili sorunları saptar ve personel müdürüne iletir, 
Malzeme ve ilaç mevcudunu takip eder, temini gereken malzeme ve ilaçlar hakkında ilgili birimlerle görüşür. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Tansiyon ölçme aleti, tıbbi müdahalelerde kullanılan alet ve cihazlar, turnike, tedavi tepsisi, tentürdiyot, flaster, mensol, oksijenli su, alkol, pamuk, enjektör, aşı nakil kapları. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Sağlık memuru olmak isteyenlerin; Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, Pratik, çabuk karar verebilen ve uygulayabilen, Dikkatli, sorumlu ve sabırlı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Sağlık memurları resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde, sağlık kabinlerinde sağlık ocaklarında ve işyerlerinde görev yaparlar. Görev ortamı genellikle çok temizdir. Çalışırken hasta insanlarla etkileşim halindedirler ve onların duygularını anlama, sabır ve şefkatle davranma durumundadırlar. Ayrıca, meslektaşları, doktorlar, hemşireler, ebeler ve sağlık müdürlüğü elemanlarıyla iletişimde bulunur. Görev tam gün yapılır. Gece ve hafta sonu nöbetleri vardır, 8 saatlik vardiya halinde de çalışırlar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Kamu, özel kurum ve kuruluşların sağlık birimleri, hastaneler, halk sağlığı laboratuarları, sağlık ocakları, dispanserler, poliklinikler, sağlık merkezleri, işletmeler, yurtlar, gemiler (Gemi Sağlık Memurluğu) vb. yerlerde çalışırlar. Mezun olan kişi istediği takdirde sağlık kabini açarak serbest olarak da çalışabilir. Günümüzde nitelikli sağlık personeli açığı söz konusudur. Bu açık nedeniyle ve söz konusu olan insan sağlığı oldukça, bu mesleğe duyulan ihtiyaç da sürekli kendini gösterecektir. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı sağlık yüksekokullarının "Sağlık Memurluğu" bölümlerinde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli "Sayısal (SAY1)" puan almak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Mesleki eğitim süresince; Temel bilim dersleri olarak: Psikoloji, Sosyoloji, Sağlık Hizmetlerinde Yönetim, Kişilerarası İlişkiler, Anatomi ve Fizyoloji, Sağlık Eğitimi, İlk Yardım, Sağlık İstatistiği dersinin yanısıra bu bölüme ait özel ders olarak Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması, Genel Çevre Sağlığı Bilgisi, Hastalıklar Bilgisi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bilgisi, Farmakoloji, Genel Beslenme, Epidemiyoloji, Hasta Bakım Tekniği gibi dersler verilmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Çalıştıkları bölümde bölüm şefi, müdür gibi yönetim kademelerine gelebilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Laboratuar Teknikeri, Anestezi Teknikeri, Protez ve Ortez Teknikeri, Radyoloji Teknikeri, Hemşire, Tıbbi Sekreterlik, İlkyardım Acil Bakım Teknisyeni. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nun kredisinden yararlanabilirler. Eğitim sonrasında "Sağlık memuru"olarak mezun olan kişilerin atamaları Sağlık Bakanlığı’nca ihtiyaçlar ölçüsünde yapılır. Ataması yapılanlar 657 sayılı Devlet Memurları Yasasındaki özlük haklarına sahiptirler. Diğer memurlardan farkları "Sağlık Hizmetleri Tazminatı" adı altında maaşlarına ek olarak bir ücret almalarıdır. Sağlık Memuru olarak göreve başlayan bir kişi net asgari ücretin yaklaşık 2 katı ücret alabilmektedir. Bunun yanı sıra sağlık kabini açarak serbest çalışanların kazancı ise çalışmalarının durumuna göre farklılık göstermektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Sağlık Memuru tanıtımı sayfasından Sağlık Memuru Ne İş Yapar? Sağlık Memuru Çalışma Alanları, Sağlık Memuru Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sağlık Memuru Mezunları Ne İş Yaparlar? Sağlık Memuru Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Sağlık Memuru mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Sağlık Memuru meslek tanımı 14764 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi