Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Sistem Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar, Sistem Mühendisi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriSistem MühendisiTANIM 
Teknik, ekonomik, biyolojik, endüstriyel ve politik sistemleri birleştirerek analiz eden, iş dünyasının bütün sektörlerinde oluşan ve oluşturulacak sistemlerin tasarımını , üretimini ve geliştirilmesini maliyet unsurunu da göz önünde bulundurarak gerçekleştiren kişidir.

GÖREVLER 
Tasarlanacak olan sistemin amaçlarını belirler,Belirlenen amaçlara göre, oluşturulacak sistemin elemanlarını belirler,Sistemin, firmanın faaliyet planlarına uygunluğunu inceler,Sistemin maliyet hesaplamalarını yapar,İletişim sistemi, karar destek sistemi haberleşme sistemi, üretim sistemi, yönetim sistemi gibi sistemlerin alt sistemlerle, firma çevresiyle ve birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol eder,Sistemlerin geliştirilmesi çalışmalarında bulunur,Ayrıca zaman zaman firma projelerinin yürütülmesini sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Çeşitli büro malzemeleri,Bilgisayar,Çeşitli ölçüm aletleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Sistem mühendisi olmak isteyenlerin;Üst düzeyde akademik yeteneğe, Üst düzeyde analiz yeteneğine sahip,Analitik düşünme yeteneği güçlü olan,Şekiluzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, Kendisini sürekli yenileme gereği duyan,Araştırmayı sevenkimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Sistem mühendisleri genellikle büro ortamında oturarak, bazen de fabrikada üretimin yapıldığı yerde ayakta çalışırlar. Kişi çalışırken yöneticilerle, meslektaşlarıyla ve firmadaki diğer elemanlarla iletişim halindedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesinin "Sistem Mühendisliği" bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölümler Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) "Sayısal (SAY2)" puan ile öğrenci almaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Bu programın eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler Yabancı Dil, Genel Kimya, Fizik, Matematik, Bilgisayar Programlama, Mühendislik Ekonomisi, İstatistik, Maliyet Ekonomisi, Materyal, Termodinamik, Elektrik Mühendisliği, Lineer Cebir, Maliyet Mühendisliği, Analiz, Elektrik ve Sistem Mühendisliği, Sistem Dizaynı, Yöneylem Araştırmalar, Proje Yönetimi, Kontrol ve Kalite Yönetimi gibi dersler alırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Sistem mühendisleri, endüstriyel kurumlar, finans, çevre, sağlık kurumları, ulaştırma ve iletişim işletmeleri gibi çok farklı alanlarda iş bulma olanağına sahiptir. Bu kişiler kamu veya özel kurum ve kuruluşların satış yönetimi, proje yönetimi, üretim ve planlama bölümlerinde görev yapabilirler. Ülkemizde sistem mühendisliği çok yeni bir alan olup yeterince tanınmamaktadır.

MESLEKTE İLERLEME 
Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.
Sistem mühendisleri çalıştıkları işyerlerinde proje yardımcısı, proje yöneticisi ve departman müdürü gibi unvanlarla göreve başlarlar ve çalıştıkları firmanın en üst kademelerine kadar yükselebilirler.

BENZER MESLEKLER: 
Endüstri mühendisi, Bilgisayar mühendisi.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince öğrenciler kamu ve özel kurum ve kuruluşların, ayrıca Yeditepe Üniversitesinin bu bölümündeki en başarılı iki öğrencisine sağladığı burs imkanlarından yararlanabilir,üniversite eğitimi süresice Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve katkı (harç) kredisinden faydalanır.Sistem mühendisleri, çalıştıkları firmanın yapısı ve büyüklüğüne göre ücret elde ederler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Sistem Mühendisi tanıtımı sayfasından Sistem Mühendisi Ne İş Yapar? Sistem Mühendisi Çalışma Alanları, Sistem Mühendisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sistem Mühendisi Mezunları Ne İş Yaparlar? Sistem Mühendisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Sistem Mühendisi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Sistem Mühendisi meslek tanımı 3948 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi