Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Optisyen Kimdir, Ne İş Yapar, Optisyen Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriOptisyenTANIM 
Göz doktoru tarafından tanısı konmuş hastalara, reçetelerine göre görme bozukluklarının giderilmesi veya hafifletilmesi için kullanılan optik gereçleri (gözlük, kontakt lens vb.) hazırlayan ve uygulayan kişidir. 

GÖREVLER 
Göz doktoru tarafından verilen reçeteyi inceler, Gözlük camlarını reçeteye uygun olarak hazırlar, Camları kişiye uygun çerçeveye takar ve göze uyumunu kontrol eder, Gerektiğinde bilgisayarlı görme kontrolü yapar. (Kanunla yetki verildiği takdirde.) 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Fokometre (her türlü cam ve lensin diyoptirisinin ölçülmesine yarayan alet), Vantilet (sıcak hava veren ısıtıcılar), Pupilemetre (gözbebekleri arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılan alet), Kalıplama makinesi, Parlatma makinesi, Delme makinesi, tornavidalar, Yapıştırıcılar, Cam pensleri, Elmas (cam kesici), Çeşitli camlar ve çerçeveler, Cam tıraşlama makinesi. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Optisyen olmak isteyenlerin; Fizik ve biyoloji konularına, özellikle fiziğin optik (ışık) konusuna ilgi duyan, El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Estetiğe önem veren, Dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olması beklenir

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Optisyenlerin ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI oldukça iyidir. Meslek genellikle temiz, gürültüsüz, kokusuz, tozsuz vb. bir ortamda icra edilmektedir. Çalışma saatleri düzenlidir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
İnsan sağlığı ile doğrudan ilgili olan göz rahatsızlıkları ve bunların çözüm yolları gözlükçülüğü geçerli ve zorunlu kılmaktadır. Gözlüğün yerini tutabilecek teknolojik yeniliklerin yetersiz kalması ve çıkanlarında gerek sağlık açısından gerekse kullanım açısından daha iyi olmaması (kontakt lens gibi), mesleği gelecekte de önemli bir istihdam alanı olarak ortaya çıkarmaktadır. Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle özellikle yaz aylarında fazla güneş altında kalınması optik gözlükçülüğün yanında filtreli güneş gözlüğü piyasasının da doğmasına neden olmuştur. Bu da istihdamı olumlu yönde arttırmaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Optisyenlik mesleğinin eğitimi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının "Optisyenlik" bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği, Tıp Elektroniği bölümlerinden mezun olanlar ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde proğrama yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (Say1)" puanı almaları gerekir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi gibi genel bilgi derslerinin yanında Fizik, Kimya, Fizik ve Geometrik Optik, Göz Anatomi ve Fizyolojisi, Görme Optiği, Optik Aletler ve Kullanımı, Gözlükçülük, İlk Yardım, Bilgisayar, Muhasebe, Halk Sağlığı ve Tıbbı Deontoloji, Mağaza Yönetimi, Halkla İlişkiler, Davranış Psikolojisi ve Göz Hastalıkları gibi dersler okutulmaktadır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Optisyen programını bitiren kişilerin mesleki açıdan yükselebileceği bir aşama yoktur. En büyük olasılık (kanunla yetki verildiği takdirde) kendi işyerini açarak işveren konumuna gelebilir. Bilgi açısından, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek göz hastalıkları ve çözüm yolları konusunda kendini yenileyebilir. Optisyenlik ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde Fizik, Sağlık Eğitimi programlarına Dikey geçiş yapabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Gözlükçü (Fenni Gözlükçü), Sağlık Memurluğu. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Öğrenim süresince isteyen öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca öğrenim ve harç kredisi verilmektedir. Bazı kuruluşlarca karşılıklı veya karşılıksız burs verilmektedir. Eğitim sonrası kazanç kişinin çalışma şekline (kendi işinde veya ücretli), piyasa koşullarına, işyerinin bulunduğu bölge veya semte göre değişkenlikler göstermektedir.Ücretli çalışan bir optisyen asgari ücretten başlayan ve asgari ücretin dört katına ulaşan miktarlarda ücret alabilmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Optisyen tanıtımı sayfasından Optisyen Ne İş Yapar? Optisyen Çalışma Alanları, Optisyen Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Optisyen Mezunları Ne İş Yaparlar? Optisyen Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Optisyen mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Optisyen meslek tanımı 9461 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi