Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Kaynak Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Kaynak Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriKaynak TeknikeriTANIM 
Sanayide kullanılan metallerin birleştirilmesi amacıyla yapılan kaynaklı üretim işlerinde ilgili mühendisle teknisyen arasında çalışan kişidir. 

GÖREVLER 
Mühendis tarafından hazırlanan iş planının uygulanması ile ilgili çalışmaları yürütür, Üretim faaliyetinin planlanmasında, kaynak yaparken hangi malzemenin kullanılacağına ve hangi yöntemle yapılacağına karar vermede mühendise yardımcı olur, Her çeşit kaynaklı yapıları çizer ve kaynak yapar, Üretimi denetler, Kalite kontrol işlerini yürütür. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Ultrasonik test cihazları, Penetrent boyalar, Kaynak kumpası, Isı tebeşirleri, ısı ölçme cihazları, sertlik ölçme cihazları İş eldiveni, gözlük, maske vb. koruyucu araçlar, Kaynak makinesi, gaz tüpleri, Kaynak çubuğu, çekiç, keski, aşındırıcı taşlar. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Kaynak teknikeri olmak isteyenlerin; Fizik konularına ilgili,Tasarımlarını çizimle ifade edebilme yeteneklerine sahip, el ve gözü eşgüdümle kullanabilen, Bedence sağlam ve dayanıklı, Dikkatli, tedbirli kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Kaynak teknikerleri, fabrika ve atölye gibi kapalı ortamlarda çalışabilecekleri gibi açık mekanda da çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülü ve kirlidir. Ayrıca kaynak makinesinden ve kesme lambasından çıkan ışık ve gaz cildi, gözü rahatsız edebilir. Kaynak işlemi sırasında kullanılan gazın yanıcı ve patlayıcı bir gaz olması nedeniyle kişinin dikkatli olması gerekir. Gerekli havalandırma sağlandığında ve koruyucu önlemler alındığında herhangi bir tehlike söz konusu olmaz. Kaynak işlemi bedensel olarak yorucu olabilir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Kaynak teknikerleri, kamu ve özel kuruluşlara ait fabrikalarda ve atölyelerde çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının "Kaynak Teknolojisi" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Makine" olarak değişmesi nedeniyle, "Kaynak Teknolojisi" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle DMeslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Kaynak Teknolojisi" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
"Kaynak Teknolojisi" ön lisans programına girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, 
Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS), yeterli "Sayısal (SAY-1)" puan almak gerekmektedir. Meslek liselerinin "Metal İşleri" bölümlerinden mezun olanlar, "Kaynak Teknolojisi" ön lisans programını tercih ettiklerinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 2 yıldır. Kaynak teknolojisi programında okutulan dersler; Matematik, Teknik Resim, Bilgisayar, Malzeme Bilgisi, Kaynak Prosesleri, Konstrüksiyon, Kaynaklı İmalat, Kalite Güvencesi, Kaynak Makineleri Bilgisi, Mukavemet, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli Çizim Ölçme ve Kalite Kontrol Tekniği ve Genel İletişim gibi dersler verilir ve proje yaptırılır. Ayrıca öğrenciler toplam 60 iş günü staj yaparlar. 

MESLEKTE İLERLEME 
Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışan kaynak teknikerleri, elde ettikleri başarılara göre büyük kuruluşlarda görev alabilir, çalıştığı kurumda ustabaşı, şef gibi idari kadrolara geçebilirler. 
"Kaynak Teknolojisi" ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde "Metal Öğretmenliği" , "Metalurji ve Malzeme Mühendisliği" programlarına dikey geçiş yapabilirler. 
BENZER MESLEKLER 
Soğuk demirci, Argon kaynakçısı (Tıg kaynakçısı), Oksijen kaynakçısı, Elektrik ark kaynakçısı. 
BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU 
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından faydalanırlar. Ayrıca kamu ve özel kuruluşların sağladığı kredi, burs ve yurt imkanlarından da yararlanabilirler. wkaynak teknikerleri, kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre veya sözleşmeli personel olarak çalışabilecekleri gibi özel kuruluşlarda da Asgari ücretin 2-3 katı bir ücret karşılığı çalışabilirler. Deneyim ve yapılan işin kalitesi arttıkça alınan ücret de artmaktadır. Kendi işyerini açabilenler ise; işlerinin az veya çokluğuna göre gelir elde ederler. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Kaynak Teknikeri tanıtımı sayfasından Kaynak Teknikeri Ne İş Yapar? Kaynak Teknikeri Çalışma Alanları, Kaynak Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kaynak Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Kaynak Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Kaynak Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kaynak Teknikeri meslek tanımı 3195 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi