Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi Kimdir, Ne İş Yapar, Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriSahne ve Gösteri Sanatları YöneticisiTANIM 
Tiyatro, opera, sinema, televizyon, kültür ve eğlence alanlarındaki etkinlikleri planlayan ve yürüten kişidir.

GÖREVLER 
Düzenlenecek sahne veya gösteri için bir program hazırlar,Gerektiğinde çeşitli kuruluşların programı fikir veya para yönünden desteklemesi ve tanıtımını yapması için girişimde bulunur,Program için gerekli mekanı, malzemeyi, programda rol alacak sanatçıları ve diğer görevlileri belirler, Programın başarılı bir biçimde yürütülmesi için tüm hazırlıkları denetler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Sahne ve gösteri sanatları yöneticisinin malzemesi, tasarımları ve düşünceleridir. Bilgisayardan başka herhangi bir alet kullanmasına gerek yoktur.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Sahne ve gösteri sanatları yöneticisi olmak isteyenlerin;Tiyatroya, güzel sanatlara ve müziğe ilgili ve bu alanlardan birinde başarılı,İnsanlarla iyi iletişim kurabilen ve düşüncelerini rahatlıkla karşı tarafa aktarabilen,Aktif, girişimci, yaratıcı,Başkalarını etkileyebilen,Sabırlı, sorumluluk sahibi,
Yaratıcı, yeniliklere açık, tasarım yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Sahne ve gösteri sanatları yöneticisinin çalışma ortamı yapılacak etkinliğin türüne göre kapalı veya açık mekanlar olabilir. Yönetmenin çalışma saatleri düzensiz olup, genellikle provalar gündüz, programlar ise gece olur. Çalışma sırasında; sanatçılarla, sahne ve festival ortamını hazırlayan teknik elemanlarla ve etkinliği destekleyen kurum sorumluları ile iletişim halindedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde "Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, " bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölümler Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) puanı almak ve ilgili üniversitenin yapacağı Özel Yetenek Sınavı'nda başarılı olmak gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Bu programın eğitim süresi 4 yıldır.Eğitim süresince öğrenciler; Performans Sanatları Tarihi, Halkla İlişkiler, İnsan Kaynakları Yönetimi, Pazarlama Stratejileri, Medya Yönetimi, Uluslararası İletişim, Kontrol yasaları ve zihin ürünleri hakları, Müzik Sanayii, Batı Kültürü Tarihi Sanal Dünya ve Internet Kültürü gibi dersler alırlar

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Sahne ve gösteri sanatları yöneticileri;Devlet tiyatro, opera ve balelerinde,Belediyelerin konser salonlarında,Kamu veya özel kuruluşların sergi veya festival çalışmalarında görev alabilirler.Türkiye'de sahne ve gösteri sanatları alanlarında büyük bütçeli, uluslararası nitelik ve önem taşıyan etkinlikler düzenlenmesine verilen önem arttıkça iyi yetişmiş Sahne ve gösteri sanatları yöneticisine duyulan gereksinim de artmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME 
Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Sahne ve gösteri sanatları yöneticisi, mesleğe başlarken genellikle yönetici yardımcılığı yapar. Kişi, yetenek ve başarılarını kanıtladıkça daha yüksek yetki ve sorumluluk gerektiren GÖREVLERe de gelebilir.

BENZER MESLEKLER: 
Tiyatro Oyuncusu, Sinema Yönetmeni.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından faydalanırlar.Ayrıca kamu ve özel kuruluşların sağladığı kredi, burs ve yurt imkanlarından da yararlanabilirler.
Yönetmen bir kamu kuruluşunda çalışıyorsa 657 sayılı yasaya göre kazanç elde eder. Özel kuruluşlarda kazanç kurumun büyüklüğüne, yapılacak işin niteliğine ve kapsamına göre değişir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi tanıtımı sayfasından Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi Ne İş Yapar? Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi Çalışma Alanları, Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi Mezunları Ne İş Yaparlar? Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Sahne ve Gösteri Sanatları Yöneticisi meslek tanımı 2239 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi