Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Elektronik Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Elektronik Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriElektronik TeknisyeniTANIM 
Her türlü elektronik tezgah, donanım, tesis ve cihazların kurulmasını, bakım ve onarımını elektronik mühendisi ve elektronik teknikeri nezaretinde yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Belirlenmiş teknik standartlara göre; Elektronik cihazların bakım, onarım, tesis, montaj işlerini yapar, Gereğinde elektronik devreleri kurar, gerekli ayarlamaları yapar, Ekip halinde çalışmalarda işi organize ederek ekibin verimli çalışmasını sağlar, Gerekli kayıtları tutar, raporları hazırlar, yapılan işlerle ilgili parça, yedek parça, malzeme ve elemanların sağlanması için önerilerde bulunur, stok seviyelerini kontrol eder ve tedarik edilmesi için ilgililere bildirir, Çalışılan yerin düzen ve temizliğinden sorumlu olur, iş güvenliği koşullarına uyulmasını sağlar, Gerekli durumlarda ekibinin eğitimini sağlar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Çeşitli elektronik ölçü aletleri, Lehim makine ve havyaları, Çeşitli el takımları, Çeşitli güç kaynakları, Elektronik devre elemanları, Dijital deney setleri ve test cihazları, Bilgisayar. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Elektronik teknisyeni olmak isteyenlerin; Elleri, gözleri ve kulakları sağlam, Ortalamanın üstünde genel yeteneğe, Mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip, Şemayı okuyabilmek için şekil ilişkilerini görebilen, Ayrıntıları algılayabilen, Aynı anda bir çok şeyi görebilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Elektronik teknisyenleri, elektronik cihaz yapım ve tamir atölyelerinde çalışırlar. Elektronik teknisyeni görevini genellikle oturarak yapar ve birinci derecede alet ve malzemelerle ilgilidir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Elektronik araç üreten fabrikalarda, elektronik sistemleri kullanan kurum ve kuruluşlarda, elektronik mamullerin üretildiği fabrika ve atölyelerde iş bulma olanakları vardır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi; Endüstri meslek liseleri, Teknik liseler,Anadolu teknik liseleri ve Anadolu meslek liselerinin elektronik bölümünde verilmektedir. Meslek liselerinin büyük bir bölümünde elektronik bölümü bulunmaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Endüstri meslek liselerine giriş için ilköğretim okulu mezunu olmak ve okula giriş koşullarını taşımak gereklidir. Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik liselerine giriş için ise Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Meslek eğitim süresi; bütün okul türlerinde 4 yıldır. Endüstri meslek liselerinde 1.yıl okulda temel eğitim verilir. Eğitim süresince okulda genel kültür dersleri uygulama derslerinide atölye ve işletmelerde görürler. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin "Elektronik" bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Biyomedikal cihaz Teknolojisi, Elektrik, ElektrikElektronik, ElektrikElektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Otomotiv RadyoTelevizyon Tekniği, ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin elektronik bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Yüksek okulu) Uçak ElektrikElektronik (Sivil Havacılık YO), Elektronik ve Haberleşme Öğretmenlği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Elektronik teknisyenleri, çalıştıkları kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler. 
BENZER MESLEKLER
Uçak Elektroniği Teknisyeni, Tıp Elektroniği Teknisyeni, Elektrik Teknisyeni, Bilgisayar Donanım Teknisyeni, Telekomünikasyon Teknisyeni, Endüstriyel Elektronik Teknisyeni. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Öğrencilere endüstri meslek liselerinde ve teknik liselerde işletmelerde yapacakları beceri eğitiminde asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere ücret verilir. Meslek eğitimi bittikten sonra, kendini yetiştirme durumuna bağlı olarak, ücretlerde farklılıklar olmaktadır. Başlangıçta asgari ücretle çalışılabildiği gibi, asgari ücretin 34 katına kadar ücret alanlar da mevcuttur. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Elektronik Teknisyeni tanıtımı sayfasından Elektronik Teknisyeni Ne İş Yapar? Elektronik Teknisyeni Çalışma Alanları, Elektronik Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Elektronik Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Elektronik Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Elektronik Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Elektronik Teknisyeni meslek tanımı 7341 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi