Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriEndüstriyel Kalıpçılık TeknikeriTANIM 
Endüstride kullanılmak amacıyla veya günlük hayatta kullandığımız makine parçaları ile metal ve plastik türü ürünlerin kalıp tasarımını, ardışık ve seri olarak imalatını planlayan ve uygulamasını sağlayan kişidir. 

GÖREVLER 
İmal edilecek ürünün proje ve şartnamelerini inceler, Üretilecek ürünün cinsine göre yapılacak kalıpta kullanılacak malzeme türünü belirler, Tasarım halindeki kalıbın teknik resmini ve krokisini cizer veya cins ve miktarını belirler, Kalıp örneklerinin tasarımını yapar ve kalıbı hazırlar, Kalıbın denenmesinde ve parça üretiminde büyük önemi olan presleri iş güvenliği kurallarına uygun olarak bağlar, Yapılacak üretimin niteliğine göre değişik türlerdeki kalıpları prese bağlayarak çeşitli parçaları üretir, Yapılan kalıbı montaja hazırlar ve monte eder, İstenilen standartta, hiçbir aksaklığa meydan vermeyecek şekilde kalıbı teslim eder. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Her türlü işleme ve talaşlı imalat tezgâhları (torna, tesviye, planya, matkap, saç kıvırma taşlama ve vargel tezgâhları, kesme tezgâhı vb.) Soğuk ve sıcak şekillendirme tezgâhları,Hava ve buhar basıncıyla çalışan cihaz ve donanımlar,Kesen, biçen, büken, delen, kıvıran ve talaş kaldıran el aletleri (el breyzi, spiral taşlama, el matkabı, rayba, kılavuz, zımpara ve eğe vb.) Kaynak makineleri, indüksiyon açacağı, gazaltı kaynağı makinesi Demir, çelik, bakır, alüminyum gibi metal malzemeler,Plastik ve plastik türü malzemeler, Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Endüstriyel kalıpçılık teknikeri olmak isteyenlerin, Mekanik konulara ilgili ve yetenekli, Şekiller arasındaki ilişkiyi görebilen, El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen, Ayrıntıyı algılayabilen, yönergeyi izleyebilen, Dikkatli ve aynı işi yapmaktan sıkılmayankimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Endüstriyel kalıpçılık teknikeri, kapalı alanda ve ayakta görev yapar. Çalışma ortamı gürültülü, tozlu, kirli ve yağlıdır. Yapılan işte kesici aletler kullanıldığından iş kazası riski vardır. Birinci derecede uğraş konusu makine parçaları ile metal plastik türü ürünlerdir. Diğer çalışanlarla ve müşteriler ile iletişim halindedir. Gece çalışması, vardiyalı çalışma, hafta sonu çalışması söz konusu olabilir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında kamu ve özel sektöre bağlı kuruluşlarda, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, fabrikalar, atölyeler ve kendi kuracakları işyerlerinde çalışabilirler. Sanayi sektörü gelişmiş bölgelerde iş bulma olanağı daha yüksektir. Erkeklerin iş bulma olanağı kadınlara göre daha yüksektir. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların Endüstriyel Kalıpçılık bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek Liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Endüstriyel Mekanik, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnomatik, Hidrolik ve Pnomatik Teknolojisi, İş makineleri, İş Makineleri Bakım Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Metalurji, Metal İşleri ve Metalurji (DemirÇelik Metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik Kontrollü Makineler (CNC), Tesviye, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Mekatronik bölümlerinden mezun olanlar Endüstriyel Kalıpçılık önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; Matematik, Teknik Resim, Meslek Resmi, Malzeme Bilgisi, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Saç Metal Kalıp Tasarımı, Isıl İşlemler, Plastikler, Hacım Kalıp Teknolojisi, Saç Metal Kalıp Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar destekli çizim gibi meslek dersleri verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME 
"Endüstriyel Kalıpçılık " önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde "Döküm Öğretmenliği, İmalat Mühendisliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Makine Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler. Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk işe girdiklerinde asgari ücret alırlar. Daha sonraki yıllarda ise asgari ücretin 23 katı arasında değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,

Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri tanıtımı sayfasından Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Ne İş Yapar? Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Çalışma Alanları, Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri meslek tanımı 5392 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi