Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Animatör Kimdir, Ne İş Yapar, Animatör Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriAnimatörTANIM 
İnsanların tatil yerlerinde iyi zaman geçirmeleri için bir takım eğlence ve gezi programları düzenleyen kişidir. 

GÖREVLER 
Animasyon, canlandırma demektir. Animatör, çeşitli sportif ve kültürel faaliyetlerle insanları neşelendirmeye çalışır. Bunun için; 
Tatil yapmaya gelen insanların; yaşlarına, cinsiyetlerine, kültürel ve ekonomik düzeylerine göre gereksinimlerini, beklentilerini saptar, 
Tatil yerinin olanakları çerçevesinde beklentileri karşılayacak bir animasyon programı hazırlar ve uygular, Turist kafilelerini ilgili istasyon, havaalanı vb. noktalarından alarak konaklama yerine getirir ve götürür, Boğulma, zehirlenme gibi tehlikelere karşı grubu uyarır, 
Fuarlarda ve reklam kampanyalarında görev yaparken, tanıtılması istenen ürün ve hizmeti hedef kitleye en iyi şekilde anlatır. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Animatörün çok yönlü kişiliği ve çok çeşitli hedef kitlesi olduğundan kullandığı araçlar da çeşitlidir. Aşağıda bunlardan birkaç örnek verilmiştir: Su sporlarıyla ilgili araçlar, Çeşitli müzik aletleri, Harita, pusula, kitap, dergi, Tenis, masa tenisi, voleybol , futbol, kayak gibi oyunların araç gereci ve reklam sektörünün kullandığı araçgereçler, bunlardan bazılarıdır. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Animatörlerin, Düşüncelerini sözel olarak ifade edebilmeleri, Başkalarını etkileme ve ikna etme özelliklerinin olması, Yaratıcı olmaları, Çabuk karar vermeleri ve kararlarını uygulayabilmeleri, İnsanların duygu ve ihtiyaçlarına duyarlı olmaları, Sabırlı ve coşkulu olmaları gerekir. Ayrıca, animatörlük hareketli bir meslek olduğu için, bedence güçlü ve sağlıklı olmalıdırlar. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Animatör, turistik tesislerde, fuarlarda, radyo ve televizyon şirketlerinde çalışabilir. Çalışma ortamı çok değişken olup, görev hem kapalı, hem açık mekanlarda yürütülür. Çalışma saati de değişken olup geceleri, hafta sonu ve bayram tatillerini de kapsayabilir. 
Animatör, çalışmalarında birinci derecede insanların duyguları ve ihtiyaçları ile ilgilidir. Bu nedenle animatörlük, insan ilişkilerinden hoşlanan kişilere daha uygun bir meslektir. Animatör, Turist kafileleriyle (yerliyabancı), Tanıtım ve reklam yapılacak hedef kitle ile, 
Otel, motel, tatil köyü personeliyle, Çalışma arkadaşlarıyla, 
Amirleri ile iletişimde bulunur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Animatörlük veya animasyon ülkemiz için yeni bir kavramdır. Bu nedenle de istihdam olanakları sınırlıdır ve sürekli istihdam yerine geçici istihdam yöntemi uygulanmaktadır. Turizm sektörünün önemi arttıkça ve olaya bilimsel yaklaşıldıkça animatörlük mesleğinin geleceği de parlak olacaktır. Ülkemiz bunun için uygun potansiyel oluşturmaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Animatörlük mesleğinin eğitim yerleri oldukça sınırlıdır. Meslek genellikle pratikten ve kurslardan öğrenilmektedir. Türkiye İş Kurumu il müdürlüklerinde, Turizm Bakanlığının işbirliği ile Animatörlük mesleğinde açılan İşgücü Yetiştirme Kursları bu konuda örnek oluşturmaktadır. Ayrıca bazı turistik tesislerde animatör mesleğinde eğitim verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Animatör olmak için yaygın kanı, en az lise mezunu olmak gerektiğidir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim, genellikle 3 ay sürmektedir, Animasyon eğitim programı iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar teorik ve pratik bölümdür. Bu eğitim yoluyla öğrencilerin: Türkçe'yi yerinde ve düzgün konuşmaları, sağlıklı iletişim kurabilmeleri, sorun çözme konularında beceri ve davranışları geliştirilir. Kursiyerlere, eğitimde: Tatil aktiviteleri, Konuşma teknikleri ve güzel konuşma sanatı, Halkla ilişkiler, Hareket dersleri bilgileri verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Genellikle daha yüksek ücretle çalışma veya daha büyük tesislerde görev yapma şeklinde olur. Ancak, mesleğin çok yönlü bir yapısının olması belli bir branşta uzmanlaşmaya neden olabilir ( Spor animatörü, ziyaret ve gezi animatörü , dans kulüpleri animatörü, spor organizatörleri, yarışma organizatörleri vb.) Kişi belli bir aşamadan sonra daha sabit görevlere (İdarecilik, organizatörlük vb.) gelebilir. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Animatörün, eğitim süresince alacağı ücret değişkenlik göstermektedir. Mesleği pratik olarak öğrenirken , konumu ve yaptığı işe göre işverenden maaş almaktadır. Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kursuna devam ederken her yıl yeniden belirlenen miktarda günlük maddi yardım sağlanır. Eğitim sonrası yeni işe başlayan animatör en az asgari ücret düzeyinde bir ücret almaktadır. Bu ücret deneyim arttıkça ve yetenek durumuna göre yükselmektedir. Bugün için, asgari ücretin 7 katına kadar ücret alan animatörler bulunmaktadır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi. Bünyesinde meslek danışma merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Animatör tanıtımı sayfasından Animatör Ne İş Yapar? Animatör Çalışma Alanları, Animatör Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Animatör Mezunları Ne İş Yaparlar? Animatör Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Animatör mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Animatör meslek tanımı 4168 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi