Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Makinist (Demiryolu) Kimdir, Ne İş Yapar, Makinist (Demiryolu) Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriMakinist (Demiryolu)TANIM 
Yolcu veya yük taşıyan elektrikli, dizel veya buharlı demiryolu lokomotiflerinin sürücülük GÖREVLERini yapan kişidir.

GÖREVLER 
Lokomotifin mekanik aksamını yağlar ve gerekli güvenlik önlemlerini alır,
Lokomotifi çalıştırır ve yol boyunca hareket emirlerine, tarifelere, işaretçinin ve diğer demiryolu personelinin vereceği sinyallere uyar ve trenin hareketlerini kontrol eder, Lokomotifte görev yapan diğer çalışanları denetler, Seyahat sırasında ufak tamir ve ayar işlerini yapar,
Yolculuk bittikten sonra rapor tutar ve ilgili defterleri (vukuat defteri vb.) doldurur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Lokomotif (Buharlı, Dizel, Elektrikli, Dizel-Elektrikli), Telsiz, Hareket modelleri, Tornavida, pense, anahtar takımları, çeşitli avadanlıklar, Vukuat defteri (ortaya çıkan sorunların yazıldığı defter).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Makinist olmak isteyenlerin; Göz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen, Uyarıcılara çok çabuk tepki verebilen, Belli bir anda bir çok şeyi algılayabilen, Dikkatli, sorumlu, soğukkanlı,
Renkleri ayırdedebilen, Bedence sağlam, ruh sağlığı yerinde, Makinelerle uğraşmaktan hoşlanan ve mekanik yeteneği olan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Makinistler demiryolu ulaşım alanında görev yaptıkları için devamlı seyahat etmek zorundadırlar. Makinistler gece gündüz, hafta sonu veya bayramlarda işbaşında olmak ve sürekli oturarak lokomotifi idare etmek durumundadırlar. Ender de olsa, tren kazalarına uğramaları söz konusu olabilir. Hareket memuru, tren şefi, makasçı ve lokomotif çalışanlarıyla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Meslek elemanları, ağırlıklı olarak TC Devlet Demiryolları ile şeker fabrikaları, demir çelik fabrikaları, şehir-içi raylı sistem yolcu taşımacılığında çalışabilirler. Artan nüfus beraberinde kitle taşımacılığı sorununu da getirmektedir. Kitle taşımacılığının en ekonomik ve güvenli araçlarından birisi de trendir. Ülkemizde demiryolu ile yük ya da yolcu taşımacılığının istenilen seviyede olduğu söylenemez. Bir ülkenin gelişmesi için demiryolu taşımacılığı çok önemli olduğuna göre ülkemizde de bu alanda önemli atakların yapılması bir zorunluluk olmaktadır. Demiryollarının gelişmesi ve modernleştirilmesi demek, aynı zamanda daha fazla makinistin çalışması demektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Makinistlik mesleğinin eğitimi TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet-içi eğitim merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca endüstri meslek lisesi mezunları alınarak hizmet-içi eğitimle yetiştirilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek eğitimi için en az ilköğretim okulu mezunu olma şartı aranır. Ayrıca TCDD Hastanelerinden sağlam heyet raporu almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünde makinist mesleğinin eğitimi; TCDD Meslek Lisesi mezunu için 18 ay, endüstri meslek lisesi mezunları için 3 yıldır. Endüstri meslek lisesi mezunu olup da, TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan makinist yardımcısı sınavına giren ve başarılı olanların, hizmet-içi eğitim ve kurslara katılmak suretiyle de makinist olabilme olanağı vardır. Bunun için 3 ay teorik çalışma, ayrıca yardımcı makinist olarak bröve ehliyet alıncaya kadar staj çalışması yapılır. Staj sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara makinist ehliyeti verilir.

MESLEKTE İLERLEME 
Yeni mezun olmuş TCDD Meslek Lisesi mezunu ile açıktan sınavla alınan endüstri meslek lisesi mezunları makinist yardımcısı olarak göreve başlarlar. Belirli bir süre hizmet-içi eğitimden sonra makinist unvanı alırlar. Makinist olarak diploma (Brove) alanlar kurslara devam etmek suretiyle baş makinist olabilirler.
BENZER MESLEKLER
Şoför (Genel), Gemi Kaptanı, Pilot.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan hizmet-içi eğitimde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun meslek lisesi mezunları için öngördüğü derece ve kademeden aylık ücret verilmektedir. Makinist olarak göreve başlayanların atamaları kadrolu ya da sözleşmeli personel şeklinde yapılır, Kadrolu olarak ataması yapılanlar özel tazminatları ile birlikte brüt olarak asgari ücretin 2 katı civarında aylık ücret almaktadırlar. Sözleşmeli olarak çalışanlar ise net asgari ücretin 4-5 katı arasında değişen miktarlarda aylık ücret almaktadırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Makinist (Demiryolu) tanıtımı sayfasından Makinist (Demiryolu) Ne İş Yapar? Makinist (Demiryolu) Çalışma Alanları, Makinist (Demiryolu) Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Makinist (Demiryolu) Mezunları Ne İş Yaparlar? Makinist (Demiryolu) Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Makinist (Demiryolu) mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Makinist (Demiryolu) meslek tanımı 1999 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi