Son Dakika Depremler
Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Pastacı Kimdir, Ne İş Yapar, Pastacı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriPastacıTANIM 
Değişik miktarlarda un, şeker, yağ gibi besin maddelerini kullanarak, çeşitli pişirme teknikleriyle kuru pasta ve mayalı ürünleri, kek, yaş pasta ve börekleri hazırlayan kişidir. 

GÖREVLER 
Yapılacak pastayı tasarlar, desenleri tutkallı hamurla üç boyutlu olarak hazırlar, Un, şeker, yağ, yumurta, su gibi besin maddelerinden hazırlanan karışımı yoğurarak hamur haline getirir, Hamura şekil verir, Pasta içi ve üstü krema süsleri hazırlar, Pişirdiği hamuru krema, kakao, meyve gibi besin maddeleri ile süsler, Şekillendirilmiş hamuru fırın veya ocakta pişirir, gerekiyorsa kızartır, Hazırlanmış pastayı servise hazırlar, Kullanılan araç ve gereçlerin temizliğini, bakımını ve basit onarımını yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Mikser, fırınlar, mermer tezgahı, hamur karıştırıcı, çırpıcı, tencereler, tepsiler, bıçaklar, çatal, kaşık, pasta kalıpları, spatulalar, merdane, oklava ve soğutucu dolaplar gibi araç ve gereçler, 
Şeker, un, yağ, süt, su, yumurta, çikolata, kakao, bütün meyveler ve meyve şekerlemeleri, salep, gıda boyaları, fındık, fıstık, ceviz, karbonat ve meyve esansları gibi besin maddeleri. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Pastacı olmak isteyenlerin; El ve parmak becerisine sahip, Şekil ilişkilerini görebilen, Tat ve koku duyumları gelişmiş, Dikkatli, temiz, titiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Pastacılar pastanelerin veya otellerin mutfak kısımlarında çalışırlar. Çalışma ortamı biraz sıcak, nemli ve hoş kokuludur. Pastacılar genellikle ayakta çalışırlar ve malzeme (hamur vb.) ile ilgilidirler. Ara sıra diğer çalışanlarla işbirliği yapar ve iletişim kurarlar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Meslek elemanları pastanelerde ve otel mutfaklarında çalışabilirler. Bu mesleğin çalışma durumunda mevsimlik dalgalanmalar olup, yaz sezonunda turistik yerlerdeki işletmelerin doluluk oranlarına göre artış, kış aylarında ise azalma görülmektedir. Pastane ve şekercilerde satılan ürünlerdeki çeşitlenmeye paralel olarak özellikle usta düzeyine gelmiş meslek elemanları kolaylıkla iş bulabildikleri gibi birden fazla işyerinde de çalıştıkları gözlenmiştir. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Bu mesleğin eğitimi; Kız meslek liselerinin pastacılık bölümünde verilmektedir. 
Ayrıca Mesleki Eğitim Merkezlerinin pastacılık, tatlıcılık ve şekerlemecilik bölümlerinde bu mesleğin eğitimi verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Kız Meslek Liselerinin "Pastacılık" bölümüne girmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okullara giriş koşullarına uygun olmak. Mesleki eğitim merkezlerine girebilmek için; En az ilköğretim okul mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş,19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Kız meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde bu mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Kız meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler işletmelerde ve okulda uygulama ve teorik eğitimi birlikte almaktadırlar. Eğitim kurumlarında genel kültür dersleri ve uygulama dersleri eğitim kurumunda ve işletmelerde birlikte verilmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin "pastacılık" bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Seyahat İşletmeciliği, Aşçılık, Hazır Yemek ve Aşçılık, Turizm Animasyonu ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, meslek liselerinin "pastacılık" bölümünden mezun olanlar üniversitelerin Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği, Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği Lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. 
Meslekte ilerlemenin en önemli yollarından birisi açılan yarışmalarda derece almaktır. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar usta ve ustaöğretici ünvanlarına yükselebilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Aşçılık, Gıda konserveciliği, Fırıncılık, Tatlıcılık. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
İşletmelerde beceri eğitimi gören her öğrenci asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. Mesleki eğitim tamamlandıktan sonra işletmelerde çalışmaya başlayan usta, asgari ücretin en az 3 katı oranında maaş almaktadır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Pastacı tanıtımı sayfasından Pastacı Ne İş Yapar? Pastacı Çalışma Alanları, Pastacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Pastacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Pastacı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Pastacı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Pastacı meslek tanımı 20528 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi