Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Ahşap Karoserci Kimdir, Ne İş Yapar, Ahşap Karoserci Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriAhşap Karoserci

TANIM 
Taşıt araçlarının ahşap kısımlarını yapan ve bozulan kısımları onaran kişidir.

GÖREVLER 
Karoserin iskelet, kaplama, döşeme, tavan ve diğer ahşap kısımlarını proje ve diğer şartnamelere göre yapar, Karoserin çürümüş veya sakatlanmış ağaç kısımlarını tamir eder, Bunun için gövde üzerinde kullanılacak ağaçları keser ve şekillendirir, Parçaları yerine yerleştirir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Perçinler, kasnaklar, vida, cıvata, somun, rondela, kama, pim, perno, gupilya, yay, çekiç, keser, keski kerpeten, iskarpile, levye, çatal manya, el krikosu, el planyası, gönye, testere, burgulu çektirme, balyoz, mengene, örs, kaynak maskesi, eğe, su terazisi, kancalar, sekeler, ölçme aletleri, matkap, pafta, zımpara, profiller, zincir, elektrik ark kaynak makinesi, taşlama makinesi, boya, ağaç (Karaçam, kızıl çam, gürgen, diş budak, akasya, dut).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Ahşap karoserci olmak isteyenlerin; Şekil ilişkilerini görebilen, El ve parmaklarını ustalıkla gözleri ile eşgüdümlü olarak kullanabilen, Tasarım ve çizim yeteneği olan, Yaratıcı, estetik duygusuna sahip, Yoğun ve yaygın dikkate sahip, Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı, Dikkatli ve tedbirli, Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, Sabırlı, işbirliğine açıkkimseler olması gereklidir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Ahşap karoserciler; atölye ve imalathanelerde çalışırlar. Çalışma ortamı; tozlu, boya kokulu ve kısmen gürültülüdür. Genelde ayakta, bazen eğilerek çalışırlar. Çalışma ortamında; müşterilerle, çalışma arkadaşlarıyla, meslektaşlarıyla, oto boyacılarıyla sürekli iletişim halinde bulunurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Ahşap karoserciler atölye ve imalathanelerde çalışırlar. Bu meslekte genellikle erkek eleman çalıştırılmaktadır. Çalışma alanları belli yörelerde (Nevşehir, Manisa, Polatlı, Yozgat, Adana, İnegöl vb.) yoğundur. Kişiler kendi işlerini kurabilecekleri gibi mevcut olan işletmelerde de çalışabilmektedirler. İş bulma olanakları yukarıda belirtilen bölgelerde ve oldukça sınırlıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi, yeterli müracaat olması halinde tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim mezunu olmak, Bünyesi ve sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, 14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Ahşap karoserci mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır. Eğitimin teorik dilimi haftada 1 gün mesleki eğitim merkezlerinde, pratik dilimi ise haftada 5 gün çıraklık sözleşmesi yapılan işyerlerinde verilmektedir. Eğitim süresince; Teknik resmin önemi, amacı araçgereç, çizgi yazı ve alanları, geometrik çizimler, izdüşümler ve görünüş çıkarma, perspektif resimler, mesleğin ve işyerinin tanıtımı iş güvenliği, atölyede güvenlik önlemleri, kullanılan alet ve takımlar, tezgah ve makineler, biten işlerin temizliği, kullanılan ahşap malzemeler ve özellikleri, metal malzemeler, Görünüş çıkarma, kesit görünüşler, ölçekler ve ölçülendirme, kriko resimler, açınımlar, birleştirme resimleri, perçinler, el takımlarının kullanımı, malzemelerin belirlenmesi, ölçmeterazileme işlemlerinin yapımı, kesme, delme, diş açma, spiral ve planya, zımparalama işlemleri, birleştirmeler ve kullanılan aksesuarlar, Kaynaklı birleşmeler, yüzey kalite işaretleri, tolerans ve alaşımlar, standart parçalar, montaj (komple) resimleri, yapım resimleri, kaynaklar, dişli çarklar, elektrik ark kaynak makineleri ve kaynak işlemleri, elektrotlar, metal ve ahşap kısımların işlenmesinde kullanılan makineler, boya işlerinin yapımı, karoserin şasesine monte edilmesi, maliyet hesabı vb. gibi konular işlenmektedir.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ahşap karoserci mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
İmal edilen demiryolu vagonları, tramvay ve otomobil karoserleri gibi belirli tip imalat üzerinde uzmanlaşabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Marangoz, Doğramacı.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi süresince çıraklık eğitimi alan öğrenciler; asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. Ayrıca eğitim süresince iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. Meslek eğitimi sonrası asgari ücretin 23 katı kadar bir ücret almaktadırlar. Kişilerin deneyimine göre bu ücretler ilerde artmaktadır. Kendi işyerlerini kuranlar, piyasadaki iş kapasitesine göre daha yüksek bir gelire sahip olabilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Ahşap Karoserci tanıtımı sayfasından Ahşap Karoserci Ne İş Yapar? Ahşap Karoserci Çalışma Alanları, Ahşap Karoserci Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Ahşap Karoserci Mezunları Ne İş Yaparlar? Ahşap Karoserci Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Ahşap Karoserci mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Ahşap Karoserci meslek tanımı 1629 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi