Son Dakika Depremler
Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) Kimdir, Ne İş Yapar, Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriBilet Satış Elemanı (Gişe / Banko)TANIM 
Sinema, tiyatro, toplu taşıma gibi hizmetler için bilet rezervasyon ve satış işlemlerini yapan kişidir.

GÖREVLER 
Gişeyi/bankoyu açar, Satış ve rezervasyon listesini kontrol eder, Biletleri kaşeler,Yer kuponlarını hazırlar,Müşteri isteklerini belirlerMüşteriyi bilgilendirir,Bilet keser,Bilet iptal eder,Açık bilet verir,Bilet iade fişi verir, Misafir ve serbest giriş listesi hazırlar,Günlük satış tutanağı (icmal) hazırlar,Kasanın ara kontrolünü yapar,Kasa hesabı yapar,Kasayı muhasebeye teslim eder,Meslekle ilgili hizmet içi eğitim, işbaşı eğitim vb. faaliyetlere katılır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Bilgisayar,FaksHesap makinesi,Pos makinası (Viza ödemeleri için)KasaTelefonKaşe, stampa, numaratör, takvim, saat Bilet, defter, fatura, hesap fişi

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Bilet satış elemanı (gişe/banko) olmak isteyenlerin;Ayrıntılara özen gösteren, Güleryüzlü, sabırlı , Temiz olmaya özen gösteren,İkna yeteneğine sahip, İnsanlarla iletişimde başarılı
kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Bilet satış elemanının çalışma ortamı temiz ve aydınlıktır. Çalışmalarında birinci derecede insanlarla ilgilidir. Ayrıca çalışma ortamı özel günlere ve mevsimlere bağlı olarak yoğunlaşabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Bilet satış elemanlığı (Gişe/Banko), işgücü piyasasında kamu ve özel sektörde geniş iş olanaklarına sahip bir meslektir. İşi gereği, değişik kesimlerden, çok sayıda ve farklı yapıdaki insana bilet satışı yapmanın yanısıra, bir tür danışma hizmeti de vermektedir. Meslek mensuplarının mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilerin yanısıra dış görünüş ve temizliğe de özen göstermeleri beklenmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Bu mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda (en az 15 kişinin katılımıyla) Halk eğitim Merkezlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Mesleğin eğitimine girebilmek için;En az ilköğretim okulu mezunu olmak,Yeterli sayıda katılımcının bulunması gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi toplam 80 saattir. Gişe ve banko açabilme, bilet satışı ve rezervasyon yapabilme, Günlük satış tutanağı hazırlayabilme konularında ders alırlar.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslete ilerleme olmamaktadır. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir.Eğitim sonrası kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alan bilet satış elemanları; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Genel İdari Hizmetleri sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar.Özel sektörde ilk işe başlayan bilet satış elemanları asgari ücret alırlar. Hizmet süreleri arttıkça yabancı dil bilgisi, bilgisayar kullanma gibi faktörler dikkate alınarak ücret yükselebilmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) tanıtımı sayfasından Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) Ne İş Yapar? Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) Çalışma Alanları, Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) Mezunları Ne İş Yaparlar? Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bilet Satış Elemanı (Gişe / Banko) meslek tanımı 5331 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi