Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) Kimdir, Ne İş Yapar, Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriOto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi)TANIM 
Otomobil, kamyon, otobüs gibi motorlu araçlarda motorun yakıt, ateşleme, soğutma, yağlama ve supap sistemi, güç aktarma organları, ön düzen, fren ve direksiyon sistemlerinde, meydana gelen arızaları gideren , aydınlatma ve ikaz donanımlarının bakım ve onarımını yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Arızayı tespit eder, Gerekli parçaları sağlar ve arızayı giderir, Zamanla çıkabilecek arızaları önlemek için araçların periyodik bakım programlarına göre motor donanımı, yakıt donanımı, ateşleme donanımı, soğutma donanımı, fren donanımı, güç aktarma organları, ön düzen ve süspansiyon donanımları, oto elektrik, elektronik donanımı vb. bakım ve ayarlamalarını yapar, Yadırganan hareket ve oluşları (ses, boşluk, sıkılık, aşıntı, yanma, eksoz gazı vb.) yorumlar, sonuç belirtir, Bu çalışmalarda gerekli sökme, takma, parça değiştirme ve benzeri işlemleri yapar, Yapılan işlerle ilgili kayıtları tutar, Bakım kartlarını işler, üstlerine yazılı ve sözlü bilgi verir, Kullanılan makine donanım ve malzemelerle bakım ve onarımlarında sorumlu olduğu araçların günlük bakım ve temizliğini; su, yakıt, yağ, hava ve koşullara göre gerekli diğer ikmalleri yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Distrübütör muayene tezgahı, motor test cihazı, buji temizleme cihazı, Zımpara taşı makinesi, kaynak makinesi, Enjektör muayene cihazı, mengene, Pense takımları, kargaburun, Anahtar ve zımba takımları, tornavida, rayba, raspa, sentil, Matkap, kılavuz, pafta, eğe ve keski, levye, 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Otomotor tamircisi olmak isteyenlerin; Şekiller arasındaki ilişkileri görebilme, Mekanik problemleri çözebilme gücüne, El ve gözü eşgüdümle kullanabilme, El ve parmakları ustalıkla kullanabilme, Temas yolu ile yer, şekil ve konum tanıyabilme becerisine sahip, Yenilikleri izleme özelliği bulunan 
kimseler olmaları gerekir. Ayrıca bu meslek, genellikle ayakta, bazen çömelerek veya arabanın altına yatarak, değişik aletler kullanarak, çeşitli bedensel hareketlerde bulunarak yapılır. Bu nedenle otomotor tamircisi olmak isteyenlerin belirtilen hareketleri yapabilecek bedensel yeterlilikte olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Otomotor tamircileri atölyelerde çalışır. İş, kapalı ve açık havada yapılabilir. Ortam kirli ve yağlıdır. Çalışma süresi, haftanın 6 gününü kapsar. Otomotor tamircisi birinci derecede makinelerle ilgilidir. Ayrıca iş sahipleri ve diğer meslektaşlarıyla da iletişimde bulunur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Otomotiv sanayi, ülkemizde gelişmekte olan 3 büyük sektör arasındadır. Sektörün gelişimine paralel olarak otomotor tamircileri, kendi işyerlerini açabilecekleri gibi, oto servis istasyonlarında, fabrikalarda, hava alanlarının yer bakım istasyonlarında, kamu kuruluşlarının makine park yerlerinde, belediyelerin otobüs işletmelerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün tamir bakım atölyelerinde, benzinliklerde, çalışma olanaklarına sahiptirler. Ülkemizde, yurtiçindeki taşımacılık hizmetlerinin hemen hemen tamamı, ulaştırmanın tamamına yakın bir kısmı ve kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinin motorlu araçlarla yapıldığı dikkate alınırsa bu mesleğin çok geniş bir çalışma alanı mevcuttur. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Endüstri meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu teknik liseleri ile çok programlı liselerin motor bölümünde (yurt çapındaki endüstri meslek liselerinin büyük bir bölümünde ve İzmir Motor Anadolu Teknik Lisesi ve Eskişehir Motor Anadolu Teknik Lisesinde), 
Mesleki eğitim merkezlerinde mesleğin eğitimi verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Endüstri meslek liselerine ve teknik liselere girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okulların giriş şartlarına uygun olmak gerekmektedir. Anadolu teknik liselerine girebilmek için ise ilköğretim mezunu olmak ve Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavını kazanmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitimin süresi mesleki eğitim merkezlerinde lise ve daha üst düzeyde genel eğitim almış olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır. Endüstri meslek liselerinde 4, teknik liselerde 4 ve Anadolu teknik liselerinde de 4 yıldır. Meslek lisesi öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini de haftada 3 gün işletmelerde yaparlar. Çıraklık eğitiminde ise öğrenciler haftanın 5 günü işletme de pratik, 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim yaparlar. Meslek eğitiminin başlangıcında, tesviye ağırlıklı çalışmalar yapılır. Eğeleme, kesme, matkapla delme, pafta ve kılavuzla diş açma, raybalama ve ölçü aletleri ile çalışmayı öğrenirler.

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. meslekte ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. 

BENZER MESLEKLER: 
Kaportacılık, kaynakçılık, oto elektrikçiliği, motor yenileştirmeciliği 
EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ 
Çırak öğrencilere, eğitimleri süresince, asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere işverenlerce ücret ödenmektedir. Özel işyerlerinde, kalfa ve usta unvanlarında çalışan Ön Düzen ve Balans Ayarcıları, işyerinin niteliğine göre değişiklik göstermekle birlikte, asgari ücretin yaklaşık 1,52 katı kadar ücret almaktadır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) tanıtımı sayfasından Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) Ne İş Yapar? Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) Çalışma Alanları, Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) Mezunları Ne İş Yaparlar? Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Oto Bakım Onarımcısı (Otomotor Tamircisi) meslek tanımı 8587 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi