Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Biyomedikal Cihaz Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Biyomedikal Cihaz Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriBiyomedikal Cihaz TeknikeriTANIM 
Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montaj, bakım ve onarımını yapan ve bunları kullanan meslek elemanıdır.
GÖREVLER
Tıp ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazların; Kullanımını ilgililere gösterir, Şemalarını uygun olarak yerlerine monte eder, Bakım ve onarımını yapar, Kalibrasyon (ayarları yapma, test etme) işlemini yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Elektronik onarım aletleri Özel test cihazları (EKG, gaz analiz cihazı gibi) Elektrik ve elektronik malzemeler, röntgen tüpleri, özel optik sistemler vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Biyomedikal cihaz teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, Alet ve makinelere ilgili ve mekanik ilişkileri algılayabilen, El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Şekil ilişkilerini algılayabilen, Dikkatli ve sakin, 
Görme ve işitme organları sağlam kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Biyomedikal cihaz teknikerleri; hastanelerde, dispanserlerde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yaptıklarından, çalışma ortamları çalıştıkları birime göre değişebilir. Çalışma sırasında doktorlarla, ebelerle, hemşirelerle, diğer hastane personeliyle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Biyomedikal cihaz teknikerleri, resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde, laboratuarlarda görev alabildikleri gibi, kendi adlarına da özel işyeri açabilirler. Ülkemizde sağlık hizmetlerine verilen öneme bağlı olarak bu mesleğe olan gereksinim giderek artacaktır. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına paralel olarak çalışma alanları da giderek genişlemektedir. MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLERMesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının "Biyomedikal Cihaz Teknolojisi" bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek Liselerinin; Elektrik, Elektrik – Elektronik, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektroniği, Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği Uçak Elektroniği, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik) Bölümlerinden mezun olanlar "Biyomedikal Cihaz Teknolojisi" ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 2 yıldır. Meslek eğitiminde; Matematik, Fizik, Kimya, Elektrik Devreleri, Biyofizik Fizyoloji, Genel Tıp Cihazları, XRay Cihazları, Elektronik ve Lojik Devreler, Biyomedikale Giriş, Biyomedikal Elektronik, Biyomedikal Laboratuarı, Laboratuar Cihazları, Bilgisayar Kullanımı, Onarımı ve Bakımı gibi derslere ve konulara yer verilir.

MESLEKTE İLERLEME 
Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS)başarılı oldukları taktirde, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, 
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca, çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. Kamu kesiminde görev alan biyomedikal cihaz teknolojisi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Ücretler altı ayda bir belirlenmektedir. Özel işyerinde çalışanların ücreti işverenle yapılan anlaşma sonucu belirlenir. Kendi adına özel işyeri açanlar yüksek kazanç elde etmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Biyomedikal Cihaz Teknikeri tanıtımı sayfasından Biyomedikal Cihaz Teknikeri Ne İş Yapar? Biyomedikal Cihaz Teknikeri Çalışma Alanları, Biyomedikal Cihaz Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Biyomedikal Cihaz Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Biyomedikal Cihaz Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Biyomedikal Cihaz Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Biyomedikal Cihaz Teknikeri meslek tanımı 11361 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi