Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Örme Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar, Örme Teknisyeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriÖrme TeknisyeniTANIM 
Çeşitli iplerle düz, yuvarlak ve çözgülü örgü yapan, model geliştiren kalıp hazırlayan ve seri üretimini yapan ara insan gücüdür. 

GÖREVLER 
Tekstil mühendisi veya örme teknikeri nezaretinde, Üretim planlaması yapar, Kadın, erkek ve çocuk örgü giyimleriyle ilgili makinede örülecek herhangi bir numunenin elde veya bilgisayarda desen tasarımını oluşturur, Oluşturduğu deseni örme makinesine aktarır ve uygulanmasını sağlar, 
Üretilen ürünlerin kalitesini kontrol eder , Kullandığı makinelerin bakım ve temizliğini yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Tansiyometre, Kompretör, Lûpbüyüteç, İplik sevk miktarını ölçen elektronik (Dijital) aparatlari Çeşitli el anahtarları (allen, sentil, ay anahtarı, tornavida, cımbız, örme tığı, kargaburun), Kayışlar için yapıştırıcı veya elektrik ısısıyla yapıştırma aleti, Makas, Gramaj aleti, Cetvel, Bilgisayar. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Örme teknisyeni olmak isteyenlerin; Şekil ve renk algısına, Mekanik yeteneğe, Elgöz koordinasyonuna, Tasarım ve çizim yeteneğine sahip, kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Örme teknisyenleri fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda görev yapar. Çalışma ortamında, sadece bilgisayarda desen hazırlama ve planlama bölümleri sessiz ve temiz, örme birimleri ise, gürültülü ve tozludur. Çalışırken tekstil mühendisinin veya örme teknikerinin verdiği yönergeler doğrultusunda, ustalar ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Örme teknisyenleri, özel sektöre ait örme hazır giyim fabrikalarının, model hazırlama, seri üretim ve kalite kontrol bölümlerinde çalışabilirler. Son yıllarda modaya da bağlı olarak gelişme gösteren düz, yuvarlak,veya çizgili örme triko giyim, çorap ve örgü aksesuar (şapka, atkı, eldiven vb.) üreten işletmelerde de çalışma olanakları (bölgesel olarak) artış göstermiştir. Ayrıca, makine ve ekipman maliyetini karşılayabilen meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi: Kız Meslek Liseleri,Anadolu Kız Meslek Liseleri ve Anadolu Kız Teknik Liselerinin Tekstil alanı Örme dalında ayrıca Anadolu Tekstil Meslek Liseleri Örgü Teknolojisi bölümlerinde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Kız meslek liselerine giriş için ilköğretim okulu mezunu olmak, Anadolu kız meslek, Anadolu kız teknik liseleri ve Anadolu Tekstil Meslek Liselerine giriş için ise Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Anadolu Kız Meslek Liselerinde ve Anadolu Tekstil Meslek Liselerinde ve Kız Meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Anadolu Teknik Liselerinde de eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler eğitimin ilk dönemlerinde tekstilin TANIMı alanları ve örme teknolojileri hakkında genel olarak bilgilendirilir. Temel örgüler hakkında bilgiler teorik olarak verilir . Ayrıca örmede kullanılan elyaf ve iplikler hakkında bilgi verilir. Sonraki dönemlerinde ise örme kendi arasında ayrıldığı dallara göre (triko) yuvarlak örme ve çözgülü örme hakkında teorik ve pratik bilgiler verilerek kumaşların oluşturulması için uygulamalar ve analizler yapılır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Örme teknisyenleri çalıştıkları kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef, vardiya sorumlusu olabilirler. 
Meslek liselerinin örme bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde Tekstil Halı ve kilimcilik, Halıcılık önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan öğrenci sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Öğretmenliği ve Tekstil Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Öğrencilere işletmelerde yapılan beceri eğitiminde asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere ücret verilir. İşletmenin diğer sosyal imkanlardan faydalanırlar. Hastalık iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır. Meslek eğitimi sonrasında kendini yetiştirme durumuna bağlı olarak ücretlerde farklılık olmaktadır. Başlangıçta asgari ücretle çalışılabildiği gibi asgari ücretin iki üç katına kadar ücret alanlar da mevcuttur. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Örme Teknisyeni tanıtımı sayfasından Örme Teknisyeni Ne İş Yapar? Örme Teknisyeni Çalışma Alanları, Örme Teknisyeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Örme Teknisyeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Örme Teknisyeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Örme Teknisyeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Örme Teknisyeni meslek tanımı 1512 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi