Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Adalet Meslek Elemanı Kimdir, Ne İş Yapar, Adalet Meslek Elemanı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriAdalet Meslek Elemanı

TANIM 
Adli yargı ve infaz kurumlarında hakim ve savcılara yardımcı eleman olarak çalışan kişidir.

GÖREVLER 
Vatandaşların başvurularını kaydeder,Bu başvuruları mahkemelere iletir, Yargıçların aldıkları kararların uygulanmasını izler, Mahkeme ilamlarının icrası, alacakların tahsilinin sağlanması işlemlerini yürütür, İnfaz kararlarının uygulanmasını izler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Dosya ve evrak, Yazı makinesi, Kırtasiye araç ve gereçleri, Bilgisayar, Faks.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Adalet meslek elemanı olmak isteyenlerin; Sosyoloji ve hukuk alanına ilgili,Türkçe'yi iyi kullanan,Titiz, dikkatli çalışan,Sorumluluk duygusuna sahip kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Genellikle büro tipi kapalı alanlarda, oturarak çalışırlar. Arşivlerdeki dosya ve evraklarla çalıştıkları zaman ortam biraz tozludur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Bölüm mezunları, açılacak sınavlarda başarılı olmak kaydıyla mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı, icra müdürlüğü veya yardımcılığı, zabıt katipliği GÖREVLERine atanmaktadırlar. İnfaz kurumlarında, noterlerde, resmi veya özel bankalarda,çeşitli kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda "Hukuk Müşavirliği" bölümlerinde iş bulabilme olanağına sahiptirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı adalet meslek yüksek okullarının "Adalet" programında verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin Adalet, Zabıt Katipliği bölümlerinden mezun olanlar "Adalet Meslek Yüksekokulu" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sözel (SÖZ1)" puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Üniversitelerin Adalet Bölümü iki yıllık ön lisans eğitimi vermektedirler.Adalet Yüksekokullarında öğrencilere adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Yüksekokullarda Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Bilgisi, Hukuk Bilgisi, Hukuk Usulü Bilgisi, Ceza ve Ceza Usulü Bilgisi, İcra İflas Bilgisi, Avukatlık ve Noterlik Mevzuatı, Mali Mevzuat, Hukuk Dili, Adli Tıp İnfaz Bilgisi, Kalem Mevzuatı gibi hukuk bilgilerinin yanı sıra, Daktilografi, Türkçe, Yabancı Dil, Muhasebe, İşletme Yönetimi, Arşiv ve Dosyalama Teknikleri gibi teorik uygulamalı dersler okutulmaktadır. Dört yarı yıldan oluşan eğitim programı ektedir.

MESLEKTE İLERLEME 
Adalet meslek elemanları mahkemelerde ve infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilirler.Özel kuruluşlarda ise mesleki bilgi ve tecrübelerine göre üst GÖREVLERe getirilmektedirler. "Adalet Meslek Elemanı" ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan sınavda başarılı oldukları takdirde, Hukuk alanlarındaki dört yıllık lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler

BENZER MESLEKLER: 
Mahalli idareler elemanı.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilme olanağı mevcuttur. Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi imkanından faydalanabilirler.
Eğitim sonrası elde edilecek kazanç oranı bulduğu işe yönelik olarak değişmektedir. Kamu kurumlarında çalışanlar için kazançları 657 sayılı kanuna göredir. Özel kuruluşlarda ise asgari ücretin üç katına kadar gelir elde edebilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Adalet Meslek Elemanı tanıtımı sayfasından Adalet Meslek Elemanı Ne İş Yapar? Adalet Meslek Elemanı Çalışma Alanları, Adalet Meslek Elemanı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Adalet Meslek Elemanı Mezunları Ne İş Yaparlar? Adalet Meslek Elemanı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Adalet Meslek Elemanı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Adalet Meslek Elemanı meslek tanımı 2451 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi