Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriRadyoloji Ve Radyoterapi TeknikeriTANIM 
Hastanın, hekim tarafından belirlenen vücut kısımlarının filmini çeken, hastalara ışın tedavisi uygulayan kişidir. 

GÖREVLER 
Radyolojiradyoterapi teknikeri radyoloji uzman hekiminin gözetimi altında çalışır. Hastanın, doktoru tarafından belirlenen vücut kısımlarının filmini çeker, Kanser hastalığının teşhisi aşamasında hastanın bilgisayarlı tomografisini çeker, Işın tedavisi görecek hastaların aygıtlarını hazırlar, Tedaviyi uygular, tedavi süresince hastanın durumunu kontrol eder, Kullandığı cihazların bakımını ve basit onarımlarını yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Ultrasyon, nükleer görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, radyodiyognostik, röntgen vb. cihazlar, Çeşitli filmler, film kasetleri, enjektör ve çeşitli ilaçlar, Kurşun gözlük ve paravana, Film banyo tankları, kurutma dolapları, Röntgen kartları vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Radyolojiradyoterapi teknikeri olmak isteyenlerin; Fizik ve biyolojiye ilgili ve konularda başarılı, 
Sözlü ve yazılı yönergeleri anlayabilen ve uygulayabilen, Ellerini ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen, Dikkatli, ayrıntıları görebilen, Güler yüzlü, sabırlı ve sorumluluk duygusu gelişmiş kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Radyoloji radyoterapi teknikeri hastane, dispanser ve diğer sağlık kuruluşlarında karanlık odalarda çalışır. Görev sırasında çok çeşitli cihaz ve makine kullandığından dolayı birinci derecede makinelerle ilgili görünür, ancak bu meslekte insan ilişkileri çok önemlidir. Özellikle X ışınları uygulanırken hastaya karşı sabırlı davranmak gerekir. Sürekli X ışınları altında çalışmak bazı meslek hastalıklarına yol açabileceğinden bu meslek elemanlarının dikkatli olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarından mezun olan öğrenciler Sağlık Bakanlığının yataklı ve yataksız tedavi kurumları ile koruyucu sağlık hizmetleri veren kuruluşlarında, SSK, üniversite ve çeşitli kuruluşlara bağlı hastanelerde, özel klinik ve polikliniklerde görev alabilmektedirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının "Radyoloji" ile "Radyoterapi" bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin Radyoloji, Radyoloji Teknisyenliği, Radyoloji ve Tedavi Laboratuarı bölümlerinden mezun olanlar "Radyoloji" ve"Radyoterapi" ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde YÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; I. Yıl: Fizyoloji, Anatomi, Fizik, Psikoloji, Radyolojiye Giriş, Temel Fizik, Sağlık Mesleğinin Esasları ve Deontoloji, Biyoistatistik, Radyoloji Fiziği, Radyasyondan Korunma, Patoloji, İnsan Vücudunun Radyoloji Anatomisi, Parenteral Tedavi Uygulamaları, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, II Yıl: İlk Yardım ve Reanimasyon, Radyografi, Radyolojik İncelemeler, Nükleer Tıp, Bilgisayar Bilgisi, Halkla İlişkiler, Radyasyon Onkolojisi, Görüntüleme Yöntemleri, Bölgesel Radyoloji, Radyolojide AraçGereç Bakımı ve Onarımı derslerini alırlar. Derslerin içeriği ve ders programı ekte yer almaktadır. Öğrenciler, ayrıca birinci ve ikinci yıl staj yaparlar. 

MESLEKTE İLERLEME 
Radyoloji" ve "Radyoterapi" ön lisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Sağlık Eğitimi, Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Kurumlarının bünyesinde yapılan hizmetiçi eğitim programlarına katılıp meslekte meydana gelen yenilikleri mesleklerinde uygulama imkanına sahip olabilmektedirler. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca çeşitli kurumların verdiği burs imkanlarından yararlanabilmektedirler. Kamu kesiminde görev alan radyolojiradyoterapi teknikerleri, 657 Sayılı Devlet Memurları kanununa tabi olarak asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı kadar ücret alabilmektedirler. Meslek elemanları X ışınları yüzünden bazı hastalıklara maruz kaldıklarından kendilerine ek tazminat ödenmektedir. Özel işyerinde çalışanların ücretleri işverenle yaptıkları anlaşmalarla belirlenir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri tanıtımı sayfasından Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri Ne İş Yapar? Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri Çalışma Alanları, Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Radyoloji Ve Radyoterapi Teknikeri meslek tanımı 6000 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi