Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Kimdir, Ne İş Yapar, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriAvrupa Birliği İlişkileri ElemanıTANIM 
Gümrük birliği sürecinde ve Türkiye'nin Avrupa Topluluğuna tam üyeliğinde, tüm özel ve kamu kuruluşlarının bünyelerinde yapmaları zorunlu yapısal değişiklikleri uygulamaya koyacak, Avrupa Birliğinin, sosyal, ekonomik ve iktisadi mevzuatını izleyen kişidir. 

GÖREVLER 
Çalıştığı kamu ya da özel kuruluşun, sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki yapısını inceler ve bunun Avrupa Topluluğu mevzuatlarına uygun hale getirilmesine çalışır. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Avrupa birliği ile ilgili çeşitli yayınlar, Her türlü büro malzemeleri, 
Mevzuat, yönetmelik vb. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı olmak isteyenlerin; Sosyal Bilimlere, özellikle ekonomi, işletme, sosyoloji, hukuk konularına ilgili ve bu alanda başarılı, Birliğe üye ülkelerden herhangi birinin dilini öğrenmeye istekli olan, Genel kültür düzeyi ve başkaları ile iletişim kurabilme yeteneği gelişmiş, Seyahat etmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Avrupa Birliği İlişkileri Uzmanı büro ortamında, temiz ve sağlıklı koşullarda çalışırlar. Zaman zaman seyahat edebilir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Avrupa Birliği İlişkileri bölümü mezunları çeşitli meslek odaları, sendikalar, kamu ve özel sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşların AB birimlerinde, şubelerinde, AB ile ilgili konularda araştırma ve danışmanlık yapan vakıf ve şirketlerde, dış ticaret firmalarında Gümrük Müşaviri olarak çalışabilirler. Türkiye'nin 14 Nisan 1987 'de Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu, Türkiye'nin 6.3.1995 tarihli, 1/95 ve 2/95 sayılı ortaklık konseyi kararları doğrultusunda, Avrupa Topluluğu ile 1.1.1996 tarihinden itibaren Gümrük Birliğine girmesinden sonra AT konusunda eğitim görmüş insanlara olan ihtiyaç hissedilmiştir. Bu mesleğe gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacağı, şu an için alanında iş bulamama imkanının olması bir gerçektir. Mezunlar genellikle Dış Ticaret, alanında çalışabilmektedir. İleride bu alanda yetişmiş ara elemana ihtiyaç duyulacaktır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, üniversitelerin İşletme Fakültesi Avrupa Birliği İlişkileri bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek eğitimine girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) "Avrupa Birliği İlişkileri" lisans programı için yeterli "Eşit Ağırlıklı (EA2)" puan almak, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih bildirim formunda "Avrupa Birliği İlişkileri" ile ilgili programı tercih etmek. 
"Avrupa Topluluğu, Dış Ticaret ve Avrupa Birliği" önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde "Avrupa Birliği İlişkileri" lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi 4 yıl olup, öğrenciler, İktisat, İşletme, Muhasebe, Dış Ticaret Muhasebesi, Bilgisayar, Uluslararası Ticarette Genel Kavramlar dersleri ile Yabancı Dil, Hukuk, İhracat ve İthalat Uygulaması, İşletme Matematiği, İhracat Mevzuatı, İthalat Mevzuatı, Gümrük Rejimleri, Gümrük Birliği ve Türk Sanayiinin Rekabet Gücü, AB ve Türkiye ile İlişkiler, İnsan İlişkileri gibi derslerle seçmeli dersleri alırlar. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek elemanları çalıştıkları işletmelerin personel politikaları doğrultusunda, şef, kısım amiri, servis ya da departman sorumlusu gibi unvanlarla çalışabilmekte ayrıca doğrudan 'Gümrük Müşaviri' unvanı da alabilmektedirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Gümrük müşaviri, Dış ticaret meslek elemanı, Ekonomist. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün verdiği öğrenci kredisinden yararlanmaları mümkündür. Bunların dışında değişik kurum ve kuruluşların burslarından faydalanabilirler. Meslek elemanları çalıştıkları kurum ve kuruluşların mali yapısına, hukuki yapısına ve ücret politikalarına bağlı olarak asgari ücretin bir buçuk iki katı ile beş altı katına kadar değişen oranlarda ücretler alırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı tanıtımı sayfasından Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Ne İş Yapar? Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Çalışma Alanları, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Mezunları Ne İş Yaparlar? Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı meslek tanımı 1400 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi