Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Fizyoterapist Kimdir, Ne İş Yapar, Fizyoterapist Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriFizyoterapistTANIM 
Yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarından yakınan kişilere hekimin tanısına uygun bir fizik tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir. 

GÖREVLER 
Sırt ve boyun kireçlenmeleri olanların önce vücutlarının rahatsız bölgelerini ısı veren aletlerle ısıtır, daha sonra çeşitli aletlerle veya elle uyarır, sertlikleri yumuşatır, Sürekli akım cihazları ile felçli hastaların sinirlerini gevşetir, Felçli hastaları sıcak su havuzuna yatırarak ve aletlerle hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar, Yaralanma veya hastalık sonucunda vücudun hareket yetisi azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler planlar ve uygulanmasını denetler, İşlev yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez veya ortezlerin) kullanımını hastaya öğretir. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Ultrasyon, Boyun traksiyon aleti, Elektrikli stimulasyon aleti, Kum torbaları, ağırlıklar, Parafin, Vakum, Lumbal traksiyon aleti. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Fizyoterapist olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine, özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı, Bedence güçlü ve dayanıklı, Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, El ve parmak becerileri gelişmiş, Başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan, 
Sabırlı, sevecen, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Fizyoterapistler hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve sessizdir. Fizyoterapistler genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak GÖREVLERini yürütürler. Görev sırasında hastalarla, hekimlerle ve diğer fizyoterapistlerle etkileşim halindedirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Fizyoterapistler devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı yüksekokulların Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu okullara ve bölümlere girebilmek için üniversite Öğrenci Seçme Sınavı’nda;Sağlık Yüksekokulu (ÖSS) yeterli "Sayısal1 (SAY1)" puan,Sağlık Bilimleri Fakültesi (ÖSS) yeterli "Sayısal2 (SAY2)" almak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Fizyoterapistlik mesleğinin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimleri süresince öğrenciler: Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil gibi genel kültür dersleri ile, Biyoloji, İnsan Anatomisi, Fizyoloji, Histoloji, Fizik, Kimya, Psikoloji gibi temel tıp bilimleri yanında, Isıışık, Elektroterapi, Özel Tedavi Hareketleri, Kinezyoloji, Biomekanik, Yardımcı Cihaz ve Protez Eğitimi ve diğer mesleki dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak alırlar. 

MESLEKTE İLERLEME 
Fizyoterapistler üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde belli bir alanda uzmanlaşabilirler (yanık, felç vb.) Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Terapistlik (rehabilite), masörlük. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Mesleki eğitim süresince öğrenciler kredi ve burs olanaklarından faydalanırlar. Ayrıca son sınıfta özel hastaları (felçli vb.) evlerinde tedavi etmek suretiyle belli bir kazanç elde edebilirler. Eğitim sonrasında kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alan fizyoterapistler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Sağlık Hizmetleri Sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre aylık ücret alırlar. Özel sektörün ilgili birimlerinde çalışan meslek elemanlarının ücreti karşılıklı anlaşma ile belirlenmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Fizyoterapist tanıtımı sayfasından Fizyoterapist Ne İş Yapar? Fizyoterapist Çalışma Alanları, Fizyoterapist Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Fizyoterapist Mezunları Ne İş Yaparlar? Fizyoterapist Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Fizyoterapist mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Fizyoterapist meslek tanımı 2851 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi