Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) Kimdir, Ne İş Yapar, Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriPratisyen Hekim (Tıp Doktoru)TANIM 
İnsan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir. 

GÖREVLER 
Hastayı muayene bölümüne alır, şikayetlerini sorar, Steteskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, tansiyonunu ölçer, Sağlıklı bebekleri ve erişkinleri hastalıklardan korumak için aşılama hizmetleri düzenler, Hastanın durumuna göre özel testler veya röntgen incelemesi yaptırır, Hastaların, yeniden sağlıklarına kavuşmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazarak alınacak ilaçları belirler. Aile planlaması konusunda danışmanlık yapar, Sorumlu olduğu hastane veya tıp servislerini idare eder, Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Steteskop, Kalp elektro cihazı, Dil baskısı, Otoskop (kulak muayene aleti), Oftalmoskop (göz muayene aleti), 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Pratisyen hekim olmak isteyenlerin; Üst düzeyde akademik yeteneğe ve belleğe sahip, Kimya ve biyoloji konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, Okumayı seven, meslek yaşamı boyunca tıptaki yenilikleri izleyen, Dikkatli, sabırlı, gerektiğinde fedakarlıktan kaçınmayan, Olayları derinliğine araştırma merakı olan, İnsanlara karşı saygılı, onların duygularını anlayabilen kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Pratisyen hekimler özel ve resmi hastanelerde, dispanserlerde, klinik, muayenehane vb. yerlerde görev yaparlar. Çalışma ortamı genellikle temizdir. Hekimlerin çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri vardır. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Pratisyen hekimler sağlık ocaklarında, ana çocuk sağlığı merkezlerinde, verem savaş dispanserlerinde, SSK hastanelerinde, çeşitli kurumların sağlık birimlerinde, devlet hastanelerinin acil servislerinde, özel hastane ve polikliniklerde hekim ve yönetici olarak çalışabildikleri gibi kendi muayenehanelerini de açabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen üniversitelere bağlı tıp fakültelerinde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu fakültelere "Sayısal (SAY2)" puan ile girilmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Tıp fakültelerinde eğitim teorik ve uygulamalı olarak 6 yıldır. Birinci yıl içinde Fizik, Kimya gibi fen dersleri, ayrıca bazı tıp fakültelerinde tıbba başlangıç olmak üzere hücrenin yapısı ve GÖREVLERiyle ilgili dersler okutulmaktadır. İkinci ve üçüncü sınıflarda İnsan Vücudunun Anatomisi ve Fizyolojisi (yapısı ve işleyişi) ile Hastalıklardan Korunma ve Tedavi dersleri işlenir. Dördüncü ve beşinci sınıflarda hastane içinde hasta başı eğitimleri (klinik stajlar) yapılır. Altıncı sınıftaki tıp öğrencisine "intern" adı verilir. İnternler eğitim hastanesinde bir hekim gibi çalışarak iş başında eğitim görürler. 

MESLEKTE İLERLEME 
Pratisyen hekimler "Tıpta Uzmanlık Sınavı"nda başarılı oldukları takdirde Koruyucu Hekimlik, İyileştirici Hekimlik, Laboratuar ve Akademik ana dallarında yer alan uzmanlık dallarından birinde uzmanlaşabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Diş hekimliği, veteriner hekimlik. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Türk Eğitim Vakfı gibi yardım kurumları tarafından verilen öğrenci kredisinden ve burslardan isteyen ve durumu uygun olan öğrenciler yararlanabilirler. Hekimler resmi GÖREVLERi dışında serbest çalışma imkanları da olduğu için, iyi bir kazanç elde etme şansına sahiptirler. Kazanç, biraz da kişinin çalıştığı kente ve bilgibecerisine göre değişmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) tanıtımı sayfasından Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) Ne İş Yapar? Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) Çalışma Alanları, Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) Mezunları Ne İş Yaparlar? Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Pratisyen Hekim (Tıp Doktoru) meslek tanımı 33624 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi