Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Kaymakam Kimdir, Ne İş Yapar, Kaymakam Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriKaymakamTANIM 
Kaymakam, ilçenin genel yönetiminden sorumlu olan, devleti ilçede temsil eden, ilçenin en yetkili kamu görevlisidir. 

GÖREVLER 
Kaymakam görevlerini bağlı olduğu ildeki valinin denetimi altında yürütür. Başlıca görevleri şunlardır: İlçede yasaların uygulanmasını sağlar, Valinin emirlerini uygular, İlçedeki çeşitli kamu kurumlarının çalışmaları arasında eşgüdümü sağlar, Halkın şikayetlerini dinler, ihtiyaçlarını saptar ve giderilmesi için gerekli önlemleri alır, Törenlere başkanlık eder, resmi ziyaretleri kabul eder.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Kaymakam olmak isteyenlerin; Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, Başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini başkalarına söz ve yazı ile aktarabilen, 
İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, insanları anlayabilen, Yeniliklere açık, yaratıcı, İşleri planlayabilen ve uygulamayı izleyebilen, yönetici özelliklerine sahip kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Kaymakam, İçişleri Bakanlığına bağlı olarak ilçedeki kaymakamlık binasında görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Çalışırken vatandaşlarla, valilerle, emrindeki memurlarla, üst düzey askeri yöneticilerle etkileşim halindedir. Zaman zaman seyahat etmesi gerekir. Kaymakam bir ilçede belli bir süre çalıştıktan sonra başka bir ilçeye atanır. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Kaymakamlar İçişleri Bakanlığına bağlı olarak ilçelerde görev alırlar. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin ön eğitimi üniversitelerin İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler, Hukuk Fakültelerinde verilmektedir. Yukarıdaki fakültelerden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) başarılı olmaları durumunda İçişleri Bakanlığınca yapılacak Kaymakamlık sınavına girebilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Mesleğin ön eğitimine girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) "İktisat", "Ekonomi", "İşletme", "Maliye", "Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler", "Uluslararası İlişkiler", "Kamu Yönetimi", "Siyaset Bilimi", "Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi", "Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler" veya "Hukuk" lisans programları için yeterli "Eşit Ağırlık (EA-2)" puan almak, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih bildirim formunda "İktisat", "Ekonomi", "İşletme", "Maliye", "Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler", "Uluslararası İlişkiler", "Kamu Yönetimi", "Siyaset Bilimi", "Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi", "Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler" veya "Hukuk" lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir. Bu lisans programlarını bitirenler doğrudan kaymakam olamamaktadırlar. Kaymakamlık mesleğine girebilmek için öncelikle Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı'nı (KPSS) kazanmak gerekmektedir. Daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından ayrıca bir yarışma sınavı yapılmaktadır. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Temel eğitimde; siyaset bilimine giriş, siyasal düşünceler tarihi, siyasal politikaya giriş, çevre sorunları, Türkiye'nin toplumsal yapısı, mahalli idareler, kamu personeli yönetimi, kentleşme ve konut politikası, ekonomi, işletme, maliye ve hukuk dersleri verilmektedir. Üç yıllık staj devresinde; İl Merkez Stajı, Kaymakam Refikliği Stajı, Mülkiye Müfettişi Refakatinde Teftiş Stajı, Bakanlık Merkez Stajı, Bilgileri Artırılmak ve Uygulamaları Yeniden Öğrenmek Üzere Yurtdışı Stajı, Kaymakam Vekilliği Stajı yaparak Kaymakamlık Kursuna katılırlar. 

MESLEKTE İLERLEME 
İçişleri Bakanlığı'nın Kaymakamlık sınavını kazanan kaymakam adayları, valilik emrine atanırlar, staj bitiminde hazırlayacakları kaymakamlık tezinin vali tarafından uygun görülmesinden sonra girdikleri sınavı başaran adaylar, 5'inci sınıf bir ilçeye kaymakam olarak atanırlar. Üç yıl bu ilçede çalıştıktan sonra "Mahrumiyet Bölgesi" diye nitelenen 6'ncı sınıf bir ilçede iki yıl çalışırlar, sonra 4'üncü sınıf bir ilçeye kaymakam olarak veya bir ile vali yardımcısı olarak atanırlar. Sonraki yıllarda 3'üncü, 2'nci ve 1'inci sınıf ilçelerde kaymakam olarak veya illerde vali yardımcılığına atanarak mesleklerine devam ederler. Ayrıca, valilik görevine Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanının onayı ile geçebilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Müfettişlik, üst düzey yöneticilik. 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Adaylık döneminde atandığı kadro ve dereceden maaş almaktadırlar. Göreve ilk başlayan bir kaymakam adayının ücreti yaklaşık olarak asgari ücretin 3 katı kadardır. Kaymakamlar, özel hizmet tazminatı, işgüçlüğü zammı, temsil giderleri adı altında çeşitli tazminatlar da alırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, 
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Kaymakam tanıtımı sayfasından Kaymakam Ne İş Yapar? Kaymakam Çalışma Alanları, Kaymakam Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kaymakam Mezunları Ne İş Yaparlar? Kaymakam Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Kaymakam mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kaymakam meslek tanımı 6970 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi