Son Dakika Depremler
Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Ofset Baskıcı Kimdir, Ne İş Yapar, Ofset Baskıcı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriOfset BaskıcıTANIM 
Basılarak çoğaltılmak üzere matbaaya gelen bir orijinalin (kitap, broşür, fatura, amblem, duvar kağıdı vb.) ofset baskı (düz baskı tekniği) tekniğinden yararlanarak basılmasını sağlayan kişidir. 

GÖREVLER 
Orijinaline göre basımı yapılacak bir materyalin filmini çeker, Filmin renkli ve siyah beyaz olarak montajını yapar. Pozlandırılan kalıp üzerinde rötuş yaparak baskı kalıbını hazır hale getirir, Makinenin kalıp altı besleme kağıdını kontrol eder, gerekiyorsa değiştirir, Pozlandırılan baskı kalıbını makineye bağlar, Baskı hangi renk ile yapılacaksa boya haznesini hazırlar Baskı yapılacak kağıtları havalandırılarak, kağıt asansörüne düzgün bir şekilde yerleştirir ve makineyi ayarlar, Baskı esnasında baskıyı sürekli kontrol eder, baskıda bir ayarsızlık varsa düzeltir. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Film montaj ve rötuş malzemeleri (bant, lastik eldiven, rötuş boyası, fırça), Baskı kalıpları, Lüp (baskı kontrol merceği), barkod okuyucu, Zamk hazne suyu , Rapido, densitometre (renk ölçüm cihazı), Milimetrik kağıt, pantone kataloğu (uluslararası standart renkler), Kopya şasesi, Çeşitli renkte mürekkepler, Baskı kontrol masası, Çeşitli ebatta ve cinste baskı kağıtları. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Ofset baskıcı olmak isteyenlerin; El, göz ve parmaklarını eşgüdümlü kullanabilen, Renkler ve şekiller arasındaki ilişkileri algılayabilen, Dikkatli, sorumlu, Makine ve malzeme ile çalışmaktan hoşlanan, Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme özelliğine sahip, İleri derecede görme kusuru (6 diyoptrinin üzerinde miyop) olmayan, bedence sağlıklı kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Çalışma ortamı kapalı olup, özellikle makine dairesinin olduğu kısımlar gürültülüdür. boya, mürekkep, benzin, yağ ve asit içerikli maddeler ofset baskı makinelerinin keskin bir koku yaymasına neden olmaktadır. Makinelerle olduğu kadar insanlarla da (malzeme satıcıları, müşteriler, diğer çalışanlar vb.) çalışma söz konusudur. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Eğitimini tamamlayanlar isterlerse eğitim gördükleri (pratik eğitim) işyerlerinde çalışmaya devam ederler, isterlerse başka matbaa veya basımevlerinde çalışabilirler. Matbaacılık ve basım işlemleri günümüzde olduğu gibi gelecekte de her zaman var olacak bir alan olduğu için matbaacılık mesleğinin alt branşlarından olan ofset baskıcıya istihdam açısından her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi; Matbaa meslek liselerinin"Baskı (TipoOfset) Bölümünde" verilmektedir. "Ofset Baskıcı" Çıraklık eğitimi uygulaması yapılan mesleklerden, Matbaacılık ana meslek grubu meslek dalı kapsamda olduğu tüm mesleki eğitim merkezlerinde ve Endüstri meslek liselerinin "Matbaa Bölümlerinde" ders olarak, verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Endüstri Meslek Lisesi ve Matbaa Meslek Lisesine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir. Mesleki eğitim merkezlerine girebilmek için; En az ilköğretim okul mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş,19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Endüstri Meslek, Matbaa meslek Liselerinde ve Mesleki eğitim merkezlerinde eğitimin süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür dersleri, meslek bilgisi dersleri ve uygulama eğitimi işletmelerde ve eğitim kurumunda birlikte verilmektedir. matbaacılık (ofset baskı) meslek eğitiminde ilköğretim mezunları için eğitim programı 2 yıl devam etmektedir. Lise ve daha üst düzeyde genel eğitim kurumlarından mezun olanlar için meslek eğitimi 1yıl devam etmektedir. Ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin "Matbaacılık" ve "Ofset Baskı" bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde Fotoğrafcılık, Fotoğrafcılık ve Kameramanlık, Matbaacılık, Seriğrafi, Matbaacılık ve Baskı Teknikleri ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip Matbaa öğretmenliği programını tercih ettiklerinde ek puan alırlar. Ayrıca Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesinin alınması zorunludur. 

BENZER MESLEKLER: 
Fotoğrafçı, Grafiker, Reklamcı, Serigraf, Matbaacı. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
İşletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir. Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. Kalfa ve teknisyen olarak ilk işe girişte, genellikle asgari ücret alınmakta ancak işyerinin büyüklüğüne ve çalışanın bilgi ve becerisine bağlı olarak bu ücret artmakta, asgari ücretin 2 katı veya daha fazlası olabilmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Ofset Baskıcı tanıtımı sayfasından Ofset Baskıcı Ne İş Yapar? Ofset Baskıcı Çalışma Alanları, Ofset Baskıcı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Ofset Baskıcı Mezunları Ne İş Yaparlar? Ofset Baskıcı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Ofset Baskıcı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Ofset Baskıcı meslek tanımı 3277 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi