Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Orman Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar, Orman Mühendisi Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriOrman MühendisiTANIM 
Orman alanlarının saptanması, ağaçlandırılması, korunması, işletilmesi ve geliştirilmesi gibi konularda hizmet yürüten kişidir. 

GÖREVLER 
Orman alanlarını saptar, haritasını yapar, Yeşil alan olarak ayrılan yerleri milli park, doğa koruma alanları vb. yapmak için arazi ölçümü yapar, plan hazırlar, Toprağın cinsi ve yerin coğrafi özelliğine göre dikilecek fidan cinsini, miktarını ve fidan dağılımını saptar, Orman alanlarına uygun ağaç türlerini seçer, Fidanların tekniğe uygun olarak dikilmesine nezaret eder, Ağaç hastalıklarına ve orman yangınlarına karşı önlem alır, Ormanın gerekli bakım işlemlerini yaptırır, Orman yaban hayvanlarını korur ve üremesi için gerekli planları yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Çeşitli ölçü aletleri, Dürbün, Çeşitli çizim aletleri (rapido, şablon, aydınger kağıdı vb.) 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Orman mühendisi olmak isteyenlerin; Üst düzeyde fen bilgisi yeteneğine, Plan yapma ve uygulama gücüne sahip, Biyolojiye ilgili, Açık havada çalışmaktan hoşlanan, Tenha yerlerde çalışmaktan sıkılmayan kişiler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Orman mühendisleri proje dışındaki görevlerini genellikle açık havada yürütürler. Bunun için orman alanlarında oturmak zorunluluğu olabilir. Orman mühendisleri çalışmalarısırasında orman koruma memurları ve teknisyenleriyle etkileşim halinde iseler de birinci derecede orman ağaçları ve hayvanlarla ilgilidirler. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Orman mühendislerinin yoğun olarak görev aldıkları alan kamu sektörü olup, çoğunlukla Orman Bakanlığının, Milli Parklar, AvYaban Hayatı Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü ve Orman Köylerini Kalkındırma Genel Müdürlüğünde çalışırlar. Karayolları Genel Müdürlüğü, Çevre Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde çevre düzenleme, baraj havzalarının düzenlenmesi işlerinde ve belediyelerde park ve bahçeler müdürlüğünde görev alabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen çeşitli üniversitelere bağlı orman fakültelerinin "Orman Mühendisliği" bölümlerinde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek eğitimine başlayabilmek için ÖSS Sınavında yeterli"Sayısal (SAY2)" puanı almak gereklidir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Orman Zoolojisi, Meteoroloji ve Klimatoloji, Orman Botaniği, Orman Ağaçlarının Hayatı, Mühendislik Mekaniği, Ekonomi, Yaban Hayvanları Bilgisi, Orman Ekolojisi, Topoğrafya, Ağaç Teknolojisi, Orman Ürünleri Kimyası, Orman Koruma, Orman Ürünlerinden Faydalanma, Ormancılık İşletmesi, Sel Kontrolü, Toprak Koruma ve Orman Tali Ürünleri gibi dersler verilmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Orman mühendisleri üniversitede öğretim elemanı olarak görev yapıyorlarsa akademik yönden yükselebilirler. Orman Genel Müdürlüğünde görev yapanlar ise bölüm şefliği, şube müdürlüğü, bölge müdürlüğü gibi kadrolara yükselme olanağına sahiptirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Orman endüstri mühendisliği, ağaç işleri endüstri mühendisliği, peyzaj mimarlığı. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi sırasında durumları uyan öğrenciler, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrenim ve harç kredisi alabilirler. Ayrıca başarılı olan öğrencilerin Orman Fakültesi Eğitim Vakfı ve Orman Bakanlığından burs alma olanakları vardır. Eğitim sonrası, kamu sektöründe 8. dereceden göreve başlarlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili eğitim kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Orman Mühendisi tanıtımı sayfasından Orman Mühendisi Ne İş Yapar? Orman Mühendisi Çalışma Alanları, Orman Mühendisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Orman Mühendisi Mezunları Ne İş Yaparlar? Orman Mühendisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Orman Mühendisi mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Orman Mühendisi meslek tanımı 4238 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi