Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Kepçeli Araç Operatörü Kimdir, Ne İş Yapar, Kepçeli Araç Operatörü Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriKepçeli Araç OperatörüTANIM 
Depo veya diğer tesislerde kum, çakıl ve gübre gibi gevşek malzemeleri, kepçesi olan bir araçla bir yere veya bir araca boşaltan kişidir. 

GÖREVLER 
Aracı, çalışacak yere veya alana götürür, 
Aracın kepçesini hareket ettirir ve nakledilecek malzemeyi kepçe içine alır, 
Alınan malzemeyi, depo veya boşaltılacak yere kontrol kolunu kullanarak boşaltır, 
Makinenin periyodik bakımını yapar, 
Kepçeli aracın küçük onarımlarını yapar, 
Yapılan işleri ve sarf edilen akaryakıt ile yağları ilgili formlara kayıt eder, 
İş bitiminde kepçeli aracın temizliğini yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
El ve ölçü aletleri (yıldız ve çiftağızlı anahtar, keski, pense, varyoz, tornavidalar vb), Çeşitli yağdanlıklar, Toz gözlüğü, eldiven, 
Çeşitli çelik ve kendir halatlar, Çeşitli madeni yağlar, akaryakıt, 
Üstübü, hava filtreleri, teneke, Palet ayar anahtarı. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Kepçeli araç operatörü olmak isteyenlerin; 
Elleri, gözleri, ayakları sağlam ve bunları eşgüdümle kullanabilen, 
Çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilen, 
Dikkatli, sorumlu, tedbirli bir kimse olması, 
Mekaniğe ilgi duyması gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Kepçeli araç operatörü çalışmalarını araç içinde ve açık havada yürütür. Çalışma ortamı tozlu ve gürültülüdür. İş genellikle gündüzleri yürütülür. Çalışmalarında gereken dikkati göstermediğinde kazalara yol açabilir. Oturduğu yerde çalışan kepçeli araç operatörü sadece iş öncesi ve iş bitiminde yöneticilerle, makine bakımcıları ve yağlayıcılarla, diğer çalışanlarla etkileşim halindedir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Kepçeli araç operatörleri, Devlet Su İşleri, T.C. Karayolları, Türkiye Elektrik Kurumu, Köy Hizmetleri Gen. Md., Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Orman İşletmeleri, Belediyeler gibi kamu kuruluşlarıyla, inşaat firmaları, maden şirketleri, kum ve çakıl ocakları gibi özel işyerlerinde çalışırlar. Bu alanda iş bulma olanakları oldukça fazladır. Ülkemiz, henüz alt yapısını tamamlamamış olduğundan meslek elemanlarına ihtiyaç vardır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi; Endüstri Meslek liselerinin "İş Makineleri Bölümünde verilmektedir. 
Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teknik birimlerinde Eğitim veren kuruluşlar (Karayolları Bölge Müdürlükleri ve Makine Mühendisleri Odaları Şubeleri): 
Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarında 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Endüstri meslek liselerine girebilmek için en az ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Meslekte eğitim süresi endüstri meslek liselerinde 4 yıldır. 
Endüstri Meslek Liselerinin İş Makineleri Bölümü'nde eğitim süresince genel kültür dersleri ve işletmede pratik meslek eğitimi verilmektedir. 
Kamu kurum ve kuruluşlarında verilen hizmet-içi eğitimlerin süresi değişmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslek liselerinin "İş Makineleri Operatörlüğü" bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, bitirdikleri meslek yüksekokullarının Endüstriyel kalıpcılık, Makine, Otomotiv, Tarım alet ve makineleri , Hasat sonrası teknolojisi, Makine yağları ve yağlama teknolojisi, Mekatronik, Sondajcılık proğramlarına sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. 
Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği, Otomotiv öğretmenliği, Tasarım ve konstrüksiyon öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan alırlar. 
Bazı kamu kuruluşları, baş operatörlüğü sınavla yaparlar. İşletme içinde; ustabaşı, makine park şefi gibi unvanlara da yükselebilir. 
Bütün iş makinelerini kullanmak uzun deneyim gerektirir. Greyder, ekskavatör gibi bir veya birkaç iş makinesinin kullanımında uzmanlaşılabilir. 

BENZER MESLEKLER: 
Greyder Operatörü, Skreyper Operatörü, Ekskavatör ve Vinç Operatörü, Buldozer Operatörü. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Endüstri meslek liselerine devam eden öğrencilere, işletmelerde yaptıkları pratik eğitim süresince, işverenleri tarafından asgari ücretin % 30'undan az olmamak kaydıyla aylık ücret verilir. Eğitimleri boyunca öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri ise devletçe sağlanmaktadır. Kepçeli araç Operatörleri çalıştıkları işyerinin ücret politikalarına göre değişik ücret alırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, 
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, 
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Kepçeli Araç Operatörü tanıtımı sayfasından Kepçeli Araç Operatörü Ne İş Yapar? Kepçeli Araç Operatörü Çalışma Alanları, Kepçeli Araç Operatörü Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kepçeli Araç Operatörü Mezunları Ne İş Yaparlar? Kepçeli Araç Operatörü Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Kepçeli Araç Operatörü mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kepçeli Araç Operatörü meslek tanımı 2946 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi