Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı Kimdir, Ne İş Yapar, Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriHaberleşme Cihazları Bakım Ve OnarımcısıTANIM 
Telefon, diyafon ve faks gibi haberleşme cihazlarının tesisatını kuran, montajını, bakımonarımını yapan kişidir. 

GÖREVLER 
Dahili telefon tesisatı çeker, her türlü eklerini yapar, Dağıtım ve her türlü ek kutusu montajı yapar, Telefon bağlantı kutusu ve prizi yerleştirir, Standart (kablolu ve telsiz) telefonların tesisat ile bağlantısını yapar, Telefon arızalarını tespit eder, onarır, Dahili diyafon ve interkom tesisatı kurar, montaj, bakım ve onarımını yapar, Faks cihazı montajı ve bakım onarımını yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Haberleşme tesisat iletkenleri, Tesisat boru ve kablo kanalları, Dağıtım kutusu ve diğer terminal ekipmanları, Multimetre, Havya, El matkabı (breyiz), El takımları. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Haberleşme cihazları bakım ve onarımcısı olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine ilgili ve bu alanlarda başarılı, Makine parçaları arasındaki ilişkileri ve şekil ilişkilerini algılayabilen, El ve parmak becerisine, keskin görme yeteneğine sahip, Oturarak çalışmayı seven kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Genellikle kapalı alanlardır. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Bu mesleğe çırak olarak başlayanlar; haberleşme cihazları bakım ve onarımı ile ilgilenen işyerlerinde 3308 sayılı çıraklık kapsamına göre iş bularak çalışma alanı yaratabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında; eğitim, Mesleki Eğitim Merkezlerinde "Haberleşme Cihazları Bakım ve Onarımı" bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Haberleşme cihazları bakım ve onarımcısı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır. Haftanın 1 günü okulda teorik, 5 günü ise işletmelerde pratik olarak meslek eğitimi verilmektedir. Eğitim süresince öğrencilere; Türkçe, Meslek Matematiği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler gibi genel bilgi dersleri yanında; Elektronik, Elektronik Bilgisi, Mesleki ve Teknik Resim, Dijital Elektronik, Radyo Tekniği, Haberleşme Tekniği, Endüstriyel Elektronik ve Mikro İşlemci gibi meslek dersleri verilmektedir. Çıraklık eğitimini tamamlayanlara, eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları halinde "Kalfalık Belgesi" ve "Kalfa" unvanı verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Haberleşme cihazları bakım ve onarımcısı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. 

BENZER MESLEKLER: 
Elektrik Tesisatçılığı, Elektronik Ev Aletleri Bakım ve Tamirciliği (Radyo, TV vb.), Elektronik Teknisyenliği, Radyo – Televizyon Tamirciliği, Bilgisayar Bakım ve Onarımı, Büro Makineleri Bakım ve Onarımı, Elektrik ve Elektronik Malzemeler Satış Elemanlığı, Saat, Elektrikli Aletler ve Elektronik Araçlar Satış Elemanlığı. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Eğitim esnasında işletmelerde meslek eğitimi gören çırak öğrencilere, işverenlerce yaşlarına uygun olarak asgari ücretin % 30' undan az olmamak üzere aylık ücret ödenmektedir. Çıraklık eğitimi boyunca öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe ödenmektedir. Eğitim sonrasında ise asgari ücret düzeyine göre ücret alırlar. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı tanıtımı sayfasından Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı Ne İş Yapar? Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı Çalışma Alanları, Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı Mezunları Ne İş Yaparlar? Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Haberleşme Cihazları Bakım Ve Onarımcısı meslek tanımı 1296 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi