Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Un Üretim Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Un Üretim Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriUn Üretim TeknikeriTANIM 
Başta buğday olmak üzere, tahılların ve taneli ürünlerin (baklagiller) öğütülmesi, unun depolanması, pazarlanması işlerinde ve değirmenlerin yönetiminde çalışan kişidir.

GÖREVLER 
Değirmene alınacak tahılın istenen kalitede olup olmadığını kontrol eder, Değişik nitelikteki tahılların hangi oranlarda karıştırılacağını belirler, Tahılın öğütülerek değişik nitelikte un elde edilmesini sağlar, Unun depolanmasını ve pazarlanmasını sağlar, Değirmenin bakımını ve onarımını yapar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Değirmende kullanılan üretim aletleri, Kül fırınları, Nem fırınları, Sedimantasyon (un proteinlerinin kalitelerini ölçer). 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Un Üretim teknikeri olmak isteyenlerin, Ortalamanın üzerinde genel yeteneğe sahip, Üst düzeyde mekanik yeteneğe ve şekil algısına sahip, Ticarete ilgi duyan, Başkalarını yönetebilen kimseler olmaları beklenir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Un Üretim teknikeri un fabrikalarında görev yapar. Ortam genellikle gürültülü ve unludur. Un Üretim teknikeri birinci derecede buğday ve un malzemesi ile ilgilidir. Yöneticilik görevi teknisyenlerle, işçilerle ve müşterilerle etkileşimi gerektirir. Çalışmalar tam gün sürer, gerektiğinde gece de çalışılabilir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Günümüzde unlu mamuller çeşitlenerek artmaktadır. Daha önceleri un denince akla hemen ekmek gelirken bugün unlu mamullerin çeşitleri de akla gelmektedir. Dolayısıyla bu unlu mamul çeşitlerinde kullanılan unun özellikleri de çeşitlenmektedir. Değirmencilikte de değişiklik ve çeşitlenme, gelişen teknolojiye uygun olarak farklılaşmaktadır. Günümüzde un fabrikaları çoğalmakta ve un fabrikalarının içinde değirmenler de çeşitlenmektedir. Ülkemizde sayısı 700 civarında olan değirmenlerde değirmen teknikerleri görev yapabilirler. Dolayısıyla, taneli ürünlerin öğütülmesi, kalite kontrolü, depolanması, pazarlanması ile un değirmenlerinin bakımı ve işletmelerin yönetiminde de çalışabilirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının "Un Üretimi Teknolojisi" bölümünde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi, Besin Endüstrisi, Besin Endüstrisiİşleme, Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi, Besin TeknolojisiBesin Kontrol ve Analizleri, Besin TeknolojisiGıda Kontrol ve Analizleri, Besin TeknolojisiKurum Beslenmesi, Beslenme ve Ev Yönetimi, Değirmencilik, Ev Yönetimi, Ev Yönetimi ve Beslenme, Gıda Kontrol ve Analizleri, Gıda Teknolojisi, Kurum Beslenmesi bölümlerinden mezun olanlar "Un Üretim Teknolojisi" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almaları gerekir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitimin süresi iki yıldır. Eğitimde; Matematik, Kimya, Fizik, Hububat Bilgisi, İstatistik, Laboratuar Tekniği, İş Güvenliği ve İlk Yardım, Elektroteknik, Ambar Zararlıları, Un Üretimine Giriş, Değirmen Makineleri, Depolama Tekniği, Gıda Mevzuatı, Öğütme Tekniği, Diyagram Tekniği ve Hububat Mamulleri Kalite Kontrolü dersleri verilmektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
"Un Üretim Teknolojisi" ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde Gıda Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Ekmekçi, Unlu Mamuller Teknikeri, Gıda Teknolojisi Teknikeri, Değirmencilik. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
İsteyen ve durumu uygun olan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun her yıl belirlenen kredilerinden yararlanabilirler. Öğrenimini tamamlayan bir kişi işe ilk başladığında asgari ücretin yaklaşık iki katı ücret alır ve daha sonraki yıllarda bu ücret yükselebilir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Un Üretim Teknikeri tanıtımı sayfasından Un Üretim Teknikeri Ne İş Yapar? Un Üretim Teknikeri Çalışma Alanları, Un Üretim Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Un Üretim Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Un Üretim Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Un Üretim Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Un Üretim Teknikeri meslek tanımı 2173 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi