Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Tip Sekreteri Kimdir, Ne İş Yapar, Tip Sekreteri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriTip SekreteriTANIM 
Sağlık hizmetlerinin verildiği kamu ve özel sağlık kuruluşları, doktor muayenehaneleri vb. yerlerde sekreterlik görevini yerine getiren kişidir 

GÖREVLER 
Bağlı olarak çalıştığı yöneticiye daha önce planlanmış işleri hatırlatır, Hastalara randevu verir, Gelen hastaları, hasta yakınlarını ve diğer misafirleri karşılar, Telefon görüşmelerinin yapılmasını sağlar, arayanları not alır, Gelen yazıları alır, kaydeder ve yöneticiye ulaştırır, Yazılması gereken yazıları yazar, gerekirse çoğaltır, gönderir, dosyalar, Büronun temizliğini yaptırır. Gerekiyorsa misafirlerin ağırlanması işini yapar, Çalıştığı yer doktor muayenahanesi ise doktorların kullandığı cihaz ve malzemeleri hazırlar. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Kırtasiye malzemeleri (kağıt, kalem vb.), Bilgisayar, fax, telex, daktilo, fotokopi ve hesap makinesi, 
Telefon ve diğer büro malzemeleri. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Tıp sekreteri olmak isteyenlerin; Ayrıntılara dikkat edebilme yeteneğine, Güçlü görsel ve işitsel belleğe sahip, Sır saklayabilen, sorumluluk sahibi,Nazik, güler yüzlü, Problemler karşısında çabuk karar verebilen ve mantıklı düşünebilen 
kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Tıp sekreteri büroda görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak, birlikte çalıştığı kişinin iş yoğunluğuna bağlı olarak hafta sonu çalışması veya akşam geç saatlere kadar çalışma söz konusu olabilir. Çalışmalarında hem veriler (yazılar vb.), hem de insan ilişkileriyle ilgilidir. Çalışırken yöneticilerle ve ziyaretçilerle iletişimde bulunurlar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olduğundan iş bulma olanağı oldukça geniştir. Meslek elemanları hastanelerde, özel sağlık kuruluşlarında, tıbbi laboratuarlarda ve doktor muayenehanelerinde çalışma imkanına sahiptirler. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Bu mesleğin eğitimi; Sağlık Meslek Liselerinin "Tıbbi Sekreterlik" bölümünde, Anadolu Ticaret Meslek Liselerinin sekreterlik alanının "Tıp Sekreterliği" dalında verilmektedir. Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinin büro yönetimi ve sekreterlik alanının "Tıp Sekreterliği" dalında, verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Sağlık Meslek liselerinde öğrenim görmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nı kazanmak gerekmektedir.Anadolu ticaret meslek liselerine girebilmek için de ilköğretim okulu mezunu olmak, Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nı kazanmak gerekmektedir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Sağlık meslek lisesinde, kız meslek liselerin ve Anadolu ticaret meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Eğitimde genel olarak okutulan dersler; genel kültür dersleri ile meslek dersleridir. Meslek eğitimini tamamlayanlara sağlık meslek lisesi diploması ve "Tıp Sekreteri" unvanı verilir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik ve Tıp Sekreterliği bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Büro yönetimi ve sekreterlik, Diş teknik sekreterliği, Hastane yönetimi ve organizasyon, Odyometri, Optisyenlik, Sağlık kurumları işletmeciliği, Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik, Tıbbi mümessillik ve pazarlama ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik bölümünden mezun olanlar üniversitelerin, Sağlık memurluğu (Sağlık Yüksekokulu) lisans programını, Tıp Sekreterliği bölümünden mezun olanlar ise Büro Yönetimi Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. 
Yenilikleri kurs vb. yollarla takip ederek kendilerini geliştirerek yönetici sekreter olabilirler. 

BENZER MESLEKLER: 
Büro Memurluğu, Daktilograflık, Bilgisayar Operatörlüğü, Hukuk Sekreterliği, Yönetici Sekreterliği, Ön Büro Elemanı. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Öğrenciler son sınıfta 3308 Sayılı Kanun hükümleri gereğince haftada iki gün teorik eğitimlerini okulda, üç gün uygulamalı eğitimlerini işyerinde görmektedirler. İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilere ilgili işyerince asgari ücretin en az %30'u oranında ücret ödenmektedir. Eğitim sonrası kazanç çalışılan işyerinin özel veya kamu işyeri olmasına göre değişmektedir. Özel işyerlerinde ücret işyerinde gösterilen performans ve kıdeme göre ücretlerde artışlar olmaktadır. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Tip Sekreteri tanıtımı sayfasından Tip Sekreteri Ne İş Yapar? Tip Sekreteri Çalışma Alanları, Tip Sekreteri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tip Sekreteri Mezunları Ne İş Yaparlar? Tip Sekreteri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Tip Sekreteri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Tip Sekreteri meslek tanımı 7576 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi