Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri Kimdir, Ne İş Yapar, Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriTelekomünikasyon (Haberleşme) TeknikeriTANIM 
Radyo, telefon, data, faks ve haberleşme ile ilgili diğer cihaz ve sistemlerin imali, kurulması, değiştirilmesi ve işletilmesi, bakım ve onarımı konularında telekomünikasyon mühendisleri ile teknisyenleri arasında görev yapan ara elemandır. 

GÖREVLER 
Haberleşme araçlarının üretimi, bakımı ve onarımı konularında görev yapar, Bina içi haberleşme araçlarının tesisat, bakım ve onarımını yapar, Kablo TV, çağrı cihazı ve cep telefonu sistemlerinin tesis, bakım ve işletmesini yapar, Haberleşme araçlarının bir merkeze veya merkezler arası bağlantısını havaihat, fiberoptik ve radyolink hatlarıyla sağlar, Telefon santrallerinin kurulması, çalıştırılmasında ve arızaların giderilmesinde görev yapar, Şehirlerarası telefon hatlarının tesis, montaj ve bakımını yapar, meydana gelen arızayı giderir, Radyolink ve fiberoptik sistemlerine ait çalışmaların düzenli olarak yürütülmesini sağlar, bakım ve onarımını yapar, meydana gelen arızları giderir, 
Telsiz istasyonlarının kurulması, çalıştırılması ve kaldırılacak istasyonların kaldırılmasında görev alır. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Sistemin özelliğine uygun geliştirilmiş ölçü cihazları, Devreler, jeneratörler, Kablolar, pense, tornavida gibi el aletleri, Kalem ve tabanca tipi havya. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Telekomünikasyon (haberleşme) teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine özellikle fizik bilimine ilgili ve bu alanda başarılı, Elleri ve gözleri sağlam (renk körlüğü olmayan), Dikkatli, tedbirli ve sabırlı , Tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı, 
Sorumluluk duygusu gelişmiş kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Telekomünikasyon teknikerlerinin çalışma ortamı çalıştıkları işyerine göre çok farklılıklar gösterir. Kapalı bir yerde de (fabrika, atölye vb.), açık havada da (her türlü iklim koşullarında) veya her iki şekilde de çalışılabilir. İş gereği seyahat etmesi, gecegündüz çalışması gerekebilir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Meslek elemanları haberleşme cihazlarının imali, kurulması, bakımı ve onarımı konularında faaliyet gösteren özel ve kamu kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Sayıları her geçen gün biraz daha artan devlet ve özel televizyon kanalları, Türk Telekom, Silahlı kuvvetler, özel telekomünikasyon şirketlerinin ara eleman ihtiyacı bu meslekteki kişilerin iş bulma şansını artırmaktadır. Ayrıca mesleği ile ilgili kendi işyerini açma imkanı da vardır. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının "Haberleşme" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Elektronik haberleşme" olarak değişmesi nedeniyle, "Haberleşme" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Haberleşme" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Meslek eğitimine girebilmek için en az lise veya dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) başvurulan programlardan en az biri için yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almak gerekmektedir. Meslek liselerinin telekomünikasyon, elektrik / elektronik, endüstriyel elektronik, gemi elektroniği ve haberleşme, kontrol ve enstrümantasyon bölümlerinden mezun olanlar, telekomünikasyon ön lisans programlarına başvurduklarında ortaöğretim başarı puanları 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitimi ön lisans düzeyinde 2 yıl (4 yarıyıl) sürelidir. Eğitim okulda teorik ve uygulamalı olarak sürdürülür. Ayrıca mesleğiyle ilgili özel ve kamu işyerinde staj zorunluluğu vardır. Öğrenciler, ilk yıl modern teknolojiyle tanışmak amacıyla temel düzeydeki Genel Teknik İletişim, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Matematik, Bilgisayar Çalışmaları vb. dersleri, ikinci yıl ise Telekomünikasyon Sistemleri Mühendisliği, Analog Elektronik, Bilgisayar Uygulamaları, Mikrobilgisayar Sistemleri vb. dersleri alırlar. Bütün dersler laboratuar desteklidir. Örnek ders programı ektedir. 

MESLEKTE İLERLEME 
Mesleki eğitimden sonra işyerlerinde çalışan telekomünikasyon teknikerleri idari kadroda kısım şefi, müdür olabilirler. Telekomünikasyon ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan sınavda başarılı oldukları takdirde, aşağıdaki alanlarda dört yıllık lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler. Elektronik mühendisliği, Elektronik ve haberleşme mühendisliği, Elektronik ve haberleşme öğretmenliği, Bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, Medya ve iletişim sistemleri, Havacılık elektriği ve elektroniği. 
BENZER MESLEKLER 
Telekomünikasyon (haberleşme) teknisyeni, Elektronik teknikeri. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler. Telekomünikasyon teknikerleri özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret en fazla asgari ücretin 3-4 katı oranındadır. Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlar.
DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri tanıtımı sayfasından Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri Ne İş Yapar? Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri Çalışma Alanları, Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknikeri meslek tanımı 8420 kez okunmuştur.E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi