Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Sanat Tarihi Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar, Sanat Tarihi Öğretmeni Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriSanat Tarihi ÖğretmeniTANIM 
Çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere sanat tarihi ile ilgili eğitim veren kişidir.

GÖREVLER 
Sanat tarihi ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.Sanat tarihi öğretmeni, bu program çerçevesinde,Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar,Kendisine ayrılan ders saatlerinde bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler. Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.
KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri,Ders kitapları, sanat ansiklopedileri, slayt, projektör, video .Okul araç ve gereçleri, ders araç ve gereçleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Sanat tarihi öğretmeni olmak isteyenlerin;Üst düzeyde genel yeteneğe sahipResim, mimarlık, heykel gibi görsel sanat ürünlerinin özellikleri ve tarihsel gelişimi ile ilgili,Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren,Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Sanat tarihi öğretmeni, sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve gürültülüdür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sanat tarihi öğretmeni olarak çalışmaktadırlar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Üniversitelerin eğitim Fakültelerinde ''Sanat Tarihi Öğretmenliği'' bölümü bulunmamaktadır. ''Edebiyat Fakülteleri'' ile ''Fen Edebiyat Fakülteleri''nin ''Sanat Tarihi Bölümünü" ile "Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı" mezunlarından Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Sanat Tarihi Öğretmeni olabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli "Sözel (SÖZ2)" puan almak gerekmektedir. Ayrıca bu bölüm mezunlarından, "Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı"nı veya "Pedagojik Formasyon Programı"nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Anadolu Türk Mimarisi, İslamiyet Öncesi Türk Sanatı, İslam Sanatı, Türkİslam El Sanatları, Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat, Mimari Çizim, Fotoğrafçılık, İslam Tarihi, Osmanlıca, Bizans Sanatı, Arkeoloji, Selçuklu ve Beylikler Dönemi Sanat Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Türk Resim Sanatı, Klasik Dönem Osmanlı Mimarisi vb. dersler verilmektedir.
BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.Eğitim sonrasında, 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME 
Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler.Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler.

BENZER MESLEKLER: 
Tarih Öğretmenliği, Resim/Resimİş Öğretmenliği.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları,Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Sanat Tarihi Öğretmeni tanıtımı sayfasından Sanat Tarihi Öğretmeni Ne İş Yapar? Sanat Tarihi Öğretmeni Çalışma Alanları, Sanat Tarihi Öğretmeni Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sanat Tarihi Öğretmeni Mezunları Ne İş Yaparlar? Sanat Tarihi Öğretmeni Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Sanat Tarihi Öğretmeni mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Sanat Tarihi Öğretmeni meslek tanımı 2660 kez okunmuştur.Döviz ve Altın Fiyatları, Güncel Döviz ve Altın Piyasası


E-sehir.com © 2004 - 2023, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi