Meslekler Rehberi A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Plastik Doğramacı Kimdir, Ne İş Yapar, Plastik Doğramacı Nasıl Olunur, Meslek Tanıtımı ve Mesleğin ÖzellikleriPlastik DoğramacıTANIM 
Plastik profil ve yardımcı malzemelerden kapı, pencere, kepenk, sineklik vb. ürünlerin üretimi ve montajını yapan kişidir.

GÖREVLER 
Müşteri ile görüşerek, yapılacak olan kapı ve pencerenin ölçüsünü alır, Fiyat tespit ederek müşteriye bildirir Malzeme listesini çıkarır, PVC pencere ve kapı standartlarına uyarak ölçülendirip, şekillendirir, Plastik malzemeyi atölyede istenilen ölçü ve ebatlarda keser, deler, ayarlar, kesilen parçaları birleştirir. Aksesuarları monte eder, sızdırmazlık kontrolünü yapar, yalıtım elemanlarını yerleştirir, Hazırlanan ürünü kontrol eder. Eksik ve aksaklıkları düzeltir, Hazırlanan ürünün monte edileceği yere nakliyesini sağlar, Binalara monte eder, camı takar, izolasyon işlemi yapar, Son kontrolünü yaparak müşteriye teslim tutanağı ile teslim eder. 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
Profil kesme makinesi, köşe kaynak makinesi, otomatik köşe temizleme makinesi, freze, su tahliye frezesi, çıta kesme makinesi, destek saç kesme makinesi, orta kayıt alıştırma makinesi, testere, tornavida, çekiç, matkap, metre, su terazisi, kaynak makinesi, plastik malzemeler, manivela, spiral, çeşitli aksesuarlar (kapı kolu menteşe vb), montaj için dübeller, köpük, çeşitli vidalar. 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 
Plastik doğramacı olmak isteyenlerin; Mekanik yeteneğe sahip, El becerisi ve el göz koordinasyonu gelişmiş, Dikkatli ve sabırlı, Tasarım ve çizim yeteneğine sahip, Uzun süre ayakta durabilecek bedensel güç ve sağlamlığa sahip, kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 
Genellikle atölyelerde çalışırlar. Çalışmasının büyük bölümü kapalı ortamda atölye bir kısmı ise (ölçü alma ve montaj sırasında) atölye dışında inşaatlarda gerçekleşir. Çalışma ortamı gürültülüdür. Çalışırken makineler ve insanlarla iletişimde bulunurlar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
Plastik Doğramacılar genellikle özel sektöre ait atölyelerde çalışırlar. Plastik doğramacılık mesleğinde kendini yetiştirmiş meslek bilgisi ve sorumluluğu olan meslek mensuplarına har zaman ihtiyaç duyulacağı söylenebilir. Çevre bilincinin artması ve ormanlarımızın hızla tükenmesi nedeniyle, daha önceleri ağaçtan yapılan kapı ve pencereler artık profilden, alüminyum doğramadan ve plastik doğramadan yapılmaya başlanmıştır. Bunlar içerisinden plastik doğramacılık hızla gelişmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
Mesleki eğitim yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak,14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 
Eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise ve dengi okul mezunları için 1 yıldır. Eğitim süresince Mesleki Eğitim Merkezlerinde 1 gün teorik, işyerlerinde bir usta nezaretinde 5 gün pratik olarak eğitim yapılmaktadır. Eğitim süresince; Matematik ve Mesleki Matematik, Türkçe, Teknik Resim, İş Güvenliği, Meslek Bilgisi, Meslek Resmi, İşletme Bilgisi ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi dersleri alırlar. 

MESLEKTE İLERLEME 
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 2 yıl süreli olup, bu eğitimde insan sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, çalışma hukuku, işletme bilgisi, sigorta ve vergi mevzuatı, muhasebe ve ekonomi derslerinin yanı sıra ileri meslek bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. 
Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. 

BENZER MESLEKLER: 
Alüminyum Doğramacı, Ahşap Doğramacı. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
Mesleki eğitim merkezinde eğitim gören öğrencilere, çıraklık sözleşmesi yapılan işverence asgari ücretin % 30 undan az olmamak üzere bir ücret ödenir. Eğitim süresi içerisinde adayların iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigortaları yapılmakta, sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. Meslek mensuplarının kazanç durumları çalıştıkları işletmemin büyüklüğüne, iş kapasitesine, meslek mensubunun bilgi ve becerisine göre değişiklik arz etmektedir. Ancak, en az asgari ücret olan bu kazanç asgari ücretin 3 katına kadar çıkabilmektedir. Kendi işyerini açan meslek mensuplarının kazançları ise işyerinin büyüklüğü müşteri çevresi ve tanınmışlığı oranında farklılık arz etmektedir. 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Plastik Doğramacı tanıtımı sayfasından Plastik Doğramacı Ne İş Yapar? Plastik Doğramacı Çalışma Alanları, Plastik Doğramacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Plastik Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Plastik Doğramacı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Plastik Doğramacı mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Plastik Doğramacı meslek tanımı 1661 kez okunmuştur.
E-sehir.com © 2004 - 2024, Türkiye Şehir ve Bilgi Rehberi